Rytm miasta

27.01.2011 18:19 II Rajd Narciarski po Puszczy Kampinoskiej

Na nartach po Kampinosie

To bardzo popularne miejsce wśród narciarzy. Puszcza Kampinoska przyciąga nie tylko ze względu na idealne warunki dla fanów biegówek, lecz również na swoje historyczne znaczenie. Już w sobotę startuje II Rajd Narciarski. 

To kolejna edycja rajdu, który w 2010 roku okazał się sporym sukcesem. Dlatego organizatorzy postanowili rozszerzyć formułę.

- W zeszłym roku zorganizowaliśmy tam bieg, podczas którego odwiedziliśmy również miejsca związane z historią, o których trochę opowiadałem. Okazało się, że zainteresowanie tym biegiem przerosło nasze oczekiwania, dlatego w tym roku postanowiliśmy już zorganizować go z udziałem profesjonalnych historyków – wyjaśnia koordynator rajdu Piotr Manowiecki.

Rekreacja i historia

Uczestnicy poznają historię miejsc w Puszczy Kampinoskiej związanych z powstaniem styczniowym, II wojną światową i Powstaniem Warszawskim. 

- Spotykamy się rano na pl. Bankowym, skąd wyjeżdża nasz ski-bus. Później jedziemy do miejscowości Roztoki, gdzie znajduje się takie rozwidlenie szlaków już na terenie Puszczy Kampinoskiej. Stamtąd wyruszymy na cmentarz żołnierzy AK we wsi Wiersze, gdzie historię Grupy AK Kampinos i jej kwatery głównej podczas Powstania Warszawskiego przybliży znawca tematu Daniel Żołędowski – powiedział Manowiecki.

Kolejnym punktem rajdu będzie bieg wydmowym szlakiem do mogiły powstańców z 1863 roku pod Zaborowem Leśnym, gdzie znawca Powstania Styczniowego Jarosław Włodarczyk opowie o przyczynach i okolicznościach walk, jakie się tam odbyły. Ma zostać tam przygotowana także mała niespodzianka dla uczestników rajdu.

- Następnie udamy się na cmentarz w Palmirach, gdzie o historii egzekucji Polaków i ich niemieckich oprawcach oraz o budowie nowego muzeum opowie historyk z Muzeum Historycznego m.st. Warszawy. Zaplanowano tam także poczęstunek zorganizowany przez ulubioną restaurację narciarzy Dziupla w Truskawiu. Powrót jest planowany po godz. 17 - opowiada organizator rajdu.

II Rajd Narciarski po Puszczy Kampinoskiej organizuje Towarzystwo Narciarskie "Biegówki". Chętni do uczestnictwa w tegorocznym Rajdzie powinni przesłać zgłoszenie pod adresem mailowym wycieczki@tnbiegowki.pl. Opłata za udział w biegu wynosi 10 zł dla członków Towarzystwa Narciarskiego "Biegówki" oraz 22 zł dla pozostałych zainteresowanych.

Szczegółowe informacje na temat rajdu można znaleźć pod adresem www.tnbiegowki.pl.

Start: godz. 8.45, z placu Bankowego wyrusza "ski-bus", który zabiera uczestników rajdu (zabierze część chętnych z przystanku na pętli Górczewska około 9.20)
Trasa: 15 km – początek rajdu w Roztoce, zakończenie w Kolonii Janówek
Powrót: ok. godz. 17.00 na plac Bankowy
Koszt uczestnictwa: 10 zł dla członka TN Biegówki oraz 22 zł dla pozostałych zainteresowanych

Warunki uczestnictwa:
- wysłanie zgłoszenia pod adres: wycieczki@tnbiegowki.pl- dokonanie wpłaty na konto TN Biegówki (wszelkie wpłaty przeznaczone zostaną wyłącznie na cele związane z organizacją rajdu)

Dane do wpłaty:
nr konta: 29 2530 0008 2060 1028 9516 0001
Towarzystwo Narciarskie Biegówki
ul. Bolkowska 4 m. 29
01-466 Warszawa
w tytule należy wpisać: Rajd po Puszczy Kampinoskiej

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »