Rytm miasta

20.07.2011 06:20 "Portret damy z pieskiem i małpką"

Piknik, sielanka i sztuka
Nowe otwarcie w Królikarni

SERWISY:


Atmosfera w Królikarni ma być jak za króla Stasia – sielankowa, frywolna i kulturalna. Na trawie przed pałacem już królują leżaki i koce, a w środku sztuka. Starczyło też miejsca na księgarnię i kawiarnię.

Nowa wystawa "Portret damy z pieskiem i małpką" to sygnał zmian, które zachodzą w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni. Oddział Muzeum Narodowego ma od początku czerwca nową szefową, która zamierza tchnąć życie w malownicze miejsce na Mokotowie. W związku z remontem samego muzeum Królikarnia przejmuje na niemal rok część jego obowiązków.

Wiejska sielanka w sercu miasta

- Parku nie trzeba reklamować. Warszawiacy bardzo lubią spędzać tu czas. To kawałek wsi w środku miasta. Przekracza się bramę przy ul. Puławskiej i wchodzi do XVIII-wiecznej podmiejskiej rezydencji - mówi Agnieszka Tarasiuk, kuratorka Królikarni.

Tytuł najnowszej ekspozycji zaczerpnięty jest z obrazu Nicolasa de Largilličrre'a "Portret damy z pieskiem i małpką" z kolekcji Muzeum Narodowego. Na wystawie prezentowane są obrazy i rysunki mistrzów rokoko i późnego baroku, żurnale z epoki, suknia i rzeźbione sanie w kształcie muszli. Towarzyszą im prace artystów współczesnych Alfreda Aberdama, Maurycego Gomulickiego, Dominika Jałowińskiego, Piotra Kurki, Jana Mioduszewskiego i Igora Omuleckiego.

- Okazuje się, że te prace doskonale łączą się z zabytkami XVIII-wiecznymi - zauważa Tarasiuk, która na przygotowanie wystawy miała zaledwie miesiąc. - To była niesamowita przygoda. Udało mi się zrobić wystawę dzięki wsparciu i pomocy wszystkich działów. Miałam świetną okazję, żeby zobaczyć, jak skomplikowanym, a przy tym sprawnie działający tworem jest muzeum - opowiada.

Lukier na talerzu

W Królikarni organizowane będą warsztaty i czytanki dla dzieci, miniwykłady o sztuce i ogrodach, pałacowe gry oraz koncerty. Rozpoczęły już działalność artystyczna księgarnia i kawiarnia prowadzona przez Larę Gessler. W ofercie tarty, kanapki, ciastka, świeże warzywa, soki owocowe, kawy i koktajle. W kawiarni można wypożyczyć kosze piknikowe i koce. Za wnętrza odpowiada Aleksandra Wasilkowska, znana warszawska architektka i projektantka.

Agnieszka Tarasiuk jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Ostatnio pełniła funkcję dyrektora innego miejsca idealnie łączącego kulturę i przyrodę - Domu Pracy Twórczej w Wigrach.

bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Warszawiak

    zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2011 10:12 ~Warszawiak

    Potwierdzam. Specjalnie na otwarcie Królikarni wybraliśmy się z rodziną (ok. godz. 16). Pocałowaliśmy klamkę, oczywiście sam park był otwarty ale nastawiliśmy się na obiecaną wcześniej kawę i buszowanie po księgarni (zgodnie z otrzymaną wcześniej ulotką). Otwarcie o godz 18? W niedzielę? Bardzo specyficzny termin.

  • Warszawianka

    zgłoś naruszenie odpowiedz 20.07.2011 08:36 ~Warszawianka

    Przeczytałam, że otwarcie jest w niedzielę, więc wybraliśmy się tam z mężem po obiedzie. Niestety na miejscu poinformowano nas, że wszystko będzie czynne od 18. A wydawałoby się, że weekend to wymarzony czas na promocję. Pozostał nam spacer po parku. Nie ukrywam, że zniechęciło mnie to do ponownych odwiedzin.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »