Rytm miasta

06.12.2010 17:39 "Znajomi z trzeciego wymiaru"

Przyjaciele Fotoplastikonu w 3D

SERWISY:

"Znajomi z trzeciego wymiaru" to wystawa prezentująca portrety osób w różnych latach i okolicznościach związanych z Fotoplastikonem Warszawskim. Zdjęcia autorstwa Krzysztofa Gajewskiego i Macieja Szala, wykonane specjalną techniką stereoskopową.

Wystawa "Znajomi z trzeciego wymiaru" przedstawia historię i ewolucję Fotoplastikonu Warszawskiego poprzez ludzi z nim związanych, którzy na różnych etapach funkcjonowania tego magicznego miejsca odegrali różne role. Są to np. obecni i byli właściciele, czy osoby ze świata kultury i sztuki, którzy w swoich działaniach go promują m.in. Jacek Dehnel, Maria Seweryn, Juliusz Machulski i Stanislaw Mikulski.

Unikalna metoda

Zdjęcia zostały wykonane techniką, która jest całkowicie autorskim odkryciem dwóch fotografów: Krzysztofa Gajewskiego i Macieja Szala. Chociaż sama technika fotografowania stereoskopowego istnieje już ponad 100 lat, ich technika jest, jak sami twierdzą, prawdopodobnie nieużywana przez nikogo na świecie.

W tym sensie można nazwać ich absolutnymi prekursorami. Po zakończeniu pierwszego projektu fotograficznego pt.: "Zgub Się", dotyczącego Starej Pragi, oraz kilku projektów filmowych wykonanych w technice 3D, na zaproszenie Białostockiego Ośrodka Kultury zobrazowali przestrzeń Białegostoku za pomocą ich autorskiej techniki.

Od grudnia do stycznia

Wystawa będzie czynna od wtorku do soboty (z wyjątkiem poniedziałków i niedziel) w godz. 10:00-18:00 w oficynie kamienicy w al. Jerozolimskich 51 od 9 grudnia do 19 stycznia. W okresie świątecznym w dniach 25 grudnia – 2 stycznia zostanie pokazana wystawa prezentująca Warszawę.

pebe/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mirosław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 16:31 ~Mirosław

  Wszystko opiera się na prawach fizyki i techniki, ale zrobić coś na swój sposób to jest to co oni zrobili. Czy ty naprawdę jesteś tak zawistny że nie możesz zaakceptować tego że ktoś coś zrobił jako pierwszy i wymyślił sam jak to zrobić? Nie korzystając z gotowych rozwiązań.
  Co chcesz udowodnić? Widziałeś na jakim sprzęcie pracują? jakich rozwiązań używają? pytałeś ich co dodali od siebie? na czym polegają ich pomysły i patenty?
  Boli cię to bardzo jak widzę, szkoda mi cię...

 • banas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 15:21 ~banas

  sprzężenie dwóch aparatów chyba nie jest jakimś mega patentem, wciąż opiera się o znanej technice z ułatwieniem niektórych elementów czy tak?

 • Lukasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 10:54 ~Lukasz

  Ja takie zdjecia robilem juz 8 lat temu... Spodobaly mi sie obrazy stereoskopowe, pomyslalem, ze moze sprobowac zrobic dwa zdjecia tej samej rzeczy, ale dwoma katami odpowiadajacymi katom widzenia obu galek ocznych...udalo sie, aczkolwiek nikt sie tym nie zainteresowal wtedy, bo nie mial pojecia o cho chodzi ze stereogramami..

 • Jaro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 02:14 ~Jaro

  Panie banas skoro Pan nie wie na czym polega wyjatkowsc ich techniki to niech Pan się dowie zanim zarzuci komuś fałsz. I tyle w temacie.

 • Olgierd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.12.2010 01:36 ~Olgierd

  @banas kolego niestety ty robisz z siebie tego kim nazywasz innych ale to wynika z Twojej niewiedzy. Panowie Gajewski i Szal jako pierwsi na świecie dokonali przejścia z techniki analogowej na profesjonalny cyfrowy sprzęt studyjny opracowali swoje własne metody na sprzężenie dwóch cyfrowych lustrzanek cyfrowych w taki sposób by można było zsynchronizowac aparaty do 1:5000 s jako pierwsi na świecie zrobili wystawę wielkoformatowych zdjęć 3D miesiąc pózniej zrobili to Amerykanie chłopaki maja szereg swoich patentów na robienie zdjęć stereoskopowych takich które wymyślili sami. No ale widzę ze ty z historia fotografii współczesnej jesteś na bakier wiec następnym razem zanim popiszesz się znów swoją ignorancja doucz się proszę bo aż żal czytać te twoje pełne jadu wypociny.

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 22:51 ~realista

  bynajmniej to nie to samo co przynajmniej !!!!

 • banas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2010 21:49 ~banas

  Mam wrażenie że autor artykułu jak i sami autorzy robią z czytelników krótko mówiąc idiotów. Technika stereoskopowa nie jest w gruncie rzeczy sztuką magiczną i jest używana powszechnie, bynajmniej była, chociażby w fotogrametrii naziemnej. Na pierwszy rzut oka zdjęcia wykonane standardową techniką więc nie wiem w czym tkwi ta wyjątkowość "ICH" techniki, tym bardziej skąd przekonanie że nikt nie wykonuje zdjęć tą techniką.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »