Rytm miasta

04.01.2011 21:20 Rok Marii Skłodowskiej-Curie

Polska emigrantka, która podbiła Paryż

SERWISY:

W tej skromnej emigrantce z Polski kochało się Paryżu wielu mężczyzn. Jej wielbicielem był nawet Albert Einstein. Warto poznać bliżej biografię słynnej chemiczki, tym bardziej że rok 2011 jest poświęcony właśnie Marii Skłodowskiej-Curie. 

- Była bardzo interesująca, kochała teatr, muzykę, chodziła po górach - opowiada Małgorzata Sobieszczak-Marciniak, dyrektor Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie.

Introwertyczka i pewny siebie naukowiec

Jednak nie tylko tym imponowała mężczyznom. Zawsze uparcie dążyła do celu. Gdy była pewna tego, że ma rację, nigdy nie ustępowała. Na zdjęciach sprzed 100 lat wygląda jednak na bardzo skromną i zamkniętą w sobie osobę.

- Portrety pokazują introwertyczną naukowczynię, a to kobieta, która prowadziła dość bujne życie erotyczne – zdradza pisarka Sylwia Chutnik.

Budziła podziw mężczyzn

W Marii Skłodowskiej-Curie kochało się wielu mężczyzn. O tym do dziś krążą legendy. Pewne jest jednak to, że w przedwojennym Paryżu żyło bardzo wiele pięknych kobiet. co więc sprawiało, że uwielbiali skromną emigrantkę z Polski?

- Było jedyną kobietą w środowisku uczonych, więc nie miała tam konkurencji. Po drugie dorównywała im intelektualnie, a niektórych pewnie przewyższała. Była w końcu Słowianką, więc wyglądała inaczej niż Francuzki i budziła zainteresowanie – wylicza dyrektor muzeum.

Sława jej nie zepsuła

Jej wielbicielem był także Albert Einstein. - W eseju napisał, że to chyba jedyna osoba, której nie zniszczyła sława. Pisał też, że miała duszę ostrygi, czyli że widać było u niej emocje, kiedy się złościła – tłumaczy dyrektor.

Pracując nad odkryciami, zapominała o całym świecie.

- Pod koniec życia Maria miała zupełnie wypalone dłonie. To były niemalże kości z żywym mięsem zamiast skóry – mówi Sylwia Chutnik. – Jej ciało wyglądało jak wielki szkielet albo rana. Powiedziałabym, że zmarła na naukę – dodaje.

Rok 2011 będzie poświęcony Marii Skłodowskiej-Curie. Kobiecie, która nie tylko była genialnym naukowcem, ale siłą woli potrafiła zmieniać świat.

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »