Rytm miasta

27.02.2011 12:15 Targi minerałów w stolicy

Niezwykłe agaty i "Czujne Oko Saurona" w Pałacu Minerałów

SERWISY:

O polskie okazy agatów zabiegają kolekcjonerzy minerałów z całego świata. W ten weekend można je podziwiać na wystawie w Pałacu Kultury i Nauki. Chociaż te rzadkie kamienie nie są na sprzedaż, poszukiwacze niebanalnych ozdób na pewno znajdą coś dla siebie na stoiskach twórców autorskiej biżuterii.

- Agaty to jedne z niewielu kamieni jubilerskich, których polskie okazy są cenione na całym świecie - mówi Tomasz Ochmański, organizator wystawy. Te kamienie są często są lepiej znane i doceniane w tak odległych krajach jak Japonia czy Stany Zjednoczone niż w Polsce.

"Kolekcjonerzy się zabijają"

Bryłka agatu wystepująca w naturalnym środowisku wydaje się niepozorna.  - Jest szarobrązowa, przypomina ziemniak - tłumaczy Ochmański. Dopiero rozcięcie i wypolerowanie kamienia pozwala wydobyć niezwykłe kompozycje kolorów.

- Niektórzy kolekcjonerzy wręcz zabijają się za możliwość posiadania polskich agatów w kolekcji. Potrafią wymieniać okazy warte setki, nawet tysiące dolarów za agaty z Polski - opowiada Ochmański.

Agaty nie są jednak szczególnie cenne jako surowiec jubilerski do tworzenia biżuterii. Najbardziej wartościowe są jako okazy kolekcjonerskie, czyli w naturalnej postaci. Niektóre z odmian agatów prezentowanych na wystawie w pałacu są niezwykle rzadkie – występują tylko w dwóch-trzech miejscach na świecie.

Z bursztynu, metali i drewna

Równolegle z wystawą tych niezwykłych minerałów w Pałacu odbywa się giełda wyrobów jubilerskich. Można zaopatrzyć się na niej w niebanalną biżuterię. Na targach prezentują ją sami twórcy. Wykorzystują kamienie półszlachetne, jak bursztyn oraz różne metale, które łączą także z mniej typowymi dla biżuterii surowcami, na przykład drewnem. – Staram się nie ulegać trendom i tworzyć własną biżuterię – mówi jeden Jerzy Aleksandrowicz z pracowni metaloplastyki.

Niektóre z tych autorskich ozdób wyróżniają się nie tylko oryginalną formą, ale też nazwami. MOzna wśród nich znaleźć kolczyki z cyklu "Szmatki, ścierki i obierki", naszyjnik nazywany "Stetoskopem" albo wisiorek "Czujne Oko Saurona".

51 Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich "PAŁAC MINERAŁÓW"
Pałac Kultury i Nauki, wejście główne
czynne do 18.00

js

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Karolina98

    zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2015 12:16 ~Karolina98

    mam jednego takiego kamienia. Jest dość duży i chciałabym go sprzedać osobie która spożytkuje go lepiej niż ja. Gdzie lub do kogo mogę się zgłosić?

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »