Rytm miasta

18.12.2010 09:44 Wille i mieszkania warszawskich pisarzy

Literacki spacer po stolicy

SERWISY:

Willa Broniewskiego, mieszkania Dąbrowskiej i Struga. Autor przewodników Adam Dylewski w "Rytmie Miasta" opowiada o warszawskich muzeach słynnych polskich literatów.

- W tych miejscach nie oglądamy warsztatu pisarza, ale w zasadzie jego otoczenie. Miejsce te są do siebie podobne. Wszyscy mieli dużo gratów, bibelotów, listów, książek, archiwów itd. – opowiada Adam Dylewski.

Państwo podarowało mu willę

Dąbrowskiego 51. Pod tym adresem mieści się willa Władysława Broniewskiego , w której poeta spędził ostatnie 9 lat swojego życia. Zachowało się tutaj autentyczne wyposażenie. Dodatkowo można podziwiać zbiór rękopisów, korespondencję i pamiątki. W muzeum można też posłuchać wierszy, które czyta sam poeta i obejrzeć film biograficzny.

- Broniewski otrzymał willę na 25-lecie twórczości. Ostatnio ten poeta przeżywa renesans. Jest patronem intelektualnym lewicy, zwolenników postępu społecznego. To miejsce może stać się kultowe – uważa Adam Dylewski.

Lewicowiec, senator, mason

Mieszkanie przy alei Niepodległości 210 należało do Andrzeja Struga – wielkiego działacza polityczno-społecznego przedwojennej Polski. "Ludzie podziemni", "Dzieje jednego pocisku", "Mogiła nieznanego żołnierza" to największe dzieła Struga. W dawnym mieszkaniu zrekonstruowano gabinet, w którym umieszczono dokumenty, ksiązki, obrazy i rzeczy osobiste pisarza. Wszystkie te przedmioty zgromadziła i oddała na cele muzealne żona pisarza – Nelly.

- To pisarz dziś słabiej znany, ale może zostanie za chwilę odkryty. Strug był nie tylko pisarzem, ale także senatorem, działaczem PPS. Należał do loży masońskiej – wyjaśnia Dylewski.

Tam powstały "Noce i dnie"

Mieszkanie w czynszowej kamienicy przy Polnej 40, to dawne lokum Marii Dąbrowskiej, w którym pisarka spędziła 37 lat swojego życia. Tutaj właśnie napisała swoje największe dzieło "Noce i dnie". W muzeum możemy zobaczyć autentyczne meble, obrazy, rysunki wykonane przez samą Dąbrowską, rękopisy, a nawet bibeloty pisarki.

- W jej mieszkaniu znaleźć można rzeczy mniej znane. Są tam rysunki i obrazy. To mocny punkt – opowiada autor przewodników.

Wszystkie muzea są oddziałami Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza. Tu sprawdzisz szczegóły dotyczące oddziałów.

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • czadu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2010 00:32 ~czadu

  "Ostatni odcinek był poświęcony zjeżdżaniu na saneczkach, no takie banalne grawitacyjne zachowania na oblodzonej powierzchni"

  Adam, jesteś najlepszy!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »