Rytm miasta

11.01.2012 09:32 Artystyczny przewodnik po śródmiejskim osiedlu

"Na pierwszy rzut oka
Muranów jest brzydki"

SERWISY:

To krótka opowieść o Muranowie takim, jaki jest - bez niepotrzebnego wybielania. Utkana zdjęciami architektury, która w pierwszej chwili może zniechęcać i wypowiedziami ludzi, którzy w tym śródmiejskim osiedlu się zakochali. To wszystko znajdziemy w najnowszym albumie zatytułowanym po prostu: "Muranów".

"Na pierwszy rzut oka Muranów jest brzydki, ale intryguje. To nie jest miłość od pierwszego wejrzenia" – czytamy w albumie wypowiedź Daniela Slomki. Trudno z takim wrażeniem się nie zgodzić. Muranowskie budynki, które powstawały po II wojnie światowej nadgryzł ząb czasu - są w większości szare, wyblakłe, odrapane.

Ale jest też inna strona tego wyjątkowego śródmiejskiego osiedla.

"Nieznośnie kompletny"

"Jest jak scenografia teatralna dla sztuki, która nie istnieje. Nieznośnie kompletny. Idealny" – tak z kolei o Muranowie pisze Karolina Przewrocka. Z Danielem od kilku miesięcy mieszkają razem na Muranowie, a teraz przedstawiają w albumie osiedle swoim oczami. Ale nie tylko oni.

Nie dziwi, że w albumie wydanym przez dzielnicę pojawia się jej burmistrz, Wojciech Bartelski, który z osiedlem jest mocno związany: "Dorastałem w północnej części Muranowa, gdzie zresztą mieszkam do dziś. Jako chłopak obawiałem się zapuszczać na południe. Osiedla było podzielone na strefy wpływów. Bywało niebezpiecznie" - opowiada.

Nie tylko ludzie tworzą podziały. Muranów Południowy, zaprojektowany przez architekta Bohdana Lacherta, to przestrzeń, która dla wielu wydaje się niedostępna, ale i tajemnicza.

Opowieści w albumie jest więcej, bo i osób zakochanych w Muranowie jest sporo. Wartością publikacji, która powstała, dzięki pomysłowi Karoliny Abdel Malek i Michała Radwańskiego są też zdjęcia. Na fotografiach Radwański pokazuje nam głównie to, co w osiedlu najcenniejsze - jego zabudowę. Specyficzne budynki z odpadającym tynkiem, a tuż obok kolejne, już pomalowane, wyglądające na nowe. Wszystko uzupełnia nieco młodsza, nowocześniejsza architektura.

"Dziś jest jeszcze martwy"

No i zieleń, której jest mnóstwo. Gdy jest trochę cieplej, tworzy klimat niezwykłego ogrodu w centrum miasta. Obrasta podwórka i murki.

"Muranów ma to, co lubię: rozmach i przestrzeń. Zieleń. Spójność. Widać, że osiedle wyszło spod jednej ręki. Dziś jest jeszcze martwy i senny, ale za kilka lat widzę tu nowojorski Greenwich Village: knajpa przy knajpie, sklepy z modą, galerie sztuki" – przewiduje i podsumowuje Joanna Klimas, projektantka mody, która ma swoją pracownię na Nowolipkach.

Album "Muranów" pod redakcją Beaty Chomątowskiej wydał wydział kultury i promocji dzielnicy Śródmieście. Spotkanie promujące odbędzie się w czwartek 12 stycznia w Stacji Muranów (ul. Andersa 13) o godz. 20. Wtedy będzie można się dowiedzieć, jak i gdzie publikację dostać.

Andrzej Rejnson

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mur i ani

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2016 11:52 ~mur i ani

  "Muranów" nie jest molochem z zabudową po koardę. trochę jak klimat z małego miasteczka.Na pewno wymaga pomysłu ale to jest miejsce jeszcze cichym ,spokojnym i bez wielkomiejskich zadęć. Tu korporacyjnego ładu nie znajdziesz. Za to UROCZE NIEWIELKIE DOMKI,to prawda często nie odnawiane ale mają jakiś rytm i klimat.Lubię czasami powłóczyć się po tych klimatach.

 • paweł czarnecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2015 18:54 ~paweł czarnecki

  to osiedle to wspaniałe dzieło. Szukam tam mieszkanka jedno mi właśnie uciekło sprzed nosa! Ale Żyć tam to bajka! Ten klimat, ogrody, cisza, małe domki, szkoła plastyczna do której chodziłem na Smoczej, łuk triumfalny, kino Muranów. Najlepsze osiedle w Warszawie razem z koloniami żoliborskimi. Piękne budownictwo

 • Nowotki_też

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.04.2014 10:27 ~Nowotki_też

  dawna ul. Nowotki~dawna ul. Nowotki

  Teraz mieszkają tam same dziadki i podnajmują Lubelaki. Dziś każdy normalny urodzony w Warszawie wyprowadza się pod miasto i wynajmuje te komunistyczne klitki napływowemu bydłu. Jak się to wszystko wymiesza z manelami z czynszówek to daje mieszankę wybuchową. Kiedyś na Śródmieściu tętniło życie a teraz tylko patologia...

  Klitki na Muranowie? Ja też tam mieszkałem, właśnie gdy to były tzw 'Nowotki' - długi blok, gdzie kiedyś był sklep z zabawkami i AGD. W moim mieszkaniu i u sąsiadów wszystkie pokoje były średnie (15m2) albo duże (35m2).

 • Karolina_tv

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2012 14:44 ~Karolina_tv

  Nie zamienie mieszkania na Muranowie na zadne inne - to osiedle ma swoj niepowtarzalny klimat..

 • WI

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2012 11:33 ~WI

  @Jola TOS od kiedy Piaseczno albo Ożarów są modne?? Niedźwiadek też jest paskudny i pełen elementu.. Ale dla Ciebie to modna dzielnica, więc nie rozumiem co masz do Muranowa ew. Woli.
  Tak to jest jak się wioska sprowadzi i zacznie zachowywać się jak u siebie.

 • smyk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2012 22:36 ~smyk

  szkoda ze na muranowie jest tylku dziadow z piewm w reke, stoja cale dnie pod klatkami schodowymi i sacza piwko, puszki wyrzucaja oczywiscie w krzaki

 • Malicious

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2012 21:39 ~Malicious

  @dawnanowotki: wygląda na to, że sam/sama tam mieszkasz.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2012 18:44 ~warszawiak

  "Na pierwszy rzut oka Muranów jest brzydki"

  Na drugi też...

 • dawna ul. Nowotki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2012 18:38 ~dawna ul. Nowotki

  Teraz mieszkają tam same dziadki i podnajmują Lubelaki. Dziś każdy normalny urodzony w Warszawie wyprowadza się pod miasto i wynajmuje te komunistyczne klitki napływowemu bydłu. Jak się to wszystko wymiesza z manelami z czynszówek to daje mieszankę wybuchową. Kiedyś na Śródmieściu tętniło życie a teraz tylko patologia...

 • iki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2012 16:32 ~iki

  Dzielnica jak każda inna :p

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »