Rytm miasta

17.12.2010 09:24 ASP przejmuje galerię A19 na stacji Marymont

Ostry wjazd do Europy artystycznej stacji metra

SERWISY:

O tym miejscu ma być już niedługo bardzo głośno nie tylko w Warszawie, ale również w całej Europie. W piątek warszawska Akademia Sztuk Pięknych i Metro Warszawskie podpiszą umowę o opiece artystycznej nad galerią A19 na stacji metra Marymont. Tym samym artystyczna uczelnia przejmie nad nią opiekę.

Dotychczas galeria A19 promowała studentów i absolwentów uczelni artystycznych, prezentując ich prace w przestrzeni stacji metra Marymont. Pieczę nad nią sprawowała warszawska ASP i Metro Warszawskie. Projekt okazał się sukcesem i zostanie wzbogacony.

- Program galerii na stacji metra Marymont zostanie na pewno rozszerzony. Chcemy to miejsce umiędzynarodowić. Chcielibyśmy nawiązać współpracę z podobnymi przestrzeniami metra w innych miastach europejskich, m.in. Berlinie – snuje plany prof. Mirosław Duchowski z Wydziału Malarstwa ASP.

Będą budzić kontrowersje

Ta nietypowa warszawska galeria ma zacząć działać z prawdziwym rozmachem. Nowa formuła przewiduje nie tylko międzynarodową współpracę, lecz również pokazywanie sztuki budzącej prawdziwe emocje.

- Już pierwsza wystawa będzie miała miejsce w nowej formule. Z pewnością to będzie mocne wydarzenie, bo sztuka w przestrzeni publicznej musi budzić żywe reakcje, musi być kontrowersyjna. Jesteśmy przygotowani na to, że narazimy się na ostre reakcje. Ale od tego jest sztuka. A my jesteśmy od tego, żeby pokornie wyjaśniać znaczenie nawet najdziwniejszych rzeczy – tłumaczy prof. Duchowski.

Galeria pod opiekę młodych ludzi

Profesorzy warszawskiej ASP mają działać na zasadzie rady programowej. Galerią dowodzić będą młodzi ludzie.

- Będzie to interdyscyplinarna grupa studentów i absolwentów ASP, głównie z Instytutu Badań Przestrzeni Publicznej, oraz innych uczelni. Obok artystów będą to kulturoznawcy i socjologowie – podkreśla Mirosław Duchowski.

Prace wybierano w konkursie

Przestrzeń miejska dla sztuki na stacji metra Marymont powstała już w fazie projektowania stacji. Dotąd galeria działała na zasadach ogólnopolskiego konkursu skierowanego do studentów i absolwentów uczelni artystycznych, którzy nie ukończyli 35. roku życia. Prace były specjalnie projektowane do tego miejsca oraz wybierane przez radę programową złożoną z uznanych w środowisku artystów i krytyków sztuki.

W galerii A19 oglądać można prace: "Baranki Boże" Julii Curyło, "Metro Muzeum" Zbigniewa Sikory, "Makroprzestrzeń" Mateusza Lenarta, "Chcemy Żoliborza od morza do morza" Łukasza Rudnickiego, "Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy?" Piotra Wachowskiego oraz "Warszawa" Karola Radziszewskiego. W nowej formule galerii miejsce być może znajdą prace, które dotąd zgłoszono do konkursu.

myk/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • bałachowicz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 21:25 ~bałachowicz

  <<O tym miejscu ma być już niedługo bardzo głośno nie tylko w Warszawie, ale również w całej Europie.>> Już od początku przebija, a właściwie wywala jak szambo taka polska prowincjonalna, zaściankowa megalomania. To jest właśnie prawdziwa DULSZCZYZNA, nawet jeśli będzie podbudowana przez podobne "ałtorytety" z samego Berlina e tutti frutti!
  Nic dla siebie - wszystko na pokaz, żeby inni, najlepiej z tego mitycznego Zachodu (przez duże "Z") zauważyli. Może gdzieś, w pisemku o nakładzie 232 egzemplarze numerowane, wydawanym w Owernii czy Wagadudu ukaże się oszczędnie pochwalna recenzja - to i będzie można odtrąbić sukces na skalę wszechświatową; ba: galaktyczną.
  A dalej nie ma komu zaprojektować np. eleganckiego czajnika czy lampy, nie mówiąc o jakimkolwiek meblu, czy wygodnej ławce w parku. Bo to, panie dzieju, może sobie robić jakiś Alessi, a u nas - WIELKA SZTUKA byndzie! Lepiej "zajmować przestrzenie", ględzić o "instalacjach" (bo rzeźbić i malować poprawnie nikt nie potrafi...), majaczyć o multi-kulti i takich róznych bajaderach, rodem prosto z sowdepii. Rozumiem, rozumiem - czego się nie robi dla grantu z programu numer łamane przez...
  << my jesteśmy od tego, żeby pokornie wyjaśniać znaczenie nawet najdziwniejszych rzeczy – tłumaczy prof. Duchowski.>> Nie, Panie Profesorze; prawdziwa sztuka nie wymaga objaśniaczy, nawet najbardziej biegłych w erystyce. PRAWDZIWA sztuka broni się sama - ona musi zagościć w nas, a nie tylko spływać z giętkiego języka egzegety. Mimo tych uwag - życzę powodzenia: może uda się stworzyć coś rzeczywiście dobrego?

 • prowincjusz z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 11:25 ~prowincjus…

  Nie wiem gdzie zamieścić swoje zdanie na temat prowadzących Rytm Miasta...więc dodam swoje trzy grosze tutaj.Proszę Panią Aleksandrę o mniej złośliwości w stosunku do Pana Wojciecha Jermakowa.Nie mogę już na to patrzeć...Jeszcze do niedawna była Pani moją ulubioną prowadzącą, no właśnie , do niedawna...Może tak więcej rzeszowskiej życzliwości, zamiast upodabniać się do większości"Warszawiaków"...

 • kilo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.12.2010 09:59 ~kilo

  Widzicie, uczcie się, wieśniaki z Tarchomina. To jest Wawa;p

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »