Rytm miasta

04.06.2011 13:37 WYŁĄCZ SYSTEM

PRL-owskie podwórko
na Krakowskim Przedmieściu

SERWISY:

Dzieci grały w kapsle, malowały sobie twarze, a dorośli oglądali filmy. Na Krakowskim Przedmieściu warszawiacy obchodzili trzecią edycję Święta Wolności Wyłącz System, czyli 22. rocznicę upadku komunizmu w Polsce.

Po godz. 12 skwer u zbiegu ul. Karowej i Krakowskiego Przedmieścia zmienił się podwórko rodem z Polski Ludowej. - Dzieci grają w klasy, kapsle, malują twarze. Jednym słowem odbywa się festyn - relacjonował Bartosz Andrejuk, dziennikarz tvnwarszawa.pl.

Zdjęcie z Cooperem

Również dorośli się nie nudzili. Na rozstawionym ekranie mogli oglądać filmy. - Między innymi "Ucieczkę z kina Wolność" - mówił Andrejuk. Kilkanaście metrów dalej, przy kościele Wizytek można było zrobić sobie zdjęcie na tle pustych półek sklepowych, czyli PRL-owskiej codzienności. – Na banerach są także szeryf Cooper namawiający do głosowania w wyborach czy handlarka – wyliczał Andrejuk.

Na skwerze porozkładane zostały pufy i koce, na których przesiadywali warszawiacy. - Łącznie na skwerze jest ok. 150 osób - szacował Andrejuk. Obchody odzyskania przez Polskę niepodległości w 1989 r. odbywały się też w pobliskim Domu Spotkań z Historią. Zaśpiewał raper Vienio, a graficiarze-amatorzy mogli pod okiem profesjonalistów wyrazić swoje podziękowania za obalenie komunizmu na jednej ze ścian.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O AKCJI WYŁĄCZ SYSTEM

Pi i Sigma powracają

Ukoronowaniem Święta Wolności była Fiesta w nieczynnym Hotelu Europejskim. To spoźniona o 22 lata imprezą, podczas której mozna było uczcic upadek komunizmu. Powinna była odbyć się w 1989 roku, kiedy w czerwcowych wyborach odrzuciliśmy komunizm. Wtedy nie świętowaliśmy hucznie, dziś pora to nadrobić.

ran 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Orwell

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2011 18:13 ~Orwell

  Przecież Polski już nie ma , jest autonomia polska . PO POdpisaniu traktatu lizbońskiego przez zdrajcę Lecha Kaczyńskiego , powstało państwo Unia Europejska a terytorium Polski jest jego częścią . O jakiej NIEPODLEGŁOŚCI piszecie pismaki TVN-owskie ?

 • dziadek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2011 17:47 ~dziadek

  Wolność jest wtedy, gdy człowiek może decydować o własnym losie, tzn. może iść do pracy, albo stać pod kioskiem z piwem, może wyuczyć się zawodu i zarabiać więcej, albo iść do biura, gdzie nogi i ręce mają spokój, ale wtedy zarabiać mniej. I tak właśnie było, a to oczym mówię było dostępne dla każdego, bez żadnych partyjnych układów. Szkoda, że ludzie tego nie docenili, omamieni hasłami "S" myśleli, że po obaleniu "komuny" będą jeździli mercedesami na Riwierę. No i "zamienił stryjek..."

 • vecino

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2011 16:14 ~vecino

  Święto tzw. wolności należy obchodzić nie w warszawce, a w Łapach, gdzie w ramach owej wolności zlikwidowano dwa największe zakłady pracy czyli ZNTK i cukrownię i ludzie po prostu szaleją ze szczęścia.

 • fun

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2011 15:42 ~fun

  "...Kiedyś to był porządek..." teraz gorzej jak bajzel

 • jacenty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2011 15:30 ~jacenty

  No jasne :-)

 • ?

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.06.2011 14:06 ~?

  A umicie grać w pikuty?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »