Rytm miasta

20.02.2012 10:29 najwięcej kandydatów z Warszawy

Poszukiwania naukowego
idola na półmetku

SERWISY:

82 śmiałków aspirowało do tego tytułu. Jury wybrało spośród nich 25 osób, które wezmą udział w półfinale Famelabu - polskiej edycji konkursu na naukowego idola.

Zdobyć popularność i sławę nie dzięki śpiewaniu, tańczeniu czy jeździe na łyżwach, lecz dzięki swojej wiedzy i umiejętności jej przekazywania - oto cel kandydatów na naukowego idola, którzy wystartowali w konkursie. Właśnie zakończyły się eliminacje. Teraz zacznie się prawidziwy wyścig i prawdziwy test: występy przed publicznością.

Po do całe to zamieszanie? - Chcemy znaleźć kogoś, kto będzie fascynował, pokazywał naukę interesująco i z pasją – tłumaczy Anna Dławichowska, koordynatorka polskiej edycji międzynarodowego projektu Famelab.

Statystycznie: chemik z Warszawy

W pierwszym etapie konkursu jury oceniało prezentacje wideo nadesłane przez kandydatów. 25 osób przeszło dalej. Wśród półfinalistów jest 6 chemików, 5 fizyków, po 4 biologów i biotechnologów, a także przedstawiciele innych dziedzin nauki – od architektury po inżynierię kosmiczną.

Kandydaci pochodzą z całej Polski. Najwięcej osób mieszka w Warszawie (10), na drugim miejscu jest Kraków (4), na trzecim ex equo Poznań i Gliwice. Po jednym reprezentancie mają: Częstochowa, Jaworzno, Nowy Targ, Polkowice, Sosnowiec i Włocławek. Półfinaliści mają od 18 do 44 lat.

Półfinał otwarty dla publiczności

Kolejnym etapem zmagań będzie prezentacja na żywo. Już 3 marca kandydaci staną na scenie i dostaną trzy minuty na to, by w ciekawy i niekonwencjonalny sposób opowiedzieć o swojej pracy naukowej.

Oceniać ich będzie jury w składzie: zastępca dyrektora Centrum Nauki Kopernik Irena Cieślińska, fizyk dr Konrad Bajer, medioznawcza dr Jacek Wasilewski oraz dziennikarka Marzena Rogalska.

Półfinał będzie dostępny dla publiczności. Wszyscy, którzy trafnie wytypują zwycięzców, otrzymają wejściówki do kopernikowych laboratoriów.

Sława, pieniądze i angielski finał

Jury wyłoni 10 finalistów, którzy ponownie staną na scenie 19 maja. Wtedy poznamy nazwisko pierwszego polskiego naukowego idola, który wygra 33 tys. złotych i będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu w Cheltehnam, w Wielkiej Brytanii.

bako/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »