Rytm miasta

28.11.2013 17:24 wystawa w Muzeum Woli

Odkrywali trudne dzielnice

SERWISY:


Trzy trudne dzielnice w trzech europejskich miastach stały się terenem artystyczno-społecznej ekspedycji. Jej efekty można oglądać w Muzeum Woli.

"Ekspedycje" były działaniem na styku badań społecznych, edukacji i sztuki, zainicjowanym przez grupę francuskich i polskich pedagogów ulicy. Jego uczestnicy odbyli serię wypraw do trzech miast: Tarragony w Hiszpanii, Rennes we Francji oraz Warszawy. Badacze zamieszkiwali w dzielnicach uznawanych za trudne. W Warszawie – na Pradze Północ, w Tarragonie w Maurepas, a w Barcelonie na osiedlu Barris de Ponent.

- Projekt "Ekspedycje" rozgrywał się w trzech dzielnicach trzech miast: Barcelony, Rennes i Warszawy. Założeniem była praca w dzielnicach uznawanych za problematyczne, miejscach, o których ludzie mają często negatywne wyobrażenie – tłumaczy Ania Biernat, jedna z uczestniczek projektu. - Grupa badaczy, artystów, pedagogów ulicy i dzieci starała się tam odkrywać ukryte zasoby kulturowe i przełamywać stereotypy. Nawiązaliśmy relacje z ludźmi, którzy tam mieszkają. Mogliśmy poznać dzielnice ich oczami. Oni byli naszymi przewodnikami – dodaje.

- Przez trzy tygodnie mieszkaliśmy, żyliśmy w tych dzielnicach i staraliśmy się nawiązać relacje z ludźmi. Te trzy różne dzielnice łączyła je tylko opinia miejsc trudnych – tłumaczy inny uczestnik
"Ekspedycji" David Dueñas.

Materialnym rezultatem była niezwykła kolekcja prac: rysunków, fotografii, wideo, notatek, nagrań audio i innych obiektów. Złożyły się one na wystawę "Odkrywanie miasta", która właśnie rozpoczęła się w Muzeum Woli.b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Kate

    zgłoś naruszenie odpowiedz 29.11.2013 14:30 ~Kate

    Super sprawa :) Nie byłam niestety w dwóch pozostałych (w Barcelonie tylko na krótko więc był standard pod względem zwiedzania) ale jako że mieszkam na Pradze to wydaje mi się, że takie akcje spokojnie możnaby organizować też na polską skalę... Bo stygmatyzacja i stereotypy niestety wiążą się z moją dzielnicą od dawna, a szkoda, bo jak widać może jest trochę "trudna", ale ma swój charakter, kulturalno-artystyczny chociażby. Tylko trzeba go poznać :)

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »