Rytm miasta

27.09.2011 14:17 Wystawa w Domu Spotkań z Historią

MDM jak Aleja Karola Marksa

SERWISY:

Sztandarowe osiedle socrealistycznej Warszawy ma swoją przyrodnią siostrę w Berlinie. Karl Marx Allee, tak jak stołeczny MDM, spełniał wszystkie założenia architektury socrealistycznej. Już w środę z Berlina do Warszawy przyjedzie wystawa zdjęć "Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie".

- Wystawa w Berlinie była przyjęta bardzo ciepło. Warto zaznaczyć, że znajdowała się w bardzo prestiżowym miejscu, bo na terenie Niemieckiego Muzeum Historycznego, na turystycznym szlaku Berlina – mówi Monika Cichocka, kuratorka projektu.

W Warszawie wystawa pojawi się na skwerze im. ks. Twardowskiego, tuż przy Krakowskim Przedmieściu w plenerowej galerii Domu Spotkań z Historią.

- Wystawa przedstawia warszawski MDM i berlińską Aleję Karola Marksa. Jest to przegląd zdjęć od początku XIX wieku do 1989 roku. Pojedyncze migawki pokazujące jak te miejsca się zmieniały. Właśnie dlatego wystawa ma także część współczesną, która pokazuje jak te miejsca wyglądają dziś – mówi Monika Cichocka.

Robotnicy do Śródmieścia

Wybór zdjęć MDMu i Karl-Marx-Allee nie był przypadkowy. Oba miejsca to sztandarowe komunistyczne projekty odbudowy Warszawy i Berlina Wschodniego po II Wojnie Światowej. Wystawa na kilkudziesięciu zdjęciach pokazuje założenia urbanistyczne, detale, rzeźby i przykłady najważniejszych budowli tych osiedli.

Warszawski MDM powstał w myśl sztandarowego hasła kreatorów socrealistycznej Warszawy – głoszącego wprowadzenie robotników do Śródmieścia. Priorytetem było wykreowanie nowej, monumentalnej, reprezentacyjnej przestrzeni miejskiej. Aby zrealizować projekt, wyburzono wiele starych kamienic.

Monumentalna aleja Karl-Marx-Allee jest położona w dzielnicach Friedrichshain i Mitte. Magistrala, przy której wybudowano kompleks urbanistyczny, przebiega wzdłuż zniszczonej podczas wojny Große Frankfurter Straße, jest częścią osi wschód-zachód, przecinającej Alexanderplatz, Marx-Engels-Forum, aż do bulwaru Unter den Linden.

Wernisaż i cykl spotkań

Wernisaż wystawy "Architektoniczna spuścizna socrealizmu w Warszawie i Berlinie. Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa- Karl- Marx- Allee" odbędzie się 28 września o 18:00 przy ul. Karowej 20.

Ekspozycj towarzyszy cykl spotkań "Socrealizm. Scenografia władzy". Oprócz dyskusji zaplanowano spacery po Muranowie i MDM-ie, wirtualne spacery multimedialne oraz pokazy filmowe od 30 września do 2 października.

Szczegóły znajdziecie na stronie Domu Spotkań Z Historią

band//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • miśka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2011 08:25 ~miśka

  ciekawe jak tam się mieszka

 • TheMarymonciak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 19:04 ~TheMarymonciak

  Stare zdjęcia, zero reklam - I TAK POWINNO BYĆ DO DZISIAJ! Niestety, teraz MDM śmierdzi kebabami, szkołami tańca, angielskiego, bohomazami i starymi ludźmi, którzy w tym się niestety nie odnajdują.

 • jadra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 18:07 ~jadra

  No ja raczej z opowiadań pradziadka (który zajmował się tzw. "papierkową robotą" przy budowie MDMu) to wiem, że został wybudowany, żeby zakryć Kościół na placu Zbawiciela, który było widać aż z ogrodu Saskiego, i to było główne założenie kompleksu MDM, wiadomo było, że wiara i wszystko z tym związane w tamtych czasach było niepożądane.

 • mg.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2011 16:42 ~mg.

  Jezu, kto to pisał? Karl Marx Allee może i dochodzi do Alexanderplatz, ale jej socrealistyczna część kończy się dużo wcześniej, przy Stausbergerplatz, dalej ciągnie się już wielka płyta z końca lat 70tych. Poza tym KMA nigdy nie docierała do Unter den Linden, tylko kończy się na Alexanderplatz. Ulica łącząca Alexa przez Marks Engels Forum z Unter den Linden nazywa się Karl Liebknecht Strasse. Wróćcie jednak do pisania o Warszawie.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »