Rytm miasta

08.07.2011 07:16 LES TITANS: La Folle Journée de Varsovie / Szalone Dni Muzyki

Nadchodzą tytani muzyki

SERWISY:

4 dni, 70 koncertów, 400 artystów - na przełomie września i października Warszawa będzie pulsować muzyczną klasyką. Les Titans. La Folle Journée/Szalone Dni Muzyki to festiwal, który udowadnia, że muzyka poważna jest dla każdego, niezależnie od wieku, stroju czy grubości portfela, a tytani klasyki są gigantami rocka. 

Już sam plakat sygnalizuje, że mamy do czynienia z nietypowym podejściem. Brahms, Mahler, Liszt, Strauss i Szymanowski, wyglądają na nim jak "Chłopcy z ferajny". Ale tytułowi tytani, bohaterowie tegorocznej edycji festiwalu, "zabijać" będą wyłącznie muzyką.

Na takie popkulturowe skojarzenia stali bywalcy filharmonii mogą się żachnąć, ale organizatorzy nie protestują. Przeciwnie, przyświeca im idea, że muzyka poważna wcale nie musi być ... poważna. Sami zestawiają Ferenca Liszta z Johnem Lennonem, Johannesa Brahmsa z Jimim Hendrixem, a Gustava Mahlera z Michaelem Jacksonem.

Mozart był jak Bono

- Kto powiedział, że Mozarta i Bacha nie można słuchad w t-shircie i wytartych jeansach? – mówi René Martin, dyrektor artystyczny cyklu La Folle Journée. - Pomysł na tę imprezę przyszedł mi do głowy, gdy byłem z dziećmi na koncercie U2. Widząc 35 tysięcy fanów zgromadzonych na stadionie pomyślałem: "Dlaczego ci ludzie nie mieliby przyjść posłuchać muzyki klasycznej?" Nasz festiwal niesie takie same emocje jak koncert rockowy: zabawę, przyjemność i wspólne przeżywanie muzyki – podkreśla Martin.

- Sto lat temu muzyka budziła tak samo gorące emocje jak dziś, a jej twórcy mieli status równy współczesnym gwiazdom estrady. W utworach Mahlera, Straussa czy Szymanowskiego odbijają się ich osobiste dramaty, skomplikowane relacje uczuciowe, triumfy i porażki - mówi Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia, organizator polskiej części La Folle Journée.

Artyści biorący udział w Szalonych Dniach Muzyki będą to udowadniać między 29 września a 2 października. Przez te cztery jesienne dni Warszawa będzie pulsować fantazjami i preludiami wielkich twórców przełomu XIX i XX wieku.

70 koncertów w 4 dni

Zagrają na kilku scenach Teatru Wielkiego - Opery Narodowej oraz w namiocie na placu Teatralnym. Podczas ponad 70 koncertów zaprezentuje się prawie 400 światowej klasy artystów, wśród nich takie sławy jak dyrygenci Kazuki Yamada i Marc Minkowski, pianistka Etsuko Hirose, Kwartet smyczkowy Modigliani oraz węgierski zespół Muzsikàs.

Wystąpią również polskie orkiestry, zarówno te profesjonalne jak Sinfonia Varsovia, jak i amatorskie. - Stwierdziliśmy, że trzeba zrobić coś dla młodych artystów. Stąd zaproszenie dla 12 orkiestr ze szkół muzycznych – wyjaśnia Janusz Marynowski. Podczas festiwalu jego zespół będzie występował nawet cztery razy dziennie. Ostateczna listę wykonawców poznamy w najbliższych dniach.

Atmosfera ma być niezobowiazująca, a występy nie będą trwać dłużej niż 45 minut. Magnesem staną się z pewnością symboliczne ceny biletów: 5, 7, 10 złotych. W sprzedaży pojawią się 15 sierpnia.

Muzyczne szaleństwo na kilku kontynentach

La Folle Journée/Szalone Dni Muzyki to cykl imprez muzycznych istniejący od 1995 roku. Festiwal realizowany jest w kilku krajach: od Francji, przez Hiszpanię i Japonię, po Brazylię. Pomysłodawcą i założycielem jest René Martin.

W Warszawie festiwal zagości już po raz drugi. Zeszłoroczna edycja, odbyła się pod hasłem Chopin Open. - Byliśmy zadowoleni z zeszłorocznej frekwencji. Odwiedziło nas 25 tysięcy osób. Dlatego postanowiliśmy zorganizować festiwal ponownie – podsumowuje Martin.

Gospodarczem Szalonych Dni Muzyki jest Sinfonia Varsovia. Budżet tegorocznej edycji wynosi 2,4 mln zł. W zeszłym roku było to 3,2 mln zł. W większości środki pochodzą z budżetu miasta.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eBilet.pl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.09.2011 10:25 ~eBilet.pl

  Zapraszamy bo bilety już dziś:)
  http://www.ebilet.pl/szukaj.php?t=o&oid=545

 • kulturalny warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2011 12:38 ~kulturalny…

  @hello

  Ale może dzięki takim wydarzeniom, ci których nie stać na spektakl w operze czy na koncert w filharmonii, będą mogli się poczuć jak na prawdziwym koncercie, ja jako częsty bywalec w operze uważam że takie wydarzenia powinny odbywać się częściej!!! ALE INICJATYWA JAK NAJBARDZIEJ SŁUSZNA!

 • hello

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.07.2011 08:34 ~hello

  sorry, ale muzyka klasyczna nie jest dla głąbów czy kamiennych uszu. trzeba mieć trochę obycia

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »