Rytm miasta

10.05.2011 18:19 święto miłośników literatury

Książki z Indii i Tajwanu
w Pałacu Kultury

SERWISY:

569 wystawców z 14 krajów weźmie udział w rozpoczynających się w czwartek II Warszawskich Targach Książki, które odbywać się będą od 12 do 15 maja w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki.

Po tym, jak rok temu, w maju, w warszawskim PKiN w ciągu tygodnia odbyły się 55 Międzynarodowe Targi Książki (MTK) i I Warszawskie Targi Książki (WTK), w tym roku na placu boju została tylko ta druga impreza. Ars Polona - organizator MTK - zdecydowała się w tym roku na zawieszenie Międzynarodowych Targów Książki.

Książki z Indii i Tajwanu

WTK przejęły niemal wszystkich polskich wystawców tradycyjnie prezentujących swoją ofertę na majowych targach, a także rozwinęły współpracę z wydawcami z zagranicy. Obok wystawców z Polski na II WTK obecni będą także przedstawiciele rynku książki z Armenii, Australii, Czech, Finlandii, Francji, Grecji, Indii, Niemiec, Rosji, Szwecji, Tajwanu, Ukrainy i Wielkiej Brytanii.

W trakcie targów poznamy m.in. nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Literackiej Nike oraz laureatów nagrody Sezonu Wydawniczo-Księgarskiego Ikar, nagrody Magellana dla najlepszych publikacji turystycznych, nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki czy też konkursu na Najlepszą Książkę Dziecięcą "Przecinek i kropka".

Podczas WTK nie zabraknie nowych technologii. Firmy oferujące audiobooki i czytniki e-booków, prezentować będą swoje produkty w sektorze Forum Nowych Technologii.

Najnowszy Tytus

Atrakcją II WTK będzie festiwal Komiksowa Warszawa, na którym będzie można nie tylko kupić najnowsze albumy, ale też spotkać autorów m.in. Tony'ego Sandovala (meksykański twórca, znany u nas z takich komiksów jak "Trup i sofa" oraz "Nocturno", a jego najnowszy komiks "Figle Xinophixeroxa" będzie miał premierę na WTK) oraz Alfonso Zapico ("Cafe Budapeszt" - premiera w kwietniu).

Gośćmi festiwalu będą także twórcy komiksu "Jeż Jerzy" oraz Papcio Chmiel promujący najnowszy tom przygód Tytusa, Romka i A'Tomka, którzy tym razem wezmą udział w bitwie pod Grunwaldem. W ramach Festiwalu Komiksu odbędzie się też promocja antologii komiksowej "Morowe panny" z serii "Powstanie'44 w komiksie". Na tegorocznych targach antykwariusze i uliczni bookiniści zaanektują całą salę Tiereszkowej, zorganizowane też zostaną specjalne sektory z książką turystyczną, wydawnictwami akademickimi oraz zbiorcze stoisko z książką katolicką.

W tym roku zaplanowano wyjątkowo bogaty program imprez targowych dla dzieci. Na targach wystawi się blisko dwadzieścia wydawnictw z literaturą dziecięcą, będą też specjalne strefy zabaw, spotkań z autorami i warsztatów.

Ponad 300 autorów

Na targach gościć będzie ponad 300 autorów m.in. Janusz Głowacki, Hanna Krall, Antoni Libera, Roma Ligocka, Katarzyna Grochola, Małgorzata Kalicińska, Beata Pawlikowska, Timothy Snyder, Wiktor Suworow, Mariusz Szczygieł, Wojciech Tochman, Andrzej Wajda, Józef Wilkoń, Janusz Leon Wiśniewski, Martyna Wojciechowska, Maciej Wojtyszko. Szczególny charakter będzie miał trzeci dzień targów - sobota - kiedy zaplanowano cykl spotkań z finalistami tegorocznej edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki: Wojciechem Góreckim, Peterem Froebergiem Idlingiem, Johnem Pomfretem, Swietłaną Aleksijewicz oraz Chloe Hooper.

W związku z obchodzonym w tym roku jubileuszem Bohdana Butenko zaprezentowana zostanie wystawa jego prac pt. "BUTENKO-PINXIT". Targom towarzyszyć będą także inne wystawy m.in. "Artyści Mówią" przedstawiającą dzieła i wypowiedzi 25 uznanych mistrzów fotografii, "Widoki z ziemi. Podróże poety" o Czesławie Miłoszu, "Stefan Kisielewski 1911-1991" czy "Szwecja - pejzaże powieści kryminalnej". Po raz pierwszy Warszawskie Targi Książki włączą się w sobotnią Noc Muzeów. W PKiN w Sali Kisielewskiego o 19 rozpocznie się spotkanie z Józefem Henem, a o 20 - debata "Miłosz vs. Kisiel... Polskość do remontu!".

Czwartek na targach poświęcony będzie spotkaniom branżowym. Publiczność będzie mogła zwiedzać targi w piątek i sobotę w godzinach od 10 do 19 i w niedzielę - od 10 do 17.

PAP/ran//par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »