Rytm miasta

22.12.2010 09:01 "Afryka w Warszawie"

Nigeryjczyk w Powstaniu Warszawskim

SERWISY:

Kim był Nigeryjczyk w powstańczych szeregach w 1944 roku? Co się stało z Mokpokpo Dravi, bohaterem "Cafe Pod Minogą"? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w książce "Afryka w Warszawie".

Pomysł na książkę o Afrykanach w Warszawie narodził się kilka lat temu. Wziął się, paradoksalnie, z małej wiedzy o przeszłości afrykańskiej diaspory.

Niewiele wiemy dziś chociażby o Mokpokpo Dravi, odtwórcy roli Jumbo w filmie "Cafe Pod Minogą", czy o tym, że w Powstaniu Warszawskim pojawił się Nigeryjczyk, który dużą część swojego życia spędził właśnie nad Wisłą.

Warszawski powstaniec z Nigerii

- August Agbola O'Brown mieszkał w Polsce od 1922 roku. Według dokumentacji Związku Bojowników O Wolnosć i Demokrację był członkiem batalionu powstańczego "Iwo", który walczył w Śródmieściu - mówi Paweł Śledzińśki z portalu Afryka.org, współautor książki - Nie czyniłbym z niego super bohatera walczącego na barykadach. Agbola pracował prawdopodobnie w łączności - dodaje.

Książka "Afryka w Warszawie" jest rezultatem pracy zespołu warsawianistów i afrykanistów oraz samych Afrykanów. Udało się dotrzeć do Mokpokpo Dravi, zdjęcia nigeryjskiego powstańca czy wspomnień Alpha Sumara Konare. W książce znalazło się również wiele innych, interesujących opowieści i postaci.

- Liczyliśmy na niespodzianki i faktycznie były. Najstarszy trop sięga czasów Zygmunta III Wazy, który na weselu gościł Afrykańczyka - opowiada Mammadou Diouf, jeden z autorów "Afryki w Warszawie".

Za darmo w internecie

Fundacja Afryka Inaczej będzie dalej gromadzić informacje na temat przeszłości Afrykanów w Warszawie. Zachęca do współpracy wszystkich, którzy chcą włączyć się w archiwizowanie afrykańskiej historii stolicy. 

Książka trafi do warszawskich bibliotek i instytucji naukowych i kulturalnych. W całości jest również dostępna w internecie.

pebe

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • xmenka

    zgłoś naruszenie odpowiedz 27.12.2010 20:31 ~xmenka

    Bardzo ciekawy artykuł o tym Nigeryjczyku oglądałam dziś Dzień Dobry Tvn i przyznaję że bardzo mnie to zafascynowało i to bardzo interesujące wiedzieć że w czasie Powstania Warszawskiego walczylki dla Naszego Kraju również ludzie o innym kolorze skóry

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »