Rytm miasta

07.06.2011 16:10 ruszyła modernizacja kina

Nowy Iluzjon gotowy
na początku 2012 roku

SERWISY:

Powiększoną przestrzeń kinową, wyposażoną w nowoczesny sprzęt audiowizualny i multimedialny oraz m.in. czytelnię i kawiarnię zaoferuje widzom już na początku 2012 roku odnowione kino Iluzjon.

Gmach mokotowskiego kina zaprojektował w 1948 roku Mieczysław Piprek jako kino Stolica, które powstało w latach 1949-1950. Kino Iluzjon działa w budynku od 1997 roku. Placówka, posiadająca status zabytku, w 2008 roku została zakupiona przez Filmotekę Narodową przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury. Obecnie kino Iluzjon działa w tymczasowej siedzibie w Bibliotece Narodowej, a jego macierzysty gmach jest remontowany i modernizowany.

Dwie sale na 263 widzów

- Projekt autorstwa pracowni architektonicznej Żera2Architekci przewiduje organizację dwóch sal projekcyjnych i zaekranowego zaplecza. Większa z sal, która pomieści 263 widzów, zachowa charakter oryginalnego wystroju, wzbogaconego o scenę przed ekranem, która w nowej aranżacji zyska rozbudowaną formę w postaci fosy orkiestrowej. Pod spodem niejako znajdzie się mniejsza sala, na 49 miejsc, z widownią schodkową, przeznaczona do bardziej kameralnych pokazów - opowiadał dziennikarzom podczas wtorkowego spotkania dyrektor Filmoteki Narodowej, Tadeusz Kowalski.

Sale zostaną wyposażone w instalacje klimatyzacyjne i wentylacyjne, ściany zaś zyskają izolacje akustyczne. Odtworzone także zostaną elementy wyposażenia wnętrza m.in. znajdujące się na ścianach gipsowe wizerunki warszawskiej Syrenki. Części kinowej będą towarzyszyć pomieszczenia socjalne przeznaczone dla pracowników i obsługi.

Ambitne, polskie kino

- Chcielibyśmy by to kino było miejscem premier dla ambitnych artystycznie pozycji polskich twórców. Mamy nadzieję, że podczas jednego z pierwszym seansów pokażemy film opowiadający o odbudowie samej placówki. Zależy nam także na prezentowaniu obrazów dawnych - niemych i czarnobiałych, pochodzących zarówno z okresu przedwojennego, jak i powojennego, których znaczną część już w wersji cyfrowej, pragniemy także zaprezentować naszym widzom - podkreślił dyrektor Filmoteki Narodowej.

Jak zaznaczył, najważniejszą funkcją Iluzjonu będzie oczywiście prezentacja filmów, planowana jest jednak również organizacja festiwali, spotkań i przeglądów autorskich.  - Mamy nadzieję, że kino Iluzjon stanie się ważnym, ciekawym miejscem na mapie Mokotowa - powiedział Kowalski.

PAP/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mok

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.06.2011 17:33 ~Mok

  Najważniejsze, że remont się w końcu zaczął. Nie mogę siędoczekać nowej starej Stolicy, czy jka kto woli Iluzjonu. Obowiazkowy przystanek na Mokotowie.

 • dsds

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 19:06 ~dsds

  nie ma szans niestety!!! Robotnicy jeszcze nie poradzili sobie z podłogą bo spotkała ich niespodzianka w postaci 2m betonu i gruzu pod spodem - co dopiero mówić o reszcie - miejmy nadzieję że nie będzie takiej obsuwy jak ze stadionem narodowym

 • STOLICO WROC!

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 18:45 ~STOLICO WROC!

  NO WRESZCIE

 • Art

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 18:14 ~Art

  Ja!

 • Hania Paciorkiewicz-Tango

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.06.2011 16:54 ~Hania…

  Kto uwierzy ze termin ukonczenia prac bedzie na poczatku 2012?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »