Rytm miasta

27.05.2012 07:00 Od godziny 10 do zmierzchu

Osiem kilometrów kultury.
Wielka majówka na Skarpie

SERWISY:

Wystawy, koncerty, leżakowanie, kiermasze, militarne rekonstrukcje, spacery z przewodnikami czy pokazy filmów. W niedzielę rusza "Majówka na Skarpie". Ponad 50 instytucji kultury zawładnie Skarpą Warszawską.

Skarpa Warszawska to 8 kilometrów niemal jednolitego pasa zieleni przecinającego wzdłuż całą stolicę. Jednak wciaż niewiele o niej wiemy. - Warszawiacy wiedzą, że tu i ówdzie w mieście są górki, ale mało kto jest świadomy, że wszystkie te wzniesienia to jedna Skarpa Warszawska – mówi Artur Jerzy Filip, inicjator koalicji Warszawska Droga Kultury.

Zabawa aż do zmierzchu

Aby przybliżyć mieszkańcom obszar skarpy w najbliższy weekend zostanie zorganizowana "Majówka na Skrapie". W niedzielę od godziny 10 rano aż do zmierzchu w całej stolicy będzie można wziąć udział w różnorodnych atrakcjach przygotowanych przez ponad 50 instytucji kultury leżących na szlaku skarpy.

Na wszystkich chętnych czekają: wystawy, gra terenowa, pokazy filmów, koncerty, spacery z przewodnikami czy kiermasze. Ważną jej częścią są także strefy pikników, gdzie czekać będą leżaki, koce i warsztaty: fotograficzne, ogrodnicze, rysunkowo-malarskie. Organizowane będą również spacery z przewodnikami. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Odwiedź dawne Koszary Gwardii

W Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Wojska Polskiego udostępni część terenu badań archeologicznych, na którym znajdowały się Koszary Gwardii. Obszar ten znajduje się na terenie zamkniętym, użytkowanym przez Dowództwo Wojsk Lądowych. Podczas tej imprezy będzie po raz pierwszy dostępny dla zwiedzających.

PEŁEN PROGRAM JEST DOSTĘPNY NA STRONIE ORGANIZATORA

Sherman, Halftrack i Kubuś

Ponadto w Cytadeli Warszawskiej odbędzie się konwent gier strategicznych. To doroczne spotkanie miłośników historii i militariów.

Podczas dwudniowej imprezy odbędą się turnieje gier planszowych, pokazy modeli, wystawa sprzętu wojskowego, rekonstrukcje historyczne – rekonstruktorzy z Polski, Niemiec, Litwy, Węgier. Podczas inscenizacji grup rekonstrukcyjnych udostępniony będzie zabytkowy sprzęt pancerny pochodzący ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego: czołgi Sherman, T-34, transporter Halftrack i samochód pancerny Kubuś.

Kino, Kawa i Warszawa

W Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20 o godzinie 16:00 zostanie wymitowane film "Lekarstwo na miłość" w reżyserii Jana Batorego. Jest to bezpretensjonalna komedia z udziałem plejady gwiazd polskiego kina lat 60. (m.in. Kalina Jędrusik, Andrzej Łapicki). Udane połączenie sensacyjnej fabuły z humorem.

Przegląd filmów warszawskich

Filmy wyświetlane będą również w kinie Muzeum Historycznego Warszawy przy Rynku Starego Miasta 40.

O godzinie 10:00 obejrzymy "Balladę o warszawskiej syrence" oraz film o reklamach XIX wieku. Później zostanie wyświetlony dokument pokazujący Warszawę w latach 1939-45, a o godzinie 14:00 film niemy o Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

Koszyk & Kocyk

Z kolei na dziedzińcu Muzeum Narodowego będzie można usiąść i odetchnąć od codziennego zgiełku. Korzystając z tej okazji warto poznać fascynującą historię Muzeum Narodowego w Warszawie i jego zbiorów.

Do dyspozycji będą strefa relaksu, zielony dziedziniec z fontanną, kawiarnia, leżaki i koce oraz kosze piknikowe pełne zadań i gier związanych z muzeum.

Majówka w Polskim

W Teatrze Polski na nowo będzie można odkryć przestrzeń pasażu Szyfmana - sąsiadującego z teatrem urokliwego, kawiarnianego zakątka łączącego ulice Sewerynów i Karasia.

Organizatorzy przygotowali kiermasz kostiumów teatralnych oraz warsztaty dla dzieci. Tamika, Akademia Kreatywnego Rozwoju Dzieci i Dorosłych zorganizuje specjalną strefę dla najmłodszych uczestników Majówki. - Przedstawimy również fragment spektaklu "Wieczór z Brassensem" w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego. A to wszystko w iście piknikowej atmosferze - zapewniają organizatorzy.

PEŁEN PROGRAM JEST DOSTĘPNY NA STRONIE ORGANIZATORA

Spacer po klasztorze

W sobotę odbędzie się również kilka spacerów z przewodnikiem. O godzinie 10:00 z przed kościoła przy ulicy Dewajtis wyruszy wycieczka po Skarpie Bielańskiej śladem klasztoru Kamedułów i tradycji Zielonych Świątek.

O godzinie 13:00 przy Krakowskim Przedmieściu nad trasą W-Z wyruszy wycieczka po Staromiejskiej Skarpie.

W sobotę będzie mogli zwiedzić również mieszkanie księdza Jana Twardowskiego (ul. Krakowskie Przedmieście 34 obok Klasztoru Sióstr Wizytek) oraz salon Boya Żeleńskiego (ul. Smolna 11).

Warszawski Kiermasz Książki

Na Rynku Mariensztackim odbędzie się trzecia edycja Warszawskiego Kiermaszu Książki. Impreza jest dwudniową, plenerową prezentacją oferty wydawnictw książkowych, warszawskich księgarzy i antykwariuszy. Towarzyszy jej program artystyczny, atrakcje edukacyjne dla dzieci, spotkania z autorami.

Cały program kiermaszu dostępny jest na stronie Stołecznej Estrady

bf/band

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2012 18:32 ~jar

  gaga-zawsze się działo .proszę cię sam-a w to nie wierzysz!

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2012 15:04 ~asd

  "Kultury"? To tak się mówi na blachosmrody parkujące na trawie, w parku Fosa, na Kępie Potockiej, wszędzie? Kul-tu-ra?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2012 14:50 ~warszawiak

  precz z przejezdnymi kibicami, piłkarzami, dziennikarzami....
  Precz z Euro2012! Postawmy mur szeroki i wysoki na wiele kilometrów! nie wpuszcajmy nikogo nawet konwoje pieniędzy przywożące pieniądze do banków, paliwo z rafinerii, kierowców przywożących paczki do sortowni Poczty Polskiej, firm kurierskich itd. To nic że nie będzie gdzie exportować towarów produkowanych w Warszawie, nie będziemy mogli na wakacje wyjeżdżać, śmieci wywozić, na działki wyjeżdżać! Warszawa dla Warszawiaków a Polska dla Polaków!

 • badumtss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2012 12:27 ~badumtss

  Po raz kolejny dziękujemy TVN Warszawa za podanie informacji o evencie z wyprzedzeniem !

 • gaga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2012 12:06 ~gaga

  jar - za komuny też były takie festyny i tez na Skarpie, np. festyn Trybuny Ludu, mieszkam na Browarnej od 50 lat, więc wiem, jak było. I nie podniecaj sie faktem, ze za bufetowej tyle sie dzieje, bo zawsze sie działo.

 • jar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.05.2012 10:07 ~jar

  ponarzekajcie troche na HGW.prosze!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »