Rytm miasta

15.06.2016 20:20 kultowy utwór Niemena

Omenaa Mensah i przyjaciele ze świata. Egzotyczna wersja "Snu o Warszawie"

W tej wersji utworu Niemena można poczuć ducha Ukrainy, Kuby, Senegalu i Meksyku. Pako Sarr, twórca aranżacji, przyznaje, że to największe wyzwanie z jakim się zmierzył. -  Fajnie buja - chwali Marek Gaszyński, autor tekstu "Snu o Warszawie".

Wisłą płynie stara motorowa łódź. Przepływa pod mostami, mija plaże, pomosty, nabrzeża. Na pokładzie muzykuje czarno-białe trio. Na bębnie gra Mamaodou, na gitarze akustycznej Pako Sarr, na przeszkadzajce udziela się saksofonista Grzegorz Rytka.

Słyszymy egzotycznie brzmiącą muzykę, na tle której Pako Sarr śpiewa kultową piosenkę "Sen o Warszawie" Czesława Niemena. Wspomagają go m.in.: Emilio Dante, Vladimir Guzman Contreras, Ewa Lewandowska, Svitlana Prokopiv. Widzimy też Omeneę Mensah oraz Miriam del Hoyo.

Tak wygląda jeden z trzech filmów wieńczących konkurs "Młodzi o Warszawie" zrealizowany przez Fundację Instytut Innowacji.

Dobrze rozbujany sen

- Fajne to jest! Podoba mi się - mówi Marek Gaszyński, twórca tekstu "Snu o Warszawie". - Muzyka musi bujać ciałem i duszą. A to fajnie buja. W inny sposób, bo oryginał jest elegancki, europejski, został przecież nagrany w Paryżu, a to jest inne spojrzenie na tę piosenkę, latynoskie, czarne. Teledysk też mi się bardzo podoba. Piękna panorama Wisły i portrety ludzi  - kończy Marek Gaszyński.

- To było wielkie wyzwanie. Jedno z najtrudniejszych z jakim dotąd się zmierzyłem - mówi Pako Sarr, który stworzył nową aranżację piosenki. - Powstało wiele pomysłów, a w końcu zagrałem i zaśpiewałem wszystko w domu na gitarze. Do tego dodaliśmy tylko instrumenty i dźwięki wynikające z moich afrykańskich korzeni. Jednak najważniejsza jest nie muzyka, a śpiew osób, które wzięły udział w tym projekcie dając smak swojej ziemi: Ukrainy, Kuby, Senegalu, Meksyku, Francji i oczywiście Polski - mówi Pako Sarr.

Pomysł nastolatków

- Konkurs na koncepcję filmu krótkometrażowego promującego Warszawę ogłosiliśmy w październiku - mówi Kamila Kaszkiel z Fundacji Instytut Innowacji.

Zgłoszonych zostało dwieście pomysłów. Jury wybrało dwadzieścia pięć, a ich autorzy wzięli udział w warsztatach filmowych zorganizowanych przez fundację. Finalnie wybrane zostały trzy pomysły, na podstawie, których zrealizowano filmy.

Pokazanie Warszawy oczami obcokrajowców zaproponował 14-letni Teo Grynberg. Reżyserka Marika Magriel wpadła na pomysł, żeby był to teledysk znanej polskiej piosenki.

Zespół projektowy wybrał jednomyślnie legendarny utwór "Sen o Warszawie". Projekt spodobał się też spadkobiercom utworu, którzy jednogłośnie wyrazili zgodę na jego wykorzystanie. Autorem nowej aranżacji był Pako Sarr, a piosenkę zagrał jego zespół.

Dwa pozostałe filmy to "Poświęć Warszawie trochę czasu" według pomysłu Tosi Dobrowolskiej i Kingi Witczak oraz "Poznajmy się w Warszawie" według pomysłu Aleksandry Kasprowicz.

Konkurs wygra film, który będzie miał miał najwięcej odsłon na portalu YouTube. Klikać można do północy 31 sierpnia do godz. 12 w nocy na kanale Fundacji Instytut Innowacji.

Alex Kłoś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • antekgazeciarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2016 19:17 ~antekgazeciarz

  Skąd tyle rasistowskich wpisów? Warszawiacy, co się z wami porobiło? Warszawa zawsze była gościnna, skąd ostatnio takie komentarze, jakbyście świata nie widzieli, nigdzie nie bywali, tylko na swoim podwórku z puszką piwa, a potem do domu przed reżimową TVP słuchać propagandy "patriotycznej"?

 • zuza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2016 19:13 ~zuza

  Znakomite, gratuluję!
  Fajna jest Warszawa taka kolorowa i uśmiechnięta!!!

 • kobieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2016 16:48 ~kobieta

  super! i takich obcokrajowców nam potrzeba - asymilujących sie z nami....dla takich powinniśmy otworzyć granice. Reszta - do siebie :)

 • jim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.06.2016 01:35 ~jim

  Nigdy więcej

 • Spes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2016 22:16 ~Spes

  Co to ma być???

 • Kazik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2016 16:22 ~Kazik


  Sss~Sss

  Czesław Niemen, przewraca się w grobie.
  Hydraulik~Hydraulik  Sss - daje glowe ze Czeslawowi by sie to podobalo, a ty ze swoimi rasistowskimi opiniami mozesz sie do lisiej nory schowac. Gratuluje twojej matce rasistce ze moze byc dumna jakiego syna raiste wychowala.

  Czyli piosenka z góry musi się podobać?

 • Hydraulik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2016 13:13 ~Hydraulik

  Sss~Sss

  Czesław Niemen, przewraca się w grobie.  Sss - daje glowe ze Czeslawowi by sie to podobalo, a ty ze swoimi rasistowskimi opiniami mozesz sie do lisiej nory schowac. Gratuluje twojej matce rasistce ze moze byc dumna jakiego syna raiste wychowala.

 • Max

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2016 10:35 ~Max

  Adi~Adi

  Brawo super , mi się bardzo podoba ;-)
  A wszystkim co piszą o terrorystkach i imigrantach proponuję wizytę u psychiatry ,żeby zaczęli się leczyć. Nikt z nich nie zna żadnego obcokrajowca i PISzą bzdury jakich się nasłuchali w słusznych mediach.

  Hmm po tym w wpisie stwierdzam że jesteś zwykłym ignorantem i zamykasz sie tylko w jednej opcji, jak ktoś ma inne poglądy to nie powód żeby kogoś do psychiatry wysyłać, na marszu KOD to wam wpajają? :)

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2016 10:09 ~Adam

  A kto będzie w Afryce siedział, może ja - Adam?

 • krishna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.06.2016 09:43 ~krishna

  Super, gratulacje za pomysł. :)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »