Rytm miasta

10.06.2011 07:24 RE-BLOK. BLOKOWISKA REAKTYWACJA

Ocieplić blokowiska,
ale nie styropianem

SERWISY:

Targówek nie chce dłużej wstydzić się swoich blokowisk. Zamierza je przemyśleć i reaktywować. Jak? Odpowiedzi szukać będą wspólnie władze dzielnicy, mieszkańcy i artyści. - Takie projekty mają sens, gdy zmieniają rzeczywistość. I taki cel ma Targówek - zapewniają organizatorzy. Akcja RE-BLOK. BLOKOWISKA REAKTYWACJA rusza w piątek 17 czerwca.

- Nie chodzi tylko o place zabaw i ocieplanie budynków styropianem. To jest ważne, ale bez działań kulturalnych i zaangażowania społecznego przestrzeń nie będzie przyjazna – przekonywał w czwartek na konferencji prasowej wiceburmistrz Targówka Krzysztof Mikołajewski.

Jego dzielnica ma za sobą bardzo udane doświadczenia na pograniczu sztuki i akcji społecznych (Park Rzeźby, działania Pawła Althamera), dlatego poszła za ciosem. RE-BLOK. BLOKOWISKA REAKTYWACJA to nowa propozycja, która ma zachęcić mieszkańców blokowisk do zmieniania otaczającej przestrzeni. Na projekt składają się konferencja, warsztaty oraz interwencje artystyczne.

Blokowiska były utopią

- Chcemy, żeby to nie było wydarzenie wyłącznie dzielnicowe, a początek dyskusji w całym mieście o rewitalizacji społecznej – deklarował zastępca burmistrza. Pierwszym głosem w takiej dyskusji musi być opisanie idealistycznych. utopijnych założeń architektonicznych, na bazie których powstawały wielkie skupiska bloków.

- Architektura blokowisk jest dosyć zwyczajna, ale trzeba ją zrozumieć, jako pewien układ urbanistyczny złożony z dość przeciętnych budynków, które składają się na inteligentną, wygodną i mądrą całość – mówił Jarosław Trybuś, krytyk architektury. Dodał, że zieleń w takiej skali, do jakiej przywykliśmy, zawdzięczamy w znacznej mierze idei blokowisk. Przypomniał również, że blokowiska powstały w odpowiedzi na problemy ciasnych XIX-wiecznych miast.

Jak to zrobili w byłym NRD?

W wielkim namiocie, który stanie w piątek 17 czerwca parku Bródnowskim odbędzie się konferencja, podczas której omówiona zostanie idea i metody rewitalizacji społecznej blokowisk. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie podzielą się goście z Niemiec, kraju, który najlepiej poradził sobie z architektonicznym i społecznym problemem wielkiej płyty.

Równolegle trwać będą warsztaty, na których uczestnicy sworzą alternatywne scenariusze dla Targówka. Opracują bazę konkretnych pomysłów na rewitalizację dzielnicy.

- Staramy się ogarnąć temat teoretycznie, zaprosić do dyskusji o rewitalizacji społecznej, ale zamierzamy równocześnie przeprowadzić kilka krótkich działań i pokazać, jak bez wielkich nakładów można zmieniać przestrzeń – zapowiedziała Hanna Nowak-Radziejowska, organizatorka.

Ciało jak mapa, podwórko jak mural

Artystyczne interwencje mają dać szybki i namacalny efekt. Paweł Althamer i Michał Mioduszewski zaprosili sąsiadów do stworzenia nietypowego "Autoportretu Dzielnicy". Rzeźba-makieta, której wstępną wersję zaprezentowano dziennikarzom, ma postać mężczyzny. – Na jego ciele będą pojawiać się kolejne elementy, charakterystyczne dla dzielnicy. To próba zastąpienia tkanki mięśniowej tkanką miejską – tłumaczył Michał Mioduszewski. Budynki ratusza, teatru, szpitala czy przyszłego metra znajdą się w konkretnych miejscach rzeźby. Których? O tym demokratycznie zdecydują twórcy podczas warsztatu. Autoportret stanie w urzędzie dzielnicy, a następnie w witrynie sklepowej zastąpi manekina. – Mamy zamysł, żeby stworzyć autoportret każdej dzielnicy, a potem umieścić je w autobusie lub tramwaju – zdradził artysta.

W ramach RE-BLOKU powstanie również "Ziemial", czyli mural na ziemi. Będzie to wielkoformatowa praca, umieszczona na jednym z podwórek. Podłożem stanie się asfalt oraz elementy małej architektury. Efekt będzie widoczny dopiero z ostatnich pięter okolicznych bloków. To nawiązanie do projektowania układu bloków, który największy sens miał z góry. Za "Ziemial" odpowiada Mariusz Libel z grupy Twożywo.

Zrobią pocztówki, posadzą kwiatki

Towarzystwo Inicjatyw Twórczych "ę" zaprosi natomiast na dach budynku przy ul. Poborzańskiej, gdzie odbędą się m.in. wykład pt. "Jak zrobić własne obserwatorium astronomiczne na dachu" i wieczorny seans filmu "Człowiek na linie".

Mika Grochowska w ramach akcji "org.gródek" będzie sadzić kwiatki w starych kwietnikach z opon na Wyszogrodzkiej i Chodeckiej, a wydeptany trawnik między blokami przy ul. Trockiej zamieni w łąkę. Dodatkowym efektem działań ma być stworzenie formularza, który pozwoli w prosty sposób uzyskać pozwolenie na tego typu działania.

Tomek Kaczor i Jerzy Parfianowicz z Grupy OkołoFotograficznej pomogą wykonać "Pocztówkę z Targówka". Zestaw widokówek powstałych w czasie warsztatu, stanie się oficjalnym gadżetem promującym dzielnicę.

Piotr Bakalarski

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kolo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2014 11:13 ~kolo

  a Ja mam dość tych obrzydliwych pseudorzezb w parku,lepsze by było coś dla rekreacji lub ładniejsze alejki i ławki orz więcej zieleni !!!

 • Estetyka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.01.2013 15:32 ~Estetyka

  Najwazniejsze jest zakonczyc romans ze styropianem i paskudnymi pastelowymi wzorkami.
  "zaprojektowanymi" przez pania Zosie pracujaca w administracji i ukladowcow z rodziny za sume ktorej by sie nie powstydzil dobry architekt.

  Nastepne na celowniku sa trawniki-sr*lniki bez trawy dla lokalnych pieskow.

  Zapraszam wszystkich dostrzegajacych otaczajaca nas brzydote do poznania metod zwalczania kiczu na forum polskich wierzowcow

  http://www.skyscrapercity.com/forumdisplay.php?f=49

 • warszawianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.05.2012 18:58 ~warszawianka

  przyznam się, ze wolę jechać do kogoś w odwiedziny do "blokowiska", gdzie jest przestrzeń i zieleń, można normalnie przejsci wyjsc, posiedzieć na ławce, pojezdzic na rowerze, bloki są teraz dość zadbane, estetyczne swoją prostotą. Za to odwiedziny u kogoś w gettcie apartamentowców to masakra. Na zadupiu, ogrodzone tak, ze zanim sie dostaniemy do klatki, to pól godziny minie, mieszkania są na jedno kopyto, a co z tego, ze balkon spory, jak widok na okna apartemntowca obok, naćkane tych mieszkan. Beton wo kolo. Sama mieszkam w bloku ramy H, odnowiony w centrum Warszawy, panorama całego miasta, zieleń w około, duzy balkon i rzut beretem na Starówkę, centrum. Przystanków w około do woli, także metra. W srodku mieszkania ludzie odremontowali, wystrój niczym apartamentowiec. I co poniektorzy kupili za złotowkę;-)

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2011 18:18 ~m

  pierw byl targówek a potem bródno i nie łączyć bródna pod targówek!

 • RYS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.08.2011 11:10 ~RYS

  W WARSZAWIE TYLE SIE ZMIENIŁO,IŻ DZISIAJ BLOKOWISKA NAZYWA SIĘ APARTAMENTOWCAMI.I TO BY BYŁO NA TYLE.

 • WJ for ever.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.07.2011 14:19 ~WJ for ever.

  Bródno zawsze pod Targówkiem.

 • jestem z Targówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.07.2011 19:44 ~jestem z Targówka

  Warszawa zawsze była podzielona na dzielnice. Gminy były przez krótki czas, stworzone przez napływ lubelsko-radomsko-białostocki. Ocieplenia budynków są wykonywane z fuduszów remontowych spółdzielni i wspólnot. Miasto do tego nie dokłada! Zgoda, że Targówek, Bródno, Białołęka zawsze były oddzielnymi bytami. Dziennikarze którzy piszą o "dalekim" Targówku lub Bródnie chyba nigdy nie byli w tych dzielnicach. Z Targówka czy Bródna dojadę do Centrum wielokrotnie szybciej niż z Ursynowa, Kabat czy nawet Dolnego Mokotowa. Ursynów, Kabaty są dzielnicami koszmarnymi. Wolę warszawski Targówek.

 • pure

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 15:12 ~pure

  Yyyyy, powiedzcie mi, jak można "przemyśleć i reaktywować" blokowisko?

 • dop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.06.2011 09:05 ~dop

  Targówek to Targówek, a Bródno to Bródno, tak było od zawsze. Nie cierpię, gdy o Bródnie mówi się Targówek, bo Targówkowi brakuje i to całkiem sporo do Bródna.

 • WuJot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.06.2011 17:26 ~WuJot

  Do~adam , bloki są ocieplane z funduszu remontowego spółdzielni lub Wspólnoty miszkaniowej. Adaś YCD już sie skonczyło...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »