Rytm miasta

12.05.2011 06:31 Konkurs na ekspozycję MHP

Od Mieszka po Wałęsę.
Takie będzie nowe muzeum

SERWISY:

 

Kluczowym hasłem będzie "wolność". Ale na przestrzeni siedmiu tysięcy metrów kwadratowych znajdzie się miejsce na całą tysiącletnią historię Polski: od Mieszka I po Lecha Wałęsę. Poczujemy ją dzięki multimediom. Muzeum Historii Polski ogłosiło w środę konkurs na koncepcję plastyczną ekspozycji. Kiedy stanie sam budynek? Nie wiadomo...

Celem konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Polski jest opracowanie projektu plastyczno-przestrzennego stałej ekspozycji muzeum. Ma ona przedstawiać najważniejsze wątki polskiej historii ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności. Obejmuje to m.in. republikę szlachecką, powstania narodowe, Solidarność i odbudowę niepodległości.

Bez martyrologii i militaryzacji

- Moje oczekiwania są szerokie. Muzeum ma być atrakcyjne dla Polaków, ale także gości z zagranicy, dzieci i ludzi starszych. To zadanie trudne i ambitne, ale wierzę, że zespoły biorące udział w konkursie temu podołają – mówił na konferencji prasowej minister kultury Bogdan Zdrojewski.

Twórcy gotowego już scenariusza wystawy zastrzegają, że chcą uniknąć częstego grzechu historyków - nadmiernej mlitaryzacji historii. W warszawskim muzeum nawet wydarzenia wojenne zostaną pokazane w różnych aspektach.

Nie będzie redukowania polskich doświadczeń do cierpienia i martyrologii, przeciwnie – ekspozycja ma podkreślać pozytywny wkład Polaków w cywilizację i dziedzictwo Europy. Muzeum spodziewa się wielu gości z zagranicy, dlatego stawia sobie również za cel kształtowanie pozytywnego wizerunku Polski.

Tysiąc lat w sześciu galeriach

Dla każdej epoki, okresu historycznego przewidziano osobną galerię. Łącznie będzie ich sześć: Średniowiecze, Wczesna nowożytność, Epoka rozbiorowa, Odzyskiwanie niepodległości i 20-lecie międzywojenne, II wojna światowa, Okres powojenny – PRL i odzyskanie niepodległości. Przewidziano też dodatkową przestrzeń Od Sarmatów do Słowian poświęconą pradziejom ziem polskich. Ona otworzy ekspozycję. Zamknie ją sala poświęcona współczesnej historii Polski po roku 1989.

Ale podział chronologiczny nie będzie jedyny. Muzeum będzie też można zwiedzać według interesującej nas tematyki. Stworzą go trzy osie:
- państwo-suwerenność-wolność
- kultura-społeczeństwo-tożsamość
- gospodarka-technika-życie codzienne

Multimedialna podróż w czasie

Ekspozycja stała zajmie aż 7 tysięcy metrów kwadratowych. Dla porównania: w Muzeum Powstania Warszawskiego ma ponad 3 tysiące metrów kwadratowych powierzchni, a powstającym w Gdańsku Muzeum II Wojny Światowej – 4 tysiące. W odróżnieniu od tych placówek Muzeum Historii Polski stawia przede wszystkim na multimedia i nie boi się kopii.

- Multimedia pozwalają przenieść się w czasie, uczestniczyć w grze, która pozwala lepiej zrozumieć przeszłość – tłumaczył dyrektor muzeum Robert Kostro. Kierowana przez niego instytucja wciąż nie doczekała się własnej, poważnej kolekcji. Według dyrektora nie jest to problemem. - Sytuacja jest dynamiczna, pracujemy nad pozyskiwaniem eksponatów. Mamy już ok. 2 tysięcy obiektów o różnej wartości. Naszym źródłem będą też magazyny innych muzeów. Wielu dyrektorów jest gotowych do współpracy – wyjaśniał Kostro.

Rozstrzygnięcie w grudniu

Zgłoszenia konkursowe można nadsyłać do 7 listopada. Miesiąc później zostanie ogłoszony zwycięzca. W składzie jury znajdują się m.in. prof. Andrzej Rottermund, Allan Starski i prof. Jack Lohman, dyrektor Museum of London.

- Musimy ocenić jak przełożyć na język muzealniczy bogactwo przygotowanego scenariusza. Uwzględnimy ekspresję artystyczną, atrakcyjność, nowoczesność, ale także techniczną wykonalność projektu – zapowiedział prof. Rottermund, przewodniczący jury.

Muzeum nad trasą

Muzeum Historii Polski powołano w 2006 roku. W 2009 r. rozstrzygnięto konkursu architektoniczny na projekt gmachu muzeum, który powstanie nad Trasą Łazienkowską. Wygrał projekt pracowni Bohdana Paczowskiego z Luksemburga. Prace miały ruszyć w 2011 roku, ale nie udało się zapewnić finansowania. Budowa gmachu w 80 procentach ma zostać sfinansowana ze środków Unii Europejskiej. Resztę ma dopłacić ministerstwo kultury. Najbliższy możliwy termin pozyskania pieniędy unijnych to 2014 rok.

SZCZEGÓŁY KONKURSU

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Olo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2011 16:03 ~Olo

  A o Bolku-Wałęsie będzie, czy bełkot lewacki o tym jaki to bohater był?

 • Chomik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 17:13 ~Chomik

  może pokażą jak w 1970r. Wałęsa stoi na balkonie budynku UB i rozpoznaje kolegów z pracy.

 • strazak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 12:25 ~strazak

  Dobrze że do Wałęsy, anie do kaczora.

 • Ambasador Bielan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 11:11 ~Ambasador Bielan

  Historia Polski jest w dużej części uhonorowana na warszawskich Powązkach. Tuż obok może być Muzeum Historii Polski w wielkim (35 000 m2) biurowcu "Europolgazu" na rogu Maczka i Powązkowskiej. Budynek stoi jest do wzięcia praktycznie od zaraz bo właściciel właśnie zaproponował darowiznę na rzecz miasta. Projekt budynku przewidywał restauracje, kawiarnie, wielki holl i atrakcyjne przeszkolone atrium przy wejściu. Wykończenie tego nowoczesnego w kształcie budynku na potrzeby kultury narodowej kosztowałoby max. 200 milionów zł które można wziąć z 400 milionów szacowanych na bardzo skomplikowane przykrycie Trasy Łazienkowskiej i budowę muzeum w starym miejscu. W zamian za to dostaje się trzykrotnie większą powierzchnię budynku. Dla wycieczek m.in. szkolnych byłoby to naturalne powiązanie. Po obejrzeniu ekspozycji hołd przy grobach narodowych bohaterów. Wokół infrastruktura turystyczna i tereny zielone w Fortach na Bemowie oraz miejsca na autokary z całej Polski (2 ha) w przeciwieństwie do całkowitego braku miejsc wzdłuż Trasy Łazienkowskiej. Dodatkowo 400 miejsc parkingowych pod ziemią.

 • wucet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 10:52 ~wucet

  ...nie no, a nie po Kaczyńskiego :)))

 • KOMTUR

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 10:45 ~KOMTUR

  WSZYSTKO JUŻ MAMY TYLKO MUZEUM BRAK.

 • Z boku

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 10:33 ~Z boku

  Niebawem pojawią się żadnia prawdziwych Polaków: Chcemu Muzeum Historii Polski od Leszka do Jarka.

 • marius

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 10:32 ~marius

  Iditonis i inni.. po pierwsze to jest za 80% unijne pieniadze. po drugie jest to glownie dla turystow ktorzy nie znaja historii Polski, po trzecier nie zmiesci sie tam Kłamczynski bo nic dobrego nie zrobił i nikt by nie przyjechal jego ogladac nawet wypchanego.(kroliki sa na Wawelu) po czwarte to tylko wy Pislamisci plujecie na Wałese bo tak robi wasz nacjonalista prezes ponieważ nie ma innej metody i recepty ba Polske

 • jsdjs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 10:26 ~jsdjs

  świetny pomysł. nie zapominajmy uhonorować też "zwykłych" ludzi jak Ryszard Siwiec. wystawiłbym również salę fałszywie pojmowanej wolności z Alterglobalistami, Antifą i całą europejską pro lewacką homo hołotą której Polska się oparła.

 • antek_emigrant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2011 10:24 ~antek_emigrant

  blad do Kwaczynskiego powinno byc, najwiekszego polityka wsze czasow w europie i na swiecie , tylko Alek Macedonski moze sie z nim rownac

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »