Rytm miasta

06.09.2011 18:28 Your Reality Machine - Maszyna Twojej Rzeczywistości

Pawilon-pająk stanął przy Krakowskim Przedmieściu

SERWISY:

W londyńskiej Tate Modern stworzył sztuczny zachód słońca, na moście East River wodospad spływający do rzeki Hudson, a w Warszawie zbudował pawilon przypominający wielkiego pająka. Instalacja wybitnego duńskiego artysty Olafura Eliassona została otwarta na skwerze w zbiegu ulicy Karowej i Krakowskiego Przedmieścia.

Your Imaginary Machine - Maszyna Twojej Rzeczywistości wpisuje się w dotychczasową konwencję prac Eliassona, słynącego z iluzorycznych projektów realizowanych przy pomocy nowoczesnych technologii. W warszawskim pawilonie został umieszczony kalejdoskop, z którego otoczenie można oglądać przez lustrzany pryzmat.

Spektakularne prace Duńczyka

Duński artysta jest znany ze spektakularnych projektów wykorzystujących wiatr, wodę, słońce czy lód. Jego studio zatrudnia fizyków, optyków, architektów, meteorologów, a nawet dwóch kucharzy. Dzięki ich skumulowanej wiedzy możliwe były tak karkołomne realizacje jak wodospad spływający do rzeki Hudson z mostu East River czy sztuczny zachód słońca w Hali Turbin londyńskiej Tate Modern.

Wyłoniony w konkursie

Pawilon to efekt konkursu ogłoszonego pod koniec ubiegłego roku Narodowy Instytut Audiowizualny i Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Wzięło w nim udział siedem pracowni. Jury uznało, że pawilon Eliassona pobudza wyobraźnię tworząc przyjazną dla użytkowników przestrzeń.

Pawilon pozostanie na skwerze do końca 2011. Już w październiku będą się w nim odbywać wydarzenia trzeciej edycji festiwalu Warszawa w Budowie organizowanego przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Zobacz też zdjęcia internauty, umieszczone w serwisie Kontakt24

 

 

bako/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • czk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2011 21:29 ~czk

  Ciekawy obiekt. Oszczędny w formie, ale fajny

 • to Prawda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 17:11 ~to Prawda

  ~cycki ziobry no tak tak sobie pisz pseudo artysto. Wiemy, ze podnieca cie wszystko co bardzo filozoficznie trzeba obronic, nawet jesli to jest najbardziej paskudny bubel, i chora zydowska wizja. A tak wlasnie jest w tym wypadku. Artysto europejczyku hehehe

 • WAWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 17:19 ~WAWA

  I co to ma być ? Strach na wróble. Wygląda to okropnie i do okolicy nie pasuje.

 • cycki ziobry

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 16:24 ~cycki ziobry

  Taka instalacja tematyczna - czasowa jest czyms normalnym w każdym cywilizowanym kraju ( choćby coroczne pawilony czasowe w Londyńskim parku), a u nas od razu różnej maści ignoranci i etatowi narzekacze bez żadnego zastanowienia wydają druzgocące sądy, tak jakby mieli pojęcie o czym w ogóle piszą...cokolwiek nietypowego pojawi się w przestrzeni publicznej to od razu pojawiają się tacy osobnicy i chcąc zaistnieć, zdominować innych swoją dociekliwością i krytycyzmem zaczynają zrzędzić - nie macie pojęcia jak bardzo przypominacie takich starych komunistycznych będących na bakier z higieną dziadów-kombatantów, nie uznających odmiennych i nietypowych poglądów narzekających na "dzisiejsza młodzież"...

 • AS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 15:38 ~AS

  ~moni23ka to jest instalacja artystyczna, tymczasowa. Niema to związku z zabudową Krakowskiego Przedmieścia.

 • moni23ka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 14:22 ~moni23ka

  Coś nowoczesnego w zderzeniu z historią tego miejsca. Ciekawe, ale o ile pamiętam dla pomnika upamiętnienia ofiar z 10.kwietnia nie było miejsca i niema, a tu nagle powstaje coś takiego. Nie jestem ani z grupy broniącej krzyża ani z PISu tylko zwykłą Polką, z wyboru warszawianką. To jak jest z tą zabudową Krakowskiego Przedmieścia???

 • AS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 12:37 ~AS

  A mi nie przeszkadza. Wiem, wiem to takie niepolskie. Problem w tym, że w tym kraju mało jest ludzi, którzy podchodzą z dystansem do czegokolwiek. Ten pawilon nie zostanie tam na zawsze więc na miejscu osób zdegustowanych (nie wiedzieć czemu) tą instalacją, trochę bym ochłonęła. Mi się podoba to, że możemy gościć u siebie światową sztukę. Obcowanie z nią to taka forma resocjalizacji zramolałego polskiego społeczeństwa. Krytykujemy wszystko czego nie rozumiemy i co jest inne niż to do czego się przyzwyczailiśmy, dlatego jesteśmy tu gdzie jesteśmy.

 • freeman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 11:12 ~freeman

  No ale to było projektowane na pl defilad. Pasował by do nieistniejących juz na szczęście bud handlarzy z tegoż placu. Ten Ikeopodobny projekt pasuje w jakieś miejsce nowoczesnej architekutry jak CNK czy może gdzieś koło Złotych tarasów ale na Krakowskie?! Kto go tam postawił niech jak najszybciej to z tamtąd zabierze! Ciekawe też kto zadecydował o takim a nie innym projekcie pawilotu? Jury konkursowe czyli Bałka (byłem w CSW na jego wystawie i wyszedłem z poczuciem straconego czasu) jak i Kerez (autor muzeum w kształcie hali produkcyjnej samochodow na Żeraniu) nie jest chyba najlepszym odzwierciedleniem tzw. sztuki wysokiej (w ich wykonaniu dość niskiej). Nie chcę żeby ten pawilon reprezentował polską prezydencję!

 • hrabia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 08:26 ~hrabia

  Mi to wygląda na nowy obiekt Solidarnych 2010: rzuca się w oczy, symbolizuje krew przelaną przez Donalda Tuska i ma tylko 4 nogi, żeby go wygodnie nosić i stawiać na butach.

  Jeżeli tak, to lepiej wyglądał ten biały.

 • Yami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.09.2011 07:37 ~Yami

  coś okropnego. kto pozwolił postawić to szkaradztwo?!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »