Rytm miasta

28.06.2011 06:20 Powstanie'44 w komiksie

Powstańcze historie skarbnicą dla komiksiarzy

SERWISY:

 

Muzeum Powstania Warszawskiego ogłosiło piątą edycję konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim. Tematem przewodnim będzie rzeczywistość zapisana w Archiwum Historii Mówionej. Zwycięzca dostanię półtora tysiąca euro.

- Z roku na rok prace mają coraz wyższy poziom. W tym roku punktem wyjścia będzą relację zgromadzone w Archiwum Historii Mówionej - mówił podczas konferencji prasowej Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Archiwum jak skarbiec

W archiwum muzeum zgromadziło już ponad 2700 relacji uczestników i świadków Powstania. Niedawno historie tam zgromadzone stały się inspiracją dla Łukasza Rostkowskiego LUC-a, który nagrał unikatową płytę "Warsaw WAR|SAW. Zrozumieć Polskę". Artysta znalazł się w składzie jury tegorocznego konkursu.

- Archiwum Historii mówionej jest wielką studnią, w której jest mnóstwo skarbów. To doskonały materiał do przełożenia na obrazki. Te opowieści są tak barwne, że komiksy same rysują się w głowie - tłumaczył L.U.C.

Inny juror Tomasz Kołodziejczak z wydawnictwa Egmont, które wyda zbiór zwycięskich i wyróżnionych komiksów, zwrócił uwagę, że historie nie dość, że są ciekawe, to opowiedziane są piękną polszczyzną. - Ci ludzie mówią językiem, którym my często nie potrafimy już operować - zauważył Kołodziejszyk.

Pula nagród: trzy tysiące euro

Poza Rostkowskim i Kołodziejczykiem w jury zasiadają: Karolina Korwin-Piotrowska, Krzysztof Gawronkiewicz, Szymon Holcman, Rafał Skarżycki, Katarzyna Utracka (Muzeum Powstania Warszawskiego) oraz Ernesto Gonzales i Grzegorz Janusz – zwycięzcy edycji 2010. Dyrektorem artystycznym przedsięwzięcia jest Przemek "Trust" Truściński. Termin nadsyłania prac upływa 3 października 2011.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody w wysokości 1,5 tys. euro (1. miejsce), 1 tys. euro (2. miejsce), 500 euro (3. miejsce).

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • elbo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 17:04 ~elbo

  Czy kiedyś zostaną w końcu rozliczeni tzw "powstańcy" za zniszczenie miasta i śmierć ponad 100 tys. osób? Gloryfikacja tej głupoty jest żenująca..

 • xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 13:36 ~xyz

  Jak wam wybudują muzeum kultury żydowskiej to pewnie nie będziecie psioczyć...

 • Dziadek Tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 11:11 ~Dziadek Tetryk

  Do Xyz:
  Nikt tu nie psioczy, bo Muzeum rzeczywiście robi kawał dobrej roboty, choć sama ekspozycja jest delikatnie mówiąc mocno kontrowersyjna. Samemu Powstaniu poświecone jest jedynie drugie piętro i część pierwszego. Niestety (z przyczyn, których domyśli się każdy myślący i znający obecną rzeczywistość polityczną człowiek) w całej ekspozycji nie ma ani słowa o jednej, bardzo ważnej przyczynie wybuchu Powstania, czyli Konferencji Jałtańskiej w wyniku której zostaliśmy przez USA i Anglię sprzedani Sowietom, i musieliśmy zacząć walczyć o wolność sami. Jest za to silnie rzucająca się w oczy ekspozycja przedstawiajaca w mocno negatywnym świetle działania I Armii LWP. Na murze pamięci obok nazwisk Powstańców znajdują się nazwiska kanadyjskich lotników zestrzelonych pod Bochnią, ale nie ma nazwisk ponad 1000 Berlingowców zabitych podczas prób forsowania Wisły. No i główna hala Muzeum, która jest tylko hangarem dla makiety "Liberatora". Fakt że robi wrażenie, ale nic wiecej, bo przecież owe "Liberatory" były w sumie tylko niewiele znaczącą pomocą dla Powstańców. I organizowane o sąsiedztwie samolotu czasowe wystawy też tego wrażenia nie zmienią.

 • Xyz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 10:18 ~Xyz

  Nie psioczcie, tylko spróbujcie zrobić coś swojego. Problemem nie jest to, co robi Muzeum Powstania, bo robi to znakomicie. Problemem jest to, że Ołdakowski jest za mocny na to miasto.

  Po prostu - brakuje kogokolwiek, kto byłby w stanie stworzyć tak prężną i sprawną instytucje, która potrafiłaby opowiadać inne wątki historii miasta. Bo wątek Powstanie jest akurat opowiadany znakomicie.

  Wbrew temu co piszecie, "właściwy sens" nie jest zatracany, bo komiksy są jedynie wycinkiem tego, co opowiada Muzeum. Wbrew temu co niektórzy jeszcze lubią bezmyślnie powtarzać, tragedia ludności cywilnej wcale nie jest przemilczana, ani sposób opowiadania o Powstaniu nie jest trywialny.

  Po odwiedzinach w Muzeum takie rzeczy mogą mówić chyba tylko osoby wyjątkowo złośliwe. Mnie tam zwykle ciary przechodzą...

 • Dziadek Tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 09:31 ~Dziadek Tetryk

  Patrząc na niektóre posunięcia Muzeum Powstania mam mocno mieszane uczucia. Po komiksie i "muralu" autorstwa zdziecinniałego na starość "Papcia Chmiela", gdzie bohaterem Powstania staje się małpa Tytus, czekam z niecierpliwością na kolejne. Proponuję: Jacka i Agatkę jako "Dzieci Powstania" (mogą do nich dołączyć Bolek i Lolek w poniemieckich hełmach) i Gąskę Balbinkę z kurczakiem Ptysiem uciekających przed swym tragicznym końcem w powstańczym kotle z zupą. Przecież dialogi z obrazka ilustrujacego ten artykuł są po prostu denne. Czy jakikolwiek młody człowiek po przeczytaniu, a raczej przejrzeniu czegoś takiego zda sobie sprawę że Dni Powstania przypłaciło życiem 300 tys Warszawaków ?

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 09:21 ~Rurex

  Starczy już tego powstania. Normalnie już można nim rzygać. W tej całej zabawie komiksowo-muralowo-przaśnej zatracamy sens tego co wydarzyło się w stolicy między sierpniem, a październikiem 1944

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »