Rytm miasta

24.05.2011 09:07 Prestiżowa konferencja

Największe mózgi świata
w Koperniku

Twórca Google Earth i szef japońskiego centrum astronomicznego będą jednymi z gości prestiżowej konferencji ESCITE, która odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik.

Warszawa czeka na przyjazd tysiąca naukowców, przedstawicieli firm i ośrodków badawczych z całego świata.

Międzynarodowa konferencja Europejskiej Sieci Centrów i Muzeów Sztukio potrwa od 24 do 29 maja. - Jest to jedno z największych dorocznych wydarzeń w branży komunikacji naukowej w Europie – mówi Katarzyna Nowicka, rzecznik prasowy Kopernika.

Gospodarze przygotowali dla gości atrakcje. Wśród nich wieczorne zwiedzanie nieotwartego jeszcze planetarium.

Kopernik zaświeci jaśniej

Wśród gości konferencji zapowiadany jest Mamoru Mohri, japoński astronauta, dyrektor National Museum of Emerging Science and Innovation w Tokio. Podczas swojego wystąpienia na czwartkowej uroczystości otwarcia ma opowiedzieć o niedawnym trzęsieniu ziemi w Japonii i roli centrów nauki w sytuacjach kryzysowych.

W Warszawie zagości też Derrick de Kerckhove, profesor romanistyki na wydziale Literatury Francuskiej uniwersytetu w Toronto. De Kerckhove był asystentem i bliskim współpracownikiem Marshalla McLuhana, uznawanego za proroka Internetu. Opowie o ideologii kultury elektronicznej i potrzebie myślenia "na skalę Ziemi".

Trzecią gwiazdą konferencji będzie Michael Jones, jeden z kluczowych twórców m.in. GoogleMaps i GoogleEarth. Przedstawi możliwości, jakie nowoczesne technologie otwierają przed komunikacją naukową, muzeami, centrami nauki i ich zwiedzającymi. Opowie też o wolności w dostępie do informacji i we wdrażaniu innowacji.

Wolność dla nauki

Właśnie "Wolność" będzie tematem przewodnim konferencji. Jak podkreślają naukowcy, wolność to możliwość badań naukowych, publikacji, wymiany poglądów, ale też odpowiedzialność za nie.

Wyróżnienie dla Warszawy

Podczas spotkania swoje doświadczenia i najnowsze osiągnięcia naukowe zaprezentuje 400 placówek z pięćdziesięciu krajów świata.

Konferencje odbywają się corocznie od ponad 20 lat. Gospodarzem wydarzenia jest zawsze jedno z europejskich centrów, wybrane w konkursie. W tym roku to szczególne wyróżnienie przypadło Centrum Nauki Kopernik. – Będzie to doskonała okazja do promocji kraju, miasta i polskiej nauki – mówi Nowicka.

Piknik z robotem

Konferencja ESCITE to impreza zamknięta, w związku z tym Centrum Nauki Kopernik będzie nieczynne. Rekompensatą dla miłośników nauki jest sobotni Piknik Naukowy. Będzie można na nim zobaczyć między innymi spacer za rękę z robotem czy niebieskie pomidory.

Instytucje z kraju i zagranicy przygotują ponad tysiąc atrakcji. Wspólne eksperymentowanie w sobotę w godzinach 11.00 – 20.00, w parku im. Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego. Wstęp wolny. Więcej informacji na stronie www.pikniknaukowy.pl.

mm/ms//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • p

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.05.2011 15:36 ~p

  "dyrektor National Museum of Emerging Science and Innovation w Tokio". Czemu nazwa muzeum napisana jest po angielsku, a nie np. po rumuńsku albo w Suahili? Skoro podano przetłumaczoną z japońskiego nazwę muzeum, to czemu przetłumaczoną na język obcy, a nie na polski?
  A może w Japonii obowiązuje język angielski?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »