Rytm miasta

22.07.2011 06:50 Muzeum przygarnęło Paska

"Nocny patrol" popłynie Wisłą

SERWISY:

Muzeum Powstania Warszawskiego przygarnęło skonfliktowanego z ratuszem Przemysława Paska. 1 sierpnia ruszają organizowane wspólnie przez muzeum i fundację Ja Wisła wieczorne rejsy po rzece. Uczestnicy popłyną w miejsca, w których w 1944 toczyły się krwawe walki powstańcze.

- W 1944 roku było tu mnóstwo podtopionych jednostek, które dawały dobrą ochronę powstańcom. Port był zniszczony, bo regularnie bombardowano go i ostrzeliwano z moździerzy – opowiada Przemysław Pasek, gdy wyruszamy w rejs powstańczym szlakiem. Na pokładzie bata Nieuchwytny gość honorowy prof. Adam Roman, rocznik 1916, powstaniec zgrupowania "Radosław", dziennikarze i dwa psy Jurand i Ruda.

- Proszę sobie wyobrazić, że tam, gdzie dziś jest boisko, stała stocznia, większa od Hali Mirowskiej. Remontowano i budowano tam łodzie - kontynuuje opowieść Pasek, a my mijamy kolejne wraki. W 1944 o port i szkołę przy ul. Zaruskiego toczyły się zaciekłe walki.

- Niemcy strzelali pociskami świetlnymi z brzegu i Mostu Poniatowskiego. To wyglądało bardzo ładnie, ale było śmiertelnie niebezpieczne – wspomina prof. Adam Roman.

>> ZACIĘTE WALKI O PORT CZERNIAKOWSKI <<

53 rejsy po Wiśle

1 sierpnia tę samą trasę powstańczą pokonają pierwsi uczestnicy "Nocnego patrolu". Rejsy będą odbywać się codziennie aż do 23 września. Podczas dwugodzinnej podróży Pasek i jego współpracownicy przedstawią historię walk w rejonie portu Czerniakowskiego z perspektywy żołnierzy, którzy w 1944 przeprawiali się na drugi brzeg rzeki. Rejsy będą się rozpoczynać i kończyć w Porcie Czerniakowskim, przy barce Herbatnik.

- Z inicjatywą wystąpił dyrektor Jan Ołdakowski. Zaprosił mnie na spotkanie. Potem trochę popływaliśmy po Wiśle, porozmawialiśmy i doszliśmy do wniosku, że możemy zrobić razem coś wartościowego – informuje Przemysław Pasek.

Społecznik, szef fundacji Ja Wisła od dłuższego czasu nie zyskuje akceptacji władz miasta dla swoich działań. Rozważał nawet wyprowadzkę z Warszawy, co również na urzędnikach nie zrobiło większego wrażenia.

Konieczna rejestracja

Początek każdego rejsu o godz. 21.00. Aby wziąć w nim udział, trzeba się zarejestrować. Rejestracja rusza 25 lipca na stronie internetowej www.1944.pl/rejestracja lub pod numerem telefonu 503 099 975. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Piotr Bakalarski//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • sebastian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 21:56 ~sebastian

  Brawo dla Muzeum Powstania Warszawskiego za odważną decyzję.

 • Wielka Warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 21:03 ~Wielka Warszawa

  Nalezy podziekowac Przemkowi ze swoim uporem przeciol zakusy pelnomocnika miasta Marka Piwowskiego i innych oszolomow do czesciowego zabetonowania Praskiej strony wisly i przywrocil naturze Spor z miastem dotyczy zagarniecia Przemka inicjatyw na konto ekipy Pani Prezydrnt To on z grupa wolontarjuszy uprzatnal tony smieci od lat zalegajacych brzegi wisly doprowadzajac do zachowania czystosci Edukuje spoleczenstwo pod katem przyrody np poprzez powstania sciezki wijacej sie wsrod zarosli Natomiast ratusz pomniejsza zaslugi F Ja Wisla zlecajac programy nowo powstalym organizacja Jestem jednym z wielu ktorzy bronia dobrego imienia F Ja Wisla Przemku 100 krotne dzieki !!!

 • sandacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 15:15 ~sandacz

  Zakaz uprawiania żeglugi nocnej obowięzuje na Wiśle od ujścia Kamiennej do miejscowości Silno. Mówia o tym przepisy żeglugowe. Pasek znów się podłoży.

 • Wisła

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 14:37 ~Wisła

  I znowu skończy się awanturą z Policją i Urzędem Żeglugi Śródlądowej. Na Wiśle na odcinku warszawskim NIE JEST DOPUSZCZONA żegluga nocna. Pomysł fajny ale jak zawsze Przemek organizuje coś stawiajac wszystkich przed faktem dokonanym.

 • LPG

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 12:11 ~LPG

  zamiast psioczyć na Paska, poczytajcie sobie, jak miasto pozbyło się Portu Praskiego. Ciekawe kto i ile za to wziął pod stołem - na pewno nie Pasek.

 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 11:39 ~Warszawiak

  cudowna inicjatywa!

  Rozumiem, że porozumienie z Ratuszem było potrzebne do uzyskania głównie dofinansowania na przeprawy?

  Myślę, że przy tak wartościowej wycieczce duża część osób (a już na pewno Warszawiaków) skłonna byłaby zapłacić nawet pełną kwotę.

 • antyeko

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 11:29 ~antyeko

  Nie wiem po co ta cała awantura z Panem Paskiem ? Czyżby miasto przestało dotować tę nisze Pana P.? Było ok. Kiedy miasto dawało pieniążki. A może zadbać o innych sponsorów, a nie tylko wyciągać rączkę po nasze podatki.

 • ktos tam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 10:38 ~ktos tam

  Nie na jesieni dopiero za trzy lata możlwia zmiana na stanowisku Prezydenta. Na jesieni masz wybory do Sejmu i Senatu !!!

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 09:14 ~warszawiak

  Panie Pasek, poczekaj Pan jak wy.......tego nieudacznika HGW z ratusza i zmieni sie władza na jesieni a to pewne, wtedy zrealizuje Pan swoje pomysły.HGW tylko w mediach chce Warszawy jako kulturalnego ośrodka Europy

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »