Rytm miasta

24.10.2011 15:30 ZAPOMNIANA RZEŹBA ALINY SZAPOCZNIKOW

Niecodzienne znalezisko
w krzakach na Żoliborzu

SERWISY:

Odkryta na nowo przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej Alina Szapocznikow to dziś gorące nazwisko na rynku sztuki. W przyszłym roku wystawa jej prac zostanie pokazana w nowojorskim MoMA. Tymczasem na warszawskim Żoliborzu od lat niszczeje jej rzeźba. Zostanie odrestaurowana.

"Kobieta z dzieckiem" znana jest dobrze żoliborzanom, choć stoi na uboczu. To dekoracyjna, parkowa rzeźba, ustawiona przy płocie przedszkola przy ulicy Sierpeckiej. Stoi tu od dawna i jest bardzo zniszczona. - Pomazana farbą w spray'u, zerodowana, wymaga szybkiej konserwacji - ocenia Sebastian Cichocki z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Odrestaurują i przeniosą

To właśnie MSN ustaliło, że bezimienna rzeźba została stworzona w latach 1949 - 50, w Paryżu przez Alinę Szapocznikow. Bogate archiwum rzeźbiarki jest przez zespół MSN porządkowane i digitalizowane. - Trafiliśmy w nim na zdjęcia z lat 60., przedstawiające rzeźbę i podpisane "Żoliborz". I choć sam mieszkam niedaleko, to jej nie rozpoznałem. W końcu udało się ją jednak zlokalizować - relacjonuje Cichocki.

Teraz, wspólnie z dzielnicą, muzeum stara się w ratuszu o środki na renowację i przeniesienie rzeźby. - Pierwotnie stała trochę bliżej teatru Komedia i chcemy, żeby tam wróciła - mówi Cichocki.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, rzeźba zostanie ponownie odsłonięta na wiosnę, równocześnie z premierą książki - wyboru listów Szapocznikow do męża, Ryszarda Stanisławskiego. - To wspaniała lektura. Dowód wielkiej miłości, pasji i znak czasów. Alina Szapocznikow była niezwykłą, piękną kobietą. Jej biografia warta jest odkrycia - przekonuje Cichocki.

Z Warszawy do Nowego Jorku

Popularyzowanie dorobku Szapocznikow udaje się zresztą muzeum całkiem nieźle. Artystka stała się w ciągu dwóch lat bardzo gorącym nazwiskiem. Muzeum zorganizowało poświęconą jej twórczości konferencję i wystawę "Niezgrabne przedmioty", która jest obecnie pokazywana w Brukseli, a na początku 2012 roku trafi do nowojorskiego MoMA, co w świecie sztuki współczesnej jest dużym wydarzeniem. I ukoronowaniem starań warszawskiego muzeum.

Alina Szapocznikow urodziła się w 1926 w zasymilowanej rodzinie żydowskiej w Kaliszu. W czasie wojny kilka lat spędziła w obozach koncentracyjnych. Po jej zakończeniu studiowała w Pradze, potem w Paryżu. W 1963 na stałe wyjechała z Polski. Zmarła 10 lat później, po długiej walce z rakiem piersi - chorobą, z którą zmagała się także w swoich pracach.

- Choć "Kobieta z dzieckiem" nie jest jej najlepszą rzeźbą, niejedno europejskie miasto chciałoby dokonać u siebie takiego odkrycia, jak stojąca w przestrzeni publicznej praca Szapocznikow - ocenia Cichocki.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Zaniepokojony inwalida

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.04.2016 11:39 ~Zaniepokoj…

  Z ostatniej chwili: w tramwaju 17 jadącym przez Żoliborz usłyszałem wczoraj, że to wcale nie była renowacja tylko zabranie oryginału i podstawienie kopii. Oryginał podobno miał zostać sprzedany do Francji. Jakiś kolekcjoner sztuki miał wyłożyć pieniądze na zrobienie kopii i łapówki dla urzędników dzielnicy i miasta oraz pracowników MSN. Czy to prawda??? Ktoś o tym coś więcej słyszał? czy tylko kolejna plotka albo jedna z Urban Legends?

 • rodowita żoliborzanka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2012 14:37 ~rodowita…

  Nareszcie ktoś to zobaczył i weżmie sie za renowacje. zal było patrzec stoi tam wiele lat, a WSM ŻC nie dba o park ! Nie dba o nic!

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.10.2011 09:11 CityCenter

  To że Hajka nie interesuje się w ogóle polską sztuką i zabytkami i nie dba o nie, to wiemy, ale że "artyści" z Teatru Komedia od tylu lat podziwiali tę niszczejącą rzeźbę wchodząc od zaplecza do teatru i nie reagowali, to inna psrawa.

 • dario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2011 20:33 ~dario

  bardzo dobrze pamiętam tę rzeźbę, jest piękna, chodziłem tą drogą do przedszkola w latach 70-tych i bardzo się cieszę, że ktoś o nią zadba wreszcie :)))))))))))

 • Feliks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2011 20:14 ~Feliks

  "Alina Szapocznikow urodziła się w 1926 w zasymilowanej rodzinie ŻYDOWSKIEJ". I stało się jasne dlaczego miasto wyłoży kasę na odrestaurowanie rzeźby. Nie mam pytań.

 • sówka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2011 18:11 ~sówka

  To chyba za dużo powiedziane - ODKRYTA NA NOWO.
  Tej artystki nie trzeba odkrywać, bo każdy kto choć trochę interesuje się rzeźbą wie o kogo chodzi i nie musiało Muzeum odkrywać :-)
  Proponuję aby Muzeum odkrywało bardziej zapomnianych artystów.

 • Aniaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2011 17:57 ~Aniaa

  hm... mi też to się nie podoba, z resztą jak i resztą rzeźb z betonu... co to w ogóle za materiał na rzeźbę?

 • znawca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2011 16:47 ~znawca

  Masz rację AD. Tylko wrzucić w głęboki dół i zakopać!

 • AD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2011 15:56 ~AD

  okropieństwo. ale ja się nie znam na SZtuce.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »