Rytm miasta

18.01.2012 06:22 Święto Pragi

Rzuć bracie blagie i chodź
na 364. urodziny Pragi

SERWISY:

 

Orkiestry podwórkowe to na Pradze wciąż widok powszechny. Tak samo jak kamienice, które pamiętają Warszawę przedwojenną. Pewnie dlatego artyści śpiewają piosenki o prawej stronie Wisły, a wielbiciele Pragi organizują swojej dzielnicy imprezę urodzinową. Oddolnie i z przytupem. Tvnwarszawa.pl jest patronem medialnym tegorocznych atrakcji.

- To jest taki warszawski Kreuzberg – przyrównuje warszawską Pragę, do dzielnicy Berlina, Jacek Andrzejewski, jeden z bohaterów dokumentu "Another Side of the City". Prawobrzeżna strona Warszawy wciąż jest "Inna". Dla jednych jest tak przez jej "niepowtarzalny klimat", inni pogardliwie nazywają ją "Azją". Pewne jest to, że choć Praga dorobiła się wielu nieprawdziwych mitów na swój temat, ma też kilka niepodważalnych zalet. Miejsce to wciąż zachowało swój warszawski urok. Można tu usłyszeć stołeczną gwarę, ale i piosenki o zaletach życia po prawej stronie Wisły. Tylko tu można poszlafirować po szemranych zakamarkach miasta, poznać przedwojenne budkarki, apaszów oraz całkiem już współczesnych "cinkciarzy".

364 urodziny Pragi

Właśnie dlatego grupa miłośników Pragi od 2 lat organizuje urodziny tej dzielnicy. 10 lutego 1648 roku Władysław IV Waza nadał Pradze prawa miejskie. W niespełna 150 lat później została ona przyłączona do Warszawy jako jedna z jej dzielnic. Ta symboliczna data stała się inspiracją do świętowania urodzin.

- Jest to inicjatywa oddolna. Dzięki zeszłorocznej edycji poznaliśmy mnóstwo osób, które przyłaczyły się do tegorocznych urodzin. Atrakcje potrawają aż 7 dni. Przewidzieliśmy atrakcje wieczorem jak i w ciągu dnia - mówi Aleksandra Synowiec, jedna z organizatorek i zachęca by zakłożyć fernefiksy i w rytm praskiej armonii ruszyć w bulbez. Nie wiesz o co chodzi? Przyjdź na lekcje gwary praskiej.

Bartosz Andrejuk

Tak wyglądały urodziny Pragi w zeszłym roku:

Program Urodzin Pragi 2012

6.02. godz. 19:00 - Sens Nonsensu, ul. Wileńska 23: Praski Otwarty Uniwersytet Latający - wykład "Szmul Zbytkower"

7.02. godz. 20:00 - Za Kulisami, ul. Ratuszowa 4: koncert muzyków praskich.

8.02. godz. 19:00 - NoveKino Praha, ul. Jagielońska 26:  Premiera filmu "Warszawski Bronx" reż. Monika Puchalska. Po projekcji dyskusja z reżyserką.

9.02. godz. 11:00 - Scena Lubelska, ul. Lubelska30/32: Teatr Seniora z Domu Dziennego Pobytu: "Poeci polscy miedzywojenni"

godz. 20:00 - Jedyne Wyjście, ul. Inżynierska 3: Miasta w Komie – "Galeria Praskich Bohaterów". Dodatkowo impreza współorganizowana przez Serduszko dla Dzieci

10.02. godz.12:00 - Melon Cafe, ul. Inżynierska 1: "The Mysteries of Praga" (Tajemnice Nowej i Starej Pragi), wycieczka prowadzona w jęz. angielskim

godz. 20:00 - Hydrozagadka, ul. 11 listopada 22: impreza główna – praski koncert, potańcówka z Panami z Twardej, nauka tańców starowarszawskich, praskie przysmaki, tort dla Pragi.

11.02. godz. 10:00 i 12:00 - Warszawskie Muzeum Chleba: wycieczka, rezerwacje na totutotam.rezerwacje@gmail.com

godz. 13:00 - "Gdzie diabeł mówi dobranoc" (Mniej znane rejony Prawego Brzegu), start: przystanek tramwajowy Wybrzeże Helskie, wycieczka organizowana przez Eastern Station Warsaw

godz. 13:00 ul. Stalowa 14: podchody i warsztaty dla dzieci organizowane przez młodzież z grupy Stalowa 14, wystawa zdjęć na temat Stalowej.

godz.18:00 -  W Oparach Absurdu, ul. Ząbkowska 3: grupa teatralna Warszawiaki, lekcja gwary praskiej

12.02. godz. 12:00 - Atrakcje zorganizowane przez uczestników (50 +) "Programu: Aktywna Praga": spacer po Pradze szlakiem Olgierda Budrewicza, konkursy, wystawa, gry planszowe. szczegóły na stronie organizatora.

Więcej informacji pojawi się na facebooku

Praska potańcówka w Hydrozagadce:

Praga wciąż inspiruje młodych artystów:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • ANO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.10.2013 11:11 ~ANO

  Kocham PRAGĘ - to jedyna dzielnica , niepowtarzalna z całym klimatem, bazaru Róźyckiego choć szczątkowego, to tu mieszkają najwspanialsi WARSZAWIACY - tu ludzie się znają , nie som anonimowi tak ja na wsi-Ursynów, tu sie ludziska szanujom!!!!!!

 • prazanin1912

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2012 23:10 ~prazanin1912

  Z tego co wiem są to inicjatywy oddolne. Miasto woli zrobić festyn w parku.Nie wiem czy długo będzie Praga miała taki klimat. Zabytków na pradze będzie coraz mniej. Bedą za to ruiny. Budynki remontują tylko wspólnoty mieszkaniowe. Miasto od czasów wojny nie daje praktycznie nic na remonty.Od wielkiego dzwona coś sie remontuje przed wyborami:)(patrz: Ząbkowska) Ale miasto nie chce sprzedawać mieszkań ludziom. Jak wiadomo komunalne to de facto niczyje więc z Pragi miasto swoją polityką robi slams a nie ma pieniędzy na remonty. Pozatym lepiej łatać dziury niż mieć mniej a remontować to co się ma. Chore to. Przypuszczam że Prezydent nawet o tym nie wie a doradcy/urzednicy bez wiedzy o realiach poszczególnych Dzielnic miasta wymyślają chore przepisy prawa miejscowego.
  Niech niektórzy obejrzą sobie film o sprzedaży właśności komunalnej w singapurze i politykę Margaret Thatcher w temacie polityki mieszkaniowej to będą wiedzieli o co chodzi. Pozatym jeżeli SPEC można sprzedać to stare kamienice do remontu znacznie bardziej deficytowe tym bardziej. Ale nie.

 • znidbPraga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.01.2012 10:48 ~znidbPraga

  WARSZAWA była przed Wojną "Paryżem Północy". Przykre jest ,że został tak nikły procent przedwojennej architektury w stolicy. Wojna, zniszczenia, propagandowe lata PRL-u. Również po upadku komunizmu brak jakiejkolwiek kompleksowej koncepcji ratowania i rewitalizacji zabytkowych kamienic i innych zabytków oraz zniszczenie architektury miasta pod względem stylistyki ładu i oryginalnego CHARAKTERU poszczególnych dzielnic. Zrobiono z Warszawy miszmasz architektoniczny, jakiegokolwiek porządku panuje niezliczona masa reklam, szyldów, bilbordów a co gorsza tych ekranów i pasków LED -to koszmarna tandeta. Jak wjeżdża się do Warszawy to aż wstyd ile tych reklam LED-owych, rażących po oczach kierowców. Tego nie ma w innych krajach. W wielu miastach europejskich NIE POZWALA się deweloperom budować w śródmieściu, a pod żadnym pozorem w miejscach historycznych lub zabytkowych. Po lewej stronie Warszawy, w śródmieściu zachowało się bardzo mało zabytków i należy o nie szybko zadbać, bo będzie a późno. Na szczęście Praga jest w większym procencie stara, m.in dlatego, że podczas Powstania Sowieci czekali po prawej stronie Wisły aż spali się w jak największym stopniu prawa strona. Ratusz widać, że dba tylko o reprezentacyjne ulice miasta. Kto był w miastach włoskich, w Paryżu, Madrycie, Wiedniu czy nawet w zniszczonym w sporym stopniu w czasie wojny Berlinie widzi ile wciąż zaniedbań jest w Warszawie, Łodzi czy np. miastach śląskich.

 • 1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2012 22:02 ~1

  Praga Północ jest piękna tylko że zapomniana przez władze które rządzą Warszawą.

 • Prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2012 13:40 ~Prażanka

  Zgadzam się z WH. Nawet jestem dumna,że moja Prażka ma złą opinie. Obcy nie będą mi tu się pałętać i zabierać miejsca parkingowe (LLU)większa przestrzeń dla mnie!

 • joaśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2012 12:49 ~joaśka

  Na Ząbkowską wróciły dwa małe ANIOŁKI!!!
  Dziękuję!!!

 • stara praga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.01.2012 09:47 ~stara praga

  Panie Darecki proszę pojechać na Marszałkowską i w Aleje Ujazdowskie. Tam też leżą psie kupy...
  Kocham Pragę!

 • tatko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2012 14:17 ~tatko

  ja do pragi nic nie mam,ale to już nie ta praga z opowiadań dziadków. charakternych już dawno tam nie ma,za to sporo złodziejskich obszczymurów,kradnących tu gdzie ich matki zakupy robią. pracowałem kiedyś jako ciec sklepowy zwany ochroniarzem na pl. leńskiego,teraz hallera i powiem wam,że przychodziły tam kraśc leszcze i lamusy,które się bic nie potrafiły. na początku lat 90-tych rosło już pokolenie przydupasów benklarzy z różyca,którzy atakowali tylko zgrają albo odgrażali się klamkami.

 • Pozdro600

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2012 11:14 ~Pozdro600

  Do darecki: sorry, ale podobnie syfnych, przyozdobionych miejsc w Warszawie jest mnóstwo - na Woli, Ochocie, Śródmieściu, Mokotowie - w każdej innej dzielnicy.

  Biurowe zagłebie na Służewcu wcale nie jest mniej zasyfione, tylke że śmieci są tam droższe.

  Praga jakoś specjalnie negatywnie nie wyróżnia. Syf, jak syf. Typowy. Stołeczny.

 • Darecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.01.2012 10:15 ~Darecki

  Wiele razy przechodziłem ul. Kłopotowskiego. Większego syfu, ilości psich odchodów na chodniku nie widziałem nigdzie indziej w stolicy. Sorry, ale to miejscowe obszczymurki i "miłośnicy" zwierząt robią takie klimaty. I nie jest to powód do dumy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »