Rytm miasta

03.11.2011 07:00 Kogo kręci kino historyczne?

Marzenia o mięsie, dżinsach i coli

SERWISY:

Choć kapitalizm jest dla młodszych naturalny jak powietrze, jeszcze niedawno trochę starsi zmagali się z represjami, cenzurą czy bardziej prozaicznym problemami: na przykład brakiem papieru toaletowego. Echa komunizmu są do dziś obecne w polityce, gospodarce i kulturze, co udowodnią filmy, które przez najbliższe pięć dni będzie można obejrzeć w ramach przeglądu "Kogo kręci kino historyczne?".

- Film to doskonałe medium, które działając na emocje, może przypomnieć o wydarzeniach najnowszej historii. Produkcje, które pokażmy to przyczynek do dyskusji o tym jak upadłe totalitaryzmy wpływają na nasze dzisiejsze życie – mówi Rafał Rogulski z fundacji Europejska Sieć "Pamięć i Solidarność", która w tym roku po raz pierwszy wspiera Muzeum Historii Polski w organizacji przeglądu. Jego tegoroczna edycja nosi tytuł "Widma wolności".

- O pomoc w wyborze filmów poprosiliśmy ekspertów oraz instytuty kulturalne kilku krajów. Produkcje, które prezentujemy, to nowe filmy szerzej nieznane w Polsce, bo niepokazywane w kinach ani telewizji – tłumaczy Rogulski.

W kinie Kultura obejrzymy obrazy z Europy Środkowo-Wschodniej.

W chaosie rewolucji 

Przegląd otworzy niemiecki film "Pod Czerwoną Kakadu", o zmaganiach trójki młodych ludzi, na których tajne służby zastawiły pułapkę. Opowieść o życiu w komunistycznej części Niemiec pełna jest jednak muzyki i tańca. Agenturalnej tematyki dotyka także polska "Zwerbowana miłość".

Ciekawie zapowiadają się dwa filmy z Rumunii. "Papier będzie niebieski" to tragikomiczna odyseja plutonu, który patroluje ogarnięty rewolucyjnym chaosem Bukareszt. Zdezorientowani żołnierze nie wiedzą, co robić: walczyć z manifestantami czy przyłączyć się do nich. Przecież wszyscy marzą o lepszym świecie, w którym nie brakuje "mięsa, dżinsów i coca-coli". Druga z rumuńskich produkcji "Tak spędziłem koniec świata" opowiada o 17-latce, która postanowiła zniszczyć popiersie Ceausescu, w efekcie musi uciekać z kraju.

Wioska drutem podzielona

Symbolem podzielonej Europy stał się Berlin. Mało kto natomiast słyszał o dramacie mieszkańców słowackiej wioski Slemence, którą drutem kolczastym przedzielono na pół łącznie z cmentarzem. Przypomina o niej dokument "Granica".

Natomiast z Czech przyjedzie "Dowód osobisty" - historia czterech nastolatków, zafascynowanych muzyką Led Zeppelin i Black Sabbath, którzy rzucili wyzwanie systemowi, niszcząc dowody osobiste.

Przegląd podsumuje debata "Między sentymentem a potępieniem – obraz komunizmu w kinematografiach byłych demoludów" z udziałem filmoznawcy prof. Tadeusza Lubelskiego i dwóch reżyserów Gábora Zsigmonda Papp i Hristiana Stefanova Nocheva.

Wstęp na wszystkie filmy jest wolny. Trzeba tylko wcześniej dokonać telefonicznej rezerwacji pod numerem (22) 826 33 35.

>>> SZCZEGÓŁOWY PROGRAM <<< 

Kogo kręci kino historyczne? Widma wolności
3-8 listopada, godz. 18 i 20
Kino Kultura, ul. Krakowski Przedmieście 21/23

Film otwarcia: "Pod Czerwoną Kakadu": 

Piotr Bakalarski//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • q23

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.11.2011 19:10 ~q23

  na tym polega kapitalizm

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 18:10 ~smutek

  Marzyliśmy o wolności . O tym , żeby nie rządzili nami ludzie cyniczni , okrutni i o mentalności pań sprzedający w sklepie mięsnym. Żeby nie załatwiało się wszystkiego po znajomości. Nie udało się .

 • oldboy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 12:50 ~oldboy

  Niewiele się zmieniło, dla wielu nadal będą marzeniami >>> bieda.

 • Xxl

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 11:19 ~Xxl

  To w Polsce już jest kapitalizm ? Od kiedy , może ktoś oświeci moją czaszkę .

 • degrengolada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 11:09 ~degrengolada

  Owszem , nie ma już oficjalnego mordowania ale ciągle nie rozwiązano wielu problemów społecznych . Znieczulica panująca na najwyższych szczeblach władzy powoduje , że wielu ludziom żyje się jak za komuny . Wielu ludzi żyje w nędzy i cierpieniu . Wielu urzędników i polityków zarabia sobie na tym . To bardzo podłe. Potrafią tylko lansować się w mediach i przedstawiać się jako dobrzy i empatyczni . W rzeczywistości brak jakichkolwiek rozwiązań systemowych. Wiele środków z "kapitału ludzkiego" zostało zmarnowanych. Narasta tylko liczba niepotrzebnych urzędników. Pewnie jacyś znajomi rządzących . Czym to się różni od komuny?

 • iop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.11.2011 09:04 ~iop

  i idzcie z tym kapitalizmem. konkurencja tak tnie koszty że pracownicy dostają marne 1300zł za miesiąc 8h codziennej pracy na umowach śmieciowych.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »