Rytm miasta

28.06.2011 06:45 wycieczki znów we wrześniu

Park Natoliński znów otworzy się na zwiedzających

SERWISY:

 

Majowe wycieczki do parku w Natolinie cieszyły się taką popularnością, że władze Ursynowa postanowiły zorganizować kolejne. Już we wrześniu będzie okazja do zajrzenie do zamkniętego na co dzień zespołu pałacowo-parkowego.

Popularność majowych wycieczek po zabytkowym Parku Natolińskim przeszła oczekiwania organizatorów. W wyniku umowy między Fundacją Centrum Europejskie Natolin a władzami dzielnicy Ursynów, ponad 700 chętnych wzięło udział w 36 wycieczkach. W każdą niedzielę park zwiedzały cztery grupy wycieczek składające się z 20 uczestników.

We wrześniu znowu

Chętnych chcących zwiedzić zamknięty od lat zabytkowy teren Natolina było jednak znacznie więcej. Dlatego we wrześniu park znów otworzy swoje podwoje na zwiedzających.

Park Natoliński to 116 hektarów terenu z rezerwatem i zabytkowymi obiektami – XVIII-wiecznym pałacem Potockich, świątynią dorycką, akweduktem. Jest jednym z najcenniejszych romantycznych założeń pałacowo-parkowych w Polsce. Jego inicjatorem był sam Jan III Sobieski, który urządził tu królewski zwierzyniec.

Na co dzień zamknięty

Obecnie w Natolinie działa kuźnia kadr urzędniczych zjednoczonej Europy - Kolegium Europejskie będące filią College of Europe w Brugii. Teren jest niedostępny dla zwykłych mieszkańców, którzy wielokrotnie apelowali o jego otwarcie.

 

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

bako/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Taki jeden

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2011 14:19 ~Taki jeden

  @Nastka

  Następnym razem proponuję zapoznać się z regulaminem zapisów. Czytanie ułatwia życie.

 • uwolnić parki, uwolnić merliniego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2011 12:10 ~uwolnić…

  Jeżeli Kolegium Europejskie będzie miało problem z miejscem proponuję Łazienki. Przy okazji ocalą je od dewastacji. Można też pomyśleć o Zamku Królewskim bo to co się tam wyprawia woła o pomstę do nieba. Te tłumy go zadepczą na śmierć. A tak było by to całkiem fajne miejsce dla aspirujących eurokratów.

 • Podatnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 20:16 ~Podatnik

  Hey Monthy, a na jakich prawach Twoje Kolegium Europejskie przejęlo Park Natoliński? Przetarg czy zapytanie ofertowe? A co się mieściło w Parku Natolińskim w latach 70-tych i 80-tych? Tych co nie wiedzą, zapraszam do dawnego wejścia głównego (od strony Wilanowa). Tak Monthy, zamknijmy wszystko, płot dookoła i agencja ochrony mienia Juvent.. lub inna.

 • monthy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2011 13:04 ~monthy

  A ciekawe ile z tych osób oburzonych że nie pozwala im się łazić tam do woli zdaje sobie sprawę że gdyby nie kasa Kolegium Europejskiego to żadnego parku by nie było. Od czasu Bieruta teren i zespół pałacowy popadały w totalną ruinę i dopiero przejecie go przez Kolegium i unijna kasa w latach 90tych to uratowały. Polskie władze nie dorzucają się do tego, a tylko dzięki zamknięciu terenu możliwe jest w ogóle na terenie rezerwatu mieszkanie tylu dzikich zwierząt. Ale oczywiście wszyscy się domagają otwarcia bo nie sie im w głowach pomieści nie może żeby coś w tym kraju pozostało ocalone od zdewastowania.

 • Nastka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 17:58 ~Nastka

  Chciałam zwiedzić park w pierwszym tygodniu otwarcia. Po zgłoszeniu się otrzymałam informację, że już jest pełna grupa na pierwszy weekend, a na kolejny trzeba zgłaszać się od poniedziałku - jakby od razu nie można było robić zapisów na kolejne terminy. No trudno, obsługa beton - ale park fajny, mieszkałam przy nim kilka lat i wreszcie chciałam go obejrzeć. W poniedziałek zgłosiłam się po 9.00 rano i co? Grupa już skompletowana - jakim cudem? Po kolejnym zgłoszeniu nie dostałam już żadnej odpowiedzi. Skoro tak ma wyglądać zachęcanie Warszawiaków do poznania swojego miasta to szczerze winszuję niegramotnym organizatorom. Czy tak wygląda otwarcie parku? Chyba nie do końca...

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 17:11 ~gość

  PANIE GUZIAŁ, OBIECAŁ PAN OTWARCIE PARKU NATOLIŃSKIEGO, A TO JEST OTWARCIE TYLKO PO ZAMELDOWANIU, TYLKO W WYBRANE DNI, TYLKO W WYBRANE GODZNY I TYLKO DLA WYBRANYCH? SKANDAL! TEN PARK POWINIEN BYĆ OTWARTY DLA WSZYSTKICH BEZ ŻADNYCH OGRANICZEŃ - W KOŃCU ZOSTAŁ SFINANSOWANY PRZEZ PODATNIKÓW. A ARGUMENT, ŻE ZNISZCZĄ I ŻE POLACY TO WANDALE, JEST ARGUMENTEM LUDZI OCENIAJĄCYCH WŁASNĄ MIARĄ I POLAKÓW-MALKONTENTÓW.

 • Marynin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 13:02 ~Marynin

  @misio ...A na premie mają...

 • ER

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 11:55 ~ER

  po co otwierać, zamknąc na 4 spusty, postawic mur na 5 m wysoki i podłączyć pod prad wszystko co sie da... nie dla psa kiełbasa... paranoja...

 • chronićnaturę

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 11:41 ~chronićnaturę

  Na całe szczęście ten park jest zamknięty, bo czytając niektóre komentarze i znając naszych kochanych rodaków to po dwóch miesiącach park a raczej REZERWAT byłby zasypany śmieciami, zasrany przez pieski a sarenki, bażanty i inne wyniosłyby się gdzie pieprz rośnie. Jak ktoś chce lub chciał zobaczyć to mógł już dawno. Od lat biuro przewodnickie Trakt z Krakowskiego Przedmieścia organizuje wejścia z Przewodnikiem. Na codzienne spacery mieszkańcy Ursynowa mają olbrzymie Kabaty pod nosem. Coś trzeba ocalić od zadeptania.

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.06.2011 11:13 ~zuza

  powinien być dostępny dla wszystkich,w ciągu dnia i wprowadzona opłata za wstęp np.5 zł,wtedy przynajmniej pijaki i narkomani by nie wchodzili...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »