Rytm miasta

06.02.2011 17:17 Spacer na granicy Kamionka i Grochowa

"Praga słynęła
z targów bydłem"

SERWISY:

Jeszcze niedawno badano tam bydło, a już za kilka lat muzycy orkiestry Sinfonia Varsovia będą grać Mozarta i Beethovena. O budynku przy Grochowskiej 272 i innych niezwykłych zakątkach Kamionka i Grochowa opowiadał Adam Dylewski 

Budynek znajdujący się przy ul. Grochowskiej 272 powstał na przełomie XIX i XX wieku. To jeden z najcienniejszych zabytków w okolicy. W ostatnich latach stał pusty, wcześniej służył studentom Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

– Kiedyś Praga słynęła z wielkich targów bydłem. Zanim bydło weszło do miasta, było badane, ważone i mierzone. W tej roli budowla trwała aż do 2000 roku, ponieważ funkcjonował tam Wydział Weterynaryjny SGGW - mówił autor przewodników Adam Dylewski - Obecnie obiekt należy do Sinfonii Varsovii. Będzie gigantyczna przebudowa. Zespół będzie otoczony murem unoszącym się trzy metry nad ziemią – dodał.

Pamiątkowy obelisk 

To niejedyny ciekawy zabytek przy Grochowskiej. Na wysokości numeru 262 stoi obelisk przypominający ten z paryskiego place de la Concorde. Postawiono go w tym miejscu w 1825 roku z inicjatywy Stanisława Staszica, który uważał, że na upamiętnienie zasługują nie tylko miejsca walk i tragedii. Pomnik wyznaczał początek brukowanej szosy brzeskiej. Identyczny stoi 190 kilometrów dalej, na jej końcu w Terespolu.

Ze znajdujących się na obelisku płaskorzeźb Pawła Malińskiego, możemy dowiedzieć się, jak przebiegała budowa trasy i podziwiać widoki Brześcia, Siedlec i Warszawy. Po bokach obelisku można obserwować ślady po medalionach poświęconych carowi Aleksandrowi I. Zostały zdjęte w 1915 roku.

Brama z historią 

Kilkadziesiąt metrów dalej, na rogu Grochowskiej i Podskarbińskiej, znajduje się wyremontowany w 2006 roku Park im. Obwodu Praga Armii Krajowej. Wejście do parku prowadzi przez wiekową bramę, która długo szukała swojego miejsca w Warszawie. Powstała 100 lat temu w zakładzie kowalskim przy Wolskiej dla jednej z kamienic w Śródmieściu. Po wojnie znalazła się na podwórku domu przy ul. Szaserów. Dopiero w 2003 roku ustawiono ją na Grochowie.

Dom Stachury

Gość "Rytmu Miasta" zachęcał także do obejrzenia nietypowego pałacu. - Przy ulicy Kaleńskiej stoi pałac z datą 1796 na frontonie. Data budzi zdumienie, bo pałac został zbudowany 200 lat później, jako plomba pomiędzy dwiema kamienicami, ale według projektu z 1796 roku. Patrząc na efekt – chwała inwestorowi za ten pomysł - mówił Adam Dylewski. 

Innym ciekawym adresem na Pradze Południe, który wskazał, jest dom Edwarda Stachury przy ul. Rębkowskiej 1. - To miejsce ważne dla kultury polskiej, ale wyjątkowo tragicznie nacechowane. Do dziś możemy znaleźć ponury blok, w którym Stachura tworzył, a potem popełnił samobójstwo - dzielił się wątpliwościami Dylewski.

bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawianin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2011 23:46 ~Warszawianin

  Ciekawe... Najpierw pan stwierdza, że żaden szanujący się prażanin nie uznaje Kamionka i Grochowa za Pragę. (Z drugiej strony tak samo i się z tym zgadzam). Po czym stwierdza pan, że brama wylądowała w Praskiej kamienicy. A osobiście dobrze pamiętam, że znajdowała się przy narożnej kamienicy na rogu ulic Zana i Szaserów które znajdują się na Grochowie...

 • Słoik z Puław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2011 22:03 ~Słoik z Puław

  Pewnie tam WH z WF się przy krowach wychowali i teraz tacy "mondrzy"

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »