Rytm miasta

15.05.2011 03:00 relacja minuta po minucie

Noc Muzeów: kultura, korki i kolejki

SERWISY:

 

To była rekordowa Noc Muzeów. Przynajmniej jeżeli chodzi o korki w Warszawie. Czy zostanie pobity także rekord frekwencji? Patrząc na tłumy w muzeach i kolejki przed nimi można podejrzewać, że tak. Jedno jest pewne. Warszawiacy szturmowali kulturalne placówki w poszukiwaniu estetycznych doznań.

RELACJA MINUTA PO MINUCIE:

02:55 W Muzeum Narodowym na warszawiaków czekała kolekcja stała, która (o dziwo) wciąż ma rzeszę admiratorów oraz nowa wystawa sztuki estońskiej. Ta druga ma w podtytule "Prowokacje i konfrontacje", ale - mimo starań - zszokowanych i oburzonych nie znaleźliśmy.

02:50 Będąc na Pradze nie mogliśmy ominąć ul. 11 Listopada. Tam w klubie Cukiernia zainstalowało się Muzeum Neonu prezentując najlepsze reklamy świetlne ze swojej rozstrastającej się kolekcji. Było stylowo.

02:45 Muzeum Wojska Polskiego jak zwykle nie zawiodło. W tym roku zaskoczyła nas wyjątkowo duża liczba pań, chętnych do oglądania czołgów, myśliwców i haubic.

02:35 - Maciek dziwi się na Facebooku, że Noc kończy się o 1. Redaktor Andrejuk dziwi się, że dyżur nie kończy się o 2:35.

02:04 - Wesołe jest życie kolejkowicza, bywa jednak uciążliwe. By postać w warszawskiej kolejce niektórzy przyjechali aż ze Szczecina. Redaktor Andrejuk przepytywał kolejkę pod Centrum Nauki Kopernik.

01:57 - Noc Muzeów po mału się kończy. Jednak dobre humory niektórych nie opuszczają (w redakcji cały czas szampańskie). Na stacji Pole Mokotowskie pasażerowie tłumnie odśpiewali Hej Sokoły - donosi Agnieszka na Facebooku. 

00:58 - Zastanawiamy się ilu warszawiaków interesuje się zabytkową architekturą przemysłową. Patrząc na kolejkę przy Filtrach chyba pół miasta. Adam jest niezadowolony: Chciałem zwiedzić FIltry na Koszykowej - kolejka od bramy aż do końca zakładu Boduena - czyli jakieś 200-300 metrów. Nikt mi nie powie że tylu warszawiaków interesuje się zabytkowa architektura przemysłowa. 

00:50 - Kolejki i korki są mordercze, jednak nie wszędzie. W Zachęcie nie ma tłumów, jest za to piękna sztuka i piękne dziewczyny. Sami zobaczcie:

00:39 - Muzeum Powstania Warszawskiego do północy odwiedziło 7 tys. osób. - Liczymy, że uda nam się pobić rekord z 2010 roku, czyli 9,5 tys. zwiedzających - zapowiada rzeczniczka placówki.  

00:25 - w muzeum Chopina odbył się pokaz mody Dory Krincy inspirowanej muzyką Chopina. Oprócz tego można było posłuchać Mateusza Kołakowskiego Trio i Joanny Dudy.

00:15: Niektórzy są jednak niezadowoleni. Tadeusz obserwuje Noc Muzeów z perspektywy Nocnego Rowerzysty Jeździłem dziś rowerem po mieście. To wszystko sprawia wrażenie wielkiego, masowego odpustu skrzyżowanego z tokijskimi godzinami szczytu. Watahy ludzi, stragany, jarmarczne atrakcje, auta zaparkowane na trawnikach, chodnikach, ścieżkach rowerowych, pasach ruchu - wielka katastrofa. Tak to wygląda z zewnątrz. A jak to wygląda z wewnątrz? Czekamy na wasze maile.

00:01: W Muzeum Etnograficznym jest fajnie, można nauczyć się grać na fujarce, atmosfera nie taka jak na meczach. Byliśmy w środku.

23:44 - Setki warszawiaków podziwiało inscenizację zdobycia budynku PAST-y. Można było zobaczyć przedstawienie będące próbą rekonstrukcji elementów wydarzenia, które miało miejsce 20 sierpnia 1944. Dwudziestominutowy spektakl, w którym wzięły udział grupy rekonstrukcyjne, zakończył się wywieszeniem przed powstańców polskiej flagi na szczycie budynku. Informacja i zdjęcie od Radosława.23:40 - Marta Klos z TVN 24 donosi: kolejka przed CNK rośnie z każdą minutą, przygotujcie się na dłuuugie czekanie.

 

 

23:26 - Kolejka przed Muzeum Chopina na zakorkowanej Tamce sięga, prawie do pamnika Złotej Kaczki.

23:21 - Nasz czytelnik Witek pisze: Właśnie startuje koncert Pauli i Karola na placu Grzybowskim. Ludzi jest niewielu. Na moje oko 200-300 osób. Luźno. Całkiem inaczej jest w Cafe Próżna, tam tłok olbrzymi.

23:12 - Przystanek obowiązkowy? Między jednym muzeum a następnym, fontanny na Podzamczu. Już teraz rozumiemy skąd te korki na Wisłostradzie.
23:00 Wojciech Fibak zachwycony atmosferą na Krakowskim Przedmieściu. Posłuchajcie co powiedział naszemu reporterowi:

22:35 - Sytuacja na drogach w Śródmieściu jest dramatyczna. W tym roku na Noc Muzeów wybraliście się samochodami? 

22:13 Entuzjastyczna relacja naszego czytelnika Witka: Odwiedziłem wystawy przy Szpitalnej 8. Trwa tam Noc Malarzy,  świetna atmosfera w fajnym podwórku. Przy Muzeum Narodowym kolejka sięga sporo za bramę. O 23 chcę być na Placu Grzybowskim, gdzie liczę na dobry koncert Pauli i Karola.

22:07 O tej porze na Marszałkowskiej utworzył się korek. Na potwierdzenie zdjęcie naszego człowieka.

22.00 Podczas Nocy Muzeów budynek PAST-y po raz kolejny otworzono dla zwiedzających. Na uczestników wydarzenia czekają rekonstruktorzy historyczni i pojazdy wojskowe. Można wejść na taras widokowy na XI piętrze budynku.

21:53 Pośród entuzjastów znaleźli się też sceptycy: "Chyba wystąpił swego rodzaju przerost formy nad treścią co pozwala myśleć, ze warszawiacy tlumnie ruszając "na miasto", ukulturalniając się tylko ten jeden dzień w roku, bo jest za darmo. Nie wiem czy to samo bylo w edycji ubieglorocznej, ale w tym roku ten happening przerósł możliwości stolicy" - napisał na warszawa@tvn.pl Sławek.

21:52 Przed Kordegardą trwa slam poetycki.

21.48 W galerii Wojciecha Fibaka przy Krakowskim Przedmieściu miłośników sztuki oprowadza sam właściciel.

21.41 W ciągu pierwszej godziny po otwarciu Muzeum Etnograficzne odwidziło ponad tysiąc osób. Rzeczniczka placówki obiecuje, że muzeum przy Kredytowej będzie otwarta dłużej niż planowano, co najmniej do godz. 3.00. - Mamy ambitny cel pobić rekord z zszełego roku, który wynosi 7 tysięcy zwiedzajacych - mówi w rozmowie z reporterem tvnwarszawa.pl.

21:39 Nasz reporter był przed Filtrami Warszawskimi. Takich kolejek Warszawa nie widziała od lat. Niektórzy warszawiacy podczas przymusowego oczekiwanie raczyli się pizzą zamówioną na telefon. Innych poniosły nerwy...

21:37 O miejsce w "ogórku" nie było dziś łatwo...

...ale jeśli komuś już się udało, mógł liczyć na miłą podróż.

20:38 "Tłumy w autobusach takie, że szpliki nie wciśniesz. Trakt Królewski też pełen ludzi. W ogródkach trudno o stolik" - relacjonuje na warszawa@tvn.pl internautka Róża.

20:25 - Paulina i Kaja cieszą się, że przed Zachęta tym razem nie było kolejki. Najbardziej w Nocy Muzeów lubią to, że wstęp do wszystkich placówek jest za darmo, a na mieście można spotkać dzikie tłumy uśmiechniętych ludzi.

20:22 - Zachętę odwiedziło dotychczas ok. 800 osób. Nie jest ciasno, więc warunki do obejrzenia nowej wystawy Neo Raucha idealne. Dyrekcja spidziewa się, że najwięcej osób pojawi się po godz. 22. 

20:15 - Ogonek ludzi ustawił się również w kolejce do Filtrów Warszawskich. - Może być w niej nawet 2 tysiące osób - relacjonują reporterzy tvnwarszawa.pl

20:05 - W kolejce do CNK Kopernik jest już ok. 1,5 tysiąca oczekujących. Pierwsi ustawili się już o godz. 17! Kopernik otworzy swoje drzwi dopiero o 21.00. Dyrekcja ostrzega, że tej nocy może przyjąć tylko 3 tysiące osób. Ostatnie wejdą o północy.

19:51 - To może być rekordowa Noc Muzeów - donoszą reporterzy tvnwarszawa.pl. Tłumy, tłumy i jeszcze raz tłumy. A Wy gdzie się wybieracie?

19:38 - Jeszcze więcej chętnych, by zobaczyć Centrum Nauki Kopernik. Uwaga! CNK będzie otwarte dopiero od godz. 21.00!

19:32 - Gigantyczna kolejka na Krakowskim Przedmieściu czeka na wejście do Pałacu Prezydenckiego. 

 19:21 - Walka o wolne miejsce w ogórkach na pl. Bankowym.


12:00 Ogórki na placu Bankowym.

NIE TYLKO MUZEA - CZYTAJ WIĘCEJ

KOMUNIKACJA W NOC MUZEÓW

par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Wedel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2018 11:47 ~Wedel

  Beznadziejna organizacja np. Wedel zorganizowano konkurs przed Noca Muzeów ktory umożliwiał wejście w specjalnej kolejce 10-20 minut czas oczekiwania. W normalnej kolejce czas oczekiwania okolo 2.5 do 3 godzin.
  Wedel zapomniał ze podzielil przyszłych kientow na dwie kategorie, nie wspomne o 10% ulotce ktora byla rozdawana do zakupow w sklepie firmowym.
  Wstyd Wedel, majac 3 gosci spoza Polski nie tłumaczyłem calej organizacji calego przedsięwzięcia bo było mi po prostu WSTYD.

 • Ivetta Biały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.05.2011 11:36 ~Ivetta Biały

  do ~Rurex:
  Przy wjeździe był zakaz z zastrzeżeniem: "nie dotyczy ZTM i organizatorów Nocy Muzeów". Byliśmy organizatorem NM, przed 22 jechałam do pracy. Mimo, że okazałam wjazdówkę, koordynator nakazał mi się wycofać, co też ostatecznie uczyniłam. Nie przedstawiałam się, ani nie powoływałam się na moją funkcję. Dyskusja w takich sytuacjach jest sprawą chyba normalną, a każdy, kto mnie zna, wie, że "wydzieranie się" i "wrzeszczenie" nie leży w mojej naturze. Za napis na znaku trudno mieć do mnie pretensje. Z drugiej strony, ale też po okazaniu wjazdówki, wjechałam bez problemu.

 • Ryszard P.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 16:53 ~Ryszard P.

  W Nocy Muzeów ostatni raz udział wziąłem trzy lata temu i uznałem wtedy, że zwiedzanie nocą muzeów w tłumie ludzi jest pozbawione sensu. Kilka osób już to napisało - o wiele lepiej iść do muzeum w innym terminie i zwiedzać w spokoju, a nie stać w kolejkach.

  Ale w tym roku zrobiłem wyjątek, bo wyjątek zrobiła Stacja Filtrów MPWiK - można tam było dostać się bez wejściówek, których nigdy wcześniej nie byłem w stanie zdobyć. Stałem z żoną w kolejce ponad 6 godzin - pocałowaliśmy klamkę.

  Przez te 6 godzin przeżyłem wszystkie 6 faz: zaprzeczenia (tempo przesuwania się kolejki wskazuje, że nie damy rady), złości (dlaczego ta kolejka tak wolno się przesuwa?!), targowania się (jeśli uda nam się wejść, wesprę jakąś organizację charytatywną), depresji (tyle godzin czekania na nic?) i pogodzenia się z faktem (przynajmniej spędziłem z żoną 6 godzin na rozmowach i poczułem to co rodzice przed sklepami w PRL-u).

  Możemy mieć do siebie pretensje, że stanęliśmy w kolejce "dopiero" o 19.25; że ignorowaliśmy wolne tempo (które w pewnym momencie ustąpiło szybszemu, co dało nam nadzieję, że jednak wejdziemy) itp. Wierzyliśmy jednak, że ktoś wyjdzie do ludzi i powiem im wprost, że nie mają szans na wejście. Żal mi głównie innych - matki z niepełnosprawnym synem, małych dzieci naprawdę dzielnie znoszących trudy czekania, starszych par wykazujących się hartem ducha, o który nikogo nie podejrzewałem. Szkoda, że nie wpuszczono ostatniej 100-osobowej grupy, która już po zamknięciu bramy wciąż żyła nadzieją, że zobaczy ten cud techniki.

  Obraziłem się definitywnie na Noc Muzeów, na Filtry i na kulturę.

 • prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 12:21 ~prażanka

  Warszawiacy nie mają monopolu na muzea, zlokalizowane akurat w stolicy kraju! Kultura jest dla wszystkich i cieszę się, że wiele osób pofatygowało się do Wwy by uczestniczyć w Nocy Muzeów.

  Na tej zasadzie warszawskie koncerty juwenaliowe na warszawskiej syrence powinny byc tylko dla tych, z warszawskich studentów z warszawskimi dowodami osobistymi??!?

 • prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 12:12 ~prażanka

  Pytanie do stab - kiedy ostatnio byłeś w muzeum z własnej chęci? W którym? Może w rozreklamowanym Kopierniku? Noc Muzeów to mobilizacja, aby zobaczyć miejsca, o których istnieniu nie miało się pojęcia i nie poszło tam w zwykły dzień, bo na to zwykle nie ma czasu...

 • prażanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 12:10 ~prażanka

  Nazywanie chołotą ludzi, pragnących odrobiny kultury w sobotnią noc uważam za co najmniej niestosowne. To, że ktoś nie mieszka w Warszawie nie oznacza, że nie może odwiedzić jej kuluturalnych placówek. Warszawiacy nie mają monopolu na muzea, zlokalizowane akurat w stolicy kraju- one są dla wszystkich!
  Stanie w gigantycznych kolejkach nie było koniecznością, można było wybrać punkty mniej popularne (choć żałuję, że do Filtrów nie można wejść w ciągu tygodnia...). Ta noc to nie tylko muzea (cześć z nich i tak ma jakiś darmowe wejścia w ciągu tygodnia) ale przede wszystkim mnóstwo imprez towarzyszących i promocja wszelakiej kultury.

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 11:45 ~Rurex

  Za to z kulturą urzedników było różnie. Pani Ivetta Biały - rzeczniczka wojewody Mazowieckiego najpierw wjechała na placu Bankowym pomimo zakazu ruchu, a jak jej koordynator imprezy zwrócił uwagę, to wydarła na niego buzię, ŻE JEJ SIĘ NALEŻY potrącając po drodze lusterkiem ochroniarza. Niestety pomimo jej wrzasków ochrona ją i jej bolid na białostockich numerach wyrzuciła z zamkniętej strefy.

 • sa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 10:15 ~sa

  Karol jeszcze tablice NO. JA mam NO i jeżdżę bezpłatnie. Toż to niepojęte.

 • stab

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 09:28 ~stab

  eh gdyby to jeszcze Warszawiacy stali w tych kolejkach, ale tam w większość stała hołota z pod Warszawy. Tak to jest wszyscy bluzgają na wawę, ale jak tylko coś się wydarzy to walą tu całymi stadami...
  Ja wolałem się bawić na Syrence, a do muzeum pójść w tygodniu kiedy nie ma tam buraków skąpiących kilku złotych na bilet

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2011 08:21 CityCenter

  Warszawianie szturmowali placówki kultury, a w tym czasie tarchominiaki szturmowali pociągi PKP.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »