Rytm miasta

15.11.2011 13:20 nowy pomysł na miejski lokal

Obywatelski Warsztat z nową klubokawiarnią

SERWISY:

Ratusz znalazł pomysł na Warsztat, lokal osierocony przez zespół pełnomocnika do spraw Europejskiej Stolicy Kultury. Z przestrzeni przy placu Konstytucji będzie mógł skorzystać każdy chętny do działań kulturalnych i obywatelskich. Za ścianą powstanie klubokawiarnia.

Lokal przy placu Konstytucji 4 był siedzibą zespołu pracującego nad kandydaturą Warszawy o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Po klęsce starań padły deklaracje, że miejsce pozostanie przestrzenią dla działań społecznych i kulturalnych, ale przez kilka miesięcy działo się tam niewiele - kilka spotkań z artystami czy obrady komisji dialogu społecznego ds. kultury.

Stały nabór chętnych

Odpowiedzią na bezruch jest nabór projektów, które bezpłatnie będzie można zrealizować w Warsztacie. - Spotykamy się co tydzień. W poniedziałki po południu dyskutujemy w zespole nad zgłoszonymi projektami, a już we wtorek ogłaszamy wyniki. Regulamin jest krótki, zależy nam, żeby nie zarzucać chętnych formalnościami - wyjaśnia Bartosz Bator z Centrum Komunikacji Społecznej, gospodarza lokalu.

Nie trzeba mieć osobowości prawnej, prowadzić stowarzyszenia czy działać w organizacji pozarządowej. Jedyny warunek to podjęcie działań w ciągu trzech miesięcy od daty ogłoszenia wyników naboru.

Na początek przedsiębiorczość

W założeniu Centrum Komunikacji Społecznej Warsztat ma być miejscem spotkań i dialogu, narzędziem do budowania społeczeństwa obywatelskiego, platformą wymiany myśli. - Promujemy oddolne inicjatywy obywatelskie, projekty dotyczące sąsiedztwa i życia lokalnego. Mogą to być warsztaty, konsultacje, spotkania czy wydarzenia artystyczne. Nie narzucamy formy - tłumaczy Bator.

Pierwsze wydarzenie w ramach nowej odsłony Warsztatu - "Plac Przedsiębiorczości" startuje już w najbliższą środę. Przez dwa dni od godz. 9 do 16 wszyscy chętni będą mogli spotkać się z doradcą zawodowym i zdobyć informacje, jak rozpocząć przygodę z własnym biznesem.

Nowa klubokawiarnia

W lokalu sąsiadującym z Warsztatem, gdzie do niedawna funkcjonowało biuro turystyczne, zaplanowano stworzenie nowej klubokawiarni. Na 60-metrową przestrzeń przy placu Konstytucji śródmiejski Zarząd Gospodarowania Nieruchomościami ogłosił przetarg. Oferty można składać do 8 grudnia. Dzielnica nie zdecydowała się jednak na preferencyjną stawką stosowaną dla działalności kulturalnej. Najemca będzie musiał zapłacić co najmniej 40 zł za metr kwadratowy.

Mimo wszystkich zmian w oknie Warsztatu będzie kontynuować działalność lubiana przez warszawiaków Witryna, najmniejsza galeria w mieście.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • !

    zgłoś naruszenie odpowiedz 15.11.2011 17:22 ~!

    tyle żeby nie dawac jakiejś propolitycznej organizacji vide krytyka polityczna

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »