Rytm miasta

03.11.2011 22:31 centrum nauki kopernik świętuje pierwsze urodziny

Milion gości na pierwsze urodziny Kopernika

SERWISY:

Centrum Nauki Kopernik świętuje pierwsze urodziny. Przez 293 dni robocze odwiedziło go ponad milion gości, a sama placówka zdaniem ekpsertów rozpoczęła rewolucję w polskiej edukacji.

Dziennie CNK zwiedzało około 4 tysiące gości, z czego 40 proc. stanowili mieszkańcy Warszawy. Wykupiono ponad 46 tysięcy biletów rocznych, uprawniających do nieograniczonej liczby wizyt, a najwierniejszy zwiedzający odwiedził placówkę 31 razy.

- Jestem bardzo dumy z tego miliona – powiedział podczas konferencji dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer. - Kiedy zaczynaliśmy prace nad tym projektem, nawet nie śmieliśmy marzyć o takiej popularności. Szacowaliśmy, że będzie to 400 tysięcy zwiedzających w ciągu pierwszego roku.

Rewolucja w polskiej edukacji

Zdaniem przewodniczącego Rady Programowej CNK prof. Łukasza Turskiego, placówka rozpoczęła rewolucję w polskiej edukacji. - Rewolucję, która zmieni system edukacji i przygotuje przyszłe pokolenia do wyzwań i zmian, które są zupełnie niebywałe. Wystarczy rozejrzeć się po świecie, by zrozumieć, że większość zjawisk kryzysowych jest konsekwencją oszustwa edukacyjnego i złego kształcenia – powiedział prof. Turski.

Z okazji pierwszej rocznicy działalności Centrum zaplanowało na sobotę specjalne atrakcje dla swoich gości. - Chcemy pokazać Kopernika nie jako instytucję, ale miejsce które żyje. Pokazać przestrzenie na co dzień niedostępne i osoby, które tutaj pracują – powiedziała koordynatorka urodzinowych wydarzeń w CNK, Olga Woźniak.

Zwiedzający będą mieli więc okazję zajrzeć do niedostępnych na co dzień warsztatów, w których powstają prototypy nowych eksponatów i naprawiane są te zepsute. W podziemiach będzie można zobaczyć np. przyszłe eksponaty wystawy "Słońce ziemian", która będzie pierwszą czasową ekspozycją CNK. Fizyk Łukasz Badowski i elektronik Zasław Adamaszek zaprezentują też specjalny "Science Show".

Wygraj bilety do centrów nauki na całym świecie

Ponadto z okazji urodzin w planetarium "Niebo Kopernika" o pełnych godzinach zwiedzający dowiedzą się, jakie gwiazdozbiory i planety widać aktualnie na niebie. Autorzy najciekawszych urodzinowych życzeń dla "Kopernika" będą mieli szansę na wygranie wycieczki do centrów nauki w Budapeszcie, Amsterdamie lub Barcelonie albo biletów do warszawskich instytucji kultury.

W sobotę CNK będzie otwarte między godz. 10 a 22, ale osoby, które chcą skorzystać z urodzinowych atrakcji będą mogły wykupić bilet jedynie do godz. 18. Po tej godzinie wstęp umożliwi tylko bilet roczny. Bilety na pokazy specjalne do planetarium sprzedawane będą w sobotę.

Centrum Nauki Kopernik zainaugurowało działalność 5 listopada 2010 r. Publiczność mogła wówczas zobaczyć pięć wystaw stałych, do których w marcu 2011 roku dołączyła szósta „Re:generacja". W kolejnych miesiącach goście Kopernika mogli oglądać pokazy „Teatru Robotycznego" i odwiedzić "Parku Odkrywców".

W czerwcu odsłonięto kolejną atrakcję placówki planetarium „Niebo Kopernika", w którym można odbyć podróż do wybranej planety Układu Słonecznego czy zwiedzić np. Drogę Mleczną. Najnowszą atrakcją CNK jest laboratorium chemiczne, w którym od października młodzież może przeprowadzać własne eksperymenty. Jeszcze w tym roku „Kopernik" otworzy laboratorium biologiczne, fizyczne oraz pracownię robotyczną.

PAP/bf/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • slip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.01.2012 11:15 ~slip

  Kolejki nadal są paranoicznie długie, potem poszukiwanie wolnej szafki w szatni, brak 2zl w kieszeni to wielki problem, nikt nie chce wymienic, ani w sklepie ani w kasie bo jest rano i nie maja drobnych, potem ide z 5 letnim maluchem na wystawę dla maluchów i okazuje sie ze na bilecie mam wstęp od 13:30, gdy tym czasem jest 11. jak mam dziecku to wytłumaczyc i przytrzymac go 2godz? zeby sie nie znudzilo? Kolejna wystawa od lat 15 - z małym dzieckiem nie da sie wejsc. wiele urzadzen uszkodzonych, mimo ze mamy srodek tygodnia, czasem wystarczyloby zeby przyslowiowy pan heniek podszedl ze srubokretem i dokrecil srubke, ale oczywiscie nikt nie podejdzie. Tłok, zgielk jak na targowisku albo dworcu, niektóre zabawki i urządzenia bardzo prymitywne, jakby na odwal się zrobione. Generalnie pójsc warto, ale nie za cenę 2h stania w kolejce, dla 5 letniego dziecka nadal jednak dobrze wyposazony plac zabaw jest bardziej atrakcyjny od CNK

 • Padre

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2011 20:38 ~Padre

  Zgadzam się z ~PW
  ogólnie w całej polsce przydały by sie jeszcze co najmniej trzy takie centra np w Trójmieście, Krakowie i Poznaniu
  bo tak cały kraj wali do Warszawy

 • ooop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 14:57 ~ooop

  popularność karnetów rocznych wiąże się z ich preferencyjnymi warunkami dostępu.. paranoją jest zamawianie terminu dla grupy zorganizowanej z 3 miesięcznynm wyprzedzeniem

 • Jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 09:28 ~Jan

  Do ~PW ----> dobrze jest mądrego posłuchać. Popieram Twoje słowa.

 • PW

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.11.2011 08:44 ~PW

  Popularność CNK jest jego największym przekleństwem.
  W tłumie dzieciaków, w pośpiechu, w kolejkach czekających przed eksponatami nie ma warunków, by zastanowić się nad przeprowadzanym eksperymentem, wyjaśnić jakie zjawisko fizyczne demonstruje, jakie prawa fizyki nim rządzą. Całe to poznawanie jest płytkie i powierzchowne, w większości ograniczone li tylko do zabawy. Po wyjściu w główkach niewiele zostaje... tym niemniej dobrze, że jest. Może za 5 lat będzie można z niego sensownie skorzystać.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »