Rytm miasta

09.01.2011 15:01 Za najlepsze książki dla dzieci

Nagroda "Przecinek i kropka"

"Przecinek i kropka" to nagroda dla najbardziej wartościowej i najpiękniej wydanej książki dla dzieci. O idei wyróżnienia i literaturze dziecięcej w ogóle rozmawiali psycholog Aleksandra Piotrowska i księgarz Tomasz Brzozowski.

- Rynek książki dziecięcej jest bardzo ciekawy. Myślę, że jest dużo więcej dobrej literatury dziecięcej, niż wśród książek dla dorosłych, gdzie proporcje są bardziej zachwiane - mówił Tomasz Brzozowski, księgarz i wydawca.

Zwycięzcę wybiorą czytelnicy

Mnogość książek dla dzieci spowodowała, że wydawcy postanowili wybrać najciekawszą z nich. Ze wszystkich zgłoszonych tytułów jury wytypuje 10 najlepszych publikacji. Z puli nominowanych, czytelnicy wybiorą najlepszą książkę w głosowaniu internetowym. Pozycja, która uzyska największą liczbę głosów, zdobędzie oficjalny tytuł Najlepszej Książki Dla Dzieci "Przecinek i kropka" 2009.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 22 maja podczas 55. Międzynarodowych Targów Książki. Konkurs jest nowym elementem programowym akcji edukacyjnej Empiku, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci w wieku 5-8 lat.

Czytanie kształtuje człowieka

Dlaczego czytanie najmłodszym jest takie ważne? - Przez książkę wyraźnie oddziałujemy na doświadczenia, przeżycia, a więc w rezultacie na jego poglądy i przekonania w przyszłości. To ogromna odpowiedzialność. Dobrze, żeby problemy pokazywane w książce dziecięcej były bliskie współczesnym dziecku - tłumaczyła Aleksandra Piotrowska, psycholog dziecięcy i dodała, że idealna książka powinna być wartościowa z psychologicznego, literackiego i edytorskiego punktu widzenia.

Nagroda, ale też nominacje będą z pewnością dla rodziców dobrą wskazówką przy wyborze odpowiednich tytułów z ogromnej oferty. Czym jeszcze mogą się kierować? - Kupowanie książek musi odbywać się w dialogu dziecka z rodzicem - przekonuje Tomasz Brzozowski.

bako

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »