Rytm miasta

01.06.2011 06:25 "Train of Ideas"

Nowe blaszaki na placu Defilad.
Promują ekologię i Hamburg

SERWISY:

Tuż za szarym barakiem, który mieści biuro budowy metra, na placu Defilad wyrosło kilka blaszanych kontenerów. Zatroskanych przestrzenią miejską szybko uspokajamy. To "pociąg ekologicznych idei" promujących Hamburg. Wystawa potrwa tylko cztery dni.

"Train of Ideas" to interaktywna wystawa prezentująca zrównoważony rozwój. Przygotowało ją miasto Hamburg, które jest tegoroczną Zieloną Stolicę Europy.

- Ten tytuł to powód do dumy dla miasta, które je uzyskuje – mówił podczas konferencji prasowej Jarosław Kochaniak, wiceprezydent Warszawy. - Przykład Hamburga pokazuje, że ekologia i ekonomia mogą iść w parze. To dobre pomysły, które chcemy wykorzystywać w Warszawie – deklarował Kochaniak. Nie zdradził jednak, które konkretnie ma na myśli.

6 kontenerów, 100 rozwiązań

A jest z czego wybierać, bo w sześciu kontenerach prezentowanych jest 100 różnych ekologicznych rozwiązań. Zgrupowano je w kilku obszarach: Urbanizacja i życie, Mobilność, Energia i ochrona klimatu, Przyroda a zieleń miejska, Ochrona zasobów a biznes oraz Konsumpcja.

W kontenerze poświęconym komunikacji możemy obejrzeć... rower. Jeden z tych, które miasto wypożycza w ramach systemu komunikacji publicznej. - Przez pół godziny można jeździć na nich za darmo, potem za niewielką opłatą. W ten sposób chcemy zachęcić do korzystania z rowerów i komunikacji miejskiej – wyjaśniał dyrektor biura architektury i planowania przestrzennego Hamburga Wilhelm Shulte.

Miasto w sieci powiązań

W tej samej sali, nie ruszając się z placu Defilad, odbędziemy też wirtualną przejażdżkę po Hamburgu, z okien autobusu podziwiając Hafn City, modelową dzielnicę bazującą na zrównoważonych energetycznie rozwiązaniach. W tle cały czas słyszymy syrenę, która przypomina, że Hamburg to miasto portowe. 

Jest też szansa usiąść za sterami lokomotywy i dowiedzieć się przy okazji, jak energia z hamowania zamieniana jest w energię wykorzystywaną do napędzania pociągu.

W kolejnym kontenerze dowiadujemy się, że miasto jest gęstą siecią wzajemnych powiązań. Najmłodszym na pewno spodoba się część poświęcona przyrodzie. Autorzy ekspozycji przypominają w niej, że człowiek nie jest jedynym mieszkańcem miasta. Dzięki elektronice sami możemy miksować odgłosy różnych zwierząt. W przyrodniczym kontenerze można także zobaczyć jaką jakość ma woda w rzekach przepływających przez największe europejskie miasta. Nie zabrakło oczywiście próbki wody z Wisły. Rzut oka na pozostałe pojemniczki pozwala stwierdzić, że nie jest z nią tak źle, jakby się mogło wydawać.

 

Żaby głośniej, gołębie ciszej!

Dalej odnajdujemy refleksje na temat przyszłości naszego kontynentu: jego szans i zagrożeń. Ludzie z Nigru i Kamerunu, których widzimy przez wizjer w ścianie, opowiadają o degradacji ekologicznej zamieszkałych przez siebie terenów. Ściana na przeciwko układa się w falę niekorzystnych zmian w środowisku, które musimy powstrzymać.

Dobra energia z Hamburga

Tytuł Zielonej Stolicy (European Green Capital) 2011 przyznawany przez Komisję Europejską za zaangażowanie w ochronę środowiska i przyrody. Cel jaki postawiły sobie władze niemieckiego, położonego nad wodą, miasta to przekształcenie się w czołowy europejski ośrodek w dziedzinie energii z odnawialnych źródeł.

Kolejne miasta, które będą otrzymają tytuł European Green Capital zostały już wybrane. W 2012 roku będzie to hiszpańskie Vitoria-Gasteiz, a w 2013 - francuskie Nantes.

Wystawę na placu Defilad można oglądać w godzinach 13-18 w dniach do 3 czerwca oraz 9-18 dnia 4 czerwca. Przygotowano cztery wersje językowe: angielską, niemiecką, francuską i hiszpańską.


Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • człowiekzmarmuru

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 16:41 ~człowiekzmarmuru

  Brakuje tylko graffiti i już będziemy mieli Centrum Sztuki Nowoczesnej z filią na Dworcu Centralnym :)

 • człowiekzżelaza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 14:39 ~człowiekzżelaza

  Jak widać na Pl. Defilad za nie może stanąć nic innego jak tylko kolejny BLASZAK

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 10:38 ~ja

  do Belveder:
  a dlaczego w okolicach stadiono miałoby nie być skupu złomy? Warszawa jest dla ludzi w niej mieszkających i pracujących a nie dla kibiców, których nawet jeszcze nie ma ... nie dajmy się zwariować
  PS tak samo jak autostrady u nas buduje się dopiero dla kibiców a nie dla Polaków

 • Jaek G

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 09:12 ~Jaek G

  Można sobie tu pisać. I tak to nikogo z urzędników i decydentów nie obchodzi.

 • Yami

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 08:07 ~Yami

  A przepraszam bardzo dlaczego oni sie promują w języku angielskim. Czy Polacy za granicą promują się w języku chińskim?
  Skor się tak promują to mogliby to robić po Poslku.
  W końcu w Polsce jesteśmy!
  Wkurza mnie już to obecnie "zangielszczanie" wszystkiego.

 • Belveder

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 07:52 ~Belveder

  Widać Metro Warszawskie oraz Urząd Miasta, po zrobieniu kolejnej wiochy w centrum miasta budując blaszaki, chcą odwrócić uwagę.

  "Ładny widok będą mieli goście na Euro 2012 widząc przygnębiający widok centrum miasta + na deser tragiczne okolice stadionu, szczególnie okolice Teatru Powszechnego, Targowej, Grochowskiej no i nadal działającej części JARMARKU EUROPA na terenie stadionu.

  Może ktoś nie wie, ale jarmark tam nadal działa, a po drugiej stronie ulicu SKUP ZŁOMU!!!!

  ZAKOCHAJ SIĘ W WARSZAWSKIEJ PRADZE NA EURO 2012

 • bobek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 07:32 ~bobek

  Kolejny przykład na wzorowe marnowanie pieniędzy przez Związek Socjalistyczny Republik Europejskich...

 • ooo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.06.2011 07:14 ~ooo

  Promują ekologiczny Hamburg?Czy oni zwariowali?.A co z ogórkami z Hamburga zarażonymi Colą? To też ekologia?.Tam ludzie umierają,a oni u nas uprawiają ekologię.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »