Rytm miasta

30.11.2010 15:39 Powtórka z Chopina

Kopernik z usterkami: Chwilowo nie działam

SERWISY:

Warszawa ma wyraźnie problem z multimedialnymi muzeami. O kłopotach Muzeum Chopina pisaliśmy w październiku na tvnwarszawa.pl. Okazuje się, że dokłdnie to samo dzieje się w otwartym niedawno Centrum Nauki Kopernik. Cześć eksponatów już opatrzono informacjami Chwilowo nie działam - pisze "Gazeta Stołeczna".

Pierwsze urządzenia zaczęły się psuć w CNK jeszcze przed otwarciem placówki. Dziennikarz tvnwarszawa.pl, który odwiedził Centrum, zauważył, że wiele eksponatów jest już mocno wyeksploatowanych przez testowe wycieczki. Nauczeni doświadczeniem Muzeum Chopina, wysłaliśmy rzeczniczce CNK maila z zapytaniem, czy przewidzieli, że urządzeń dotkną setki tysięcy rąk.

Powtórka z rozrywki?

Odpowiedzi nie dostaliśmy, ale wygląda na to, że ta placówka też zaczyna przgrywać z "nowoczesnością". Jak zauważył dziennikarz "Gazety Stołecznej", niektóre urządzenia już nie działają. Psują się guziki, korbki, spawy i ebonitowe rączki. - Np. koło chomika poległo już po pierwszych testach. Zamiast jednej osoby wskakiwało do niego kilku gimnazjalistów, wprawiając je w coraz szybsze obroty. Musieliśmy poprosić o mechanizm, który spowolni koło. Już się nie psuje – wyjaśnia w "Gazecie Stołecznej" Marek Chromicki, kierownik działu operacyjnego w Koperniku.

"Okres docierania"

Usterek jest dużo więcej, ale pracownicy CNK zapewniają, że będzie lepiej. - Zwykle nie działa od 10 do 15 proc. eksponatów. Drobne poprawki i naprawy przeprowadzamy na bieżąco – zapewnia w rozmowie z dziennikarzami Borys Zieleniak, kierownik działu produkcji i eksploatacji w Koperniku. Dodaje także, że trwa "okres docierania się wszystkiego".

Fatal error w Muzeum Chopina

To nie pierwsza placówka w stolicy, która ma problemy z nowoczesnymi eksponatami. Na początku października na tvnwarszawa.pl opisaliśmy sytuację w Muzeum Chopina. Pół roku po otwarciu najnowocześniejsze muzeum biograficzne w Europie raziło usterkami i niedziałającymi instalacjami.

Kłopoty z ekspozycją były jedną z przyczyn złożenia rezygnacji przez Alicję Knast, kurator muzeum. Knast narzekała m.in. na brak realnego wpływu na działalność placówki. Z większością decyzji, nawet tych najdrobniejszych, musiała czekać na podpis dyrekcji Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. To niemal sparaliżowało pracę muzeum w krytycznym momencie, gdy eksperymentalna ekspozycja wymagała sprawnej naprawy. Jedynym multimedialnym muzeum w stolicy, w któym wszystko działa bez problemów, pzoostaje więc Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mich4l

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.01.2011 22:12 ~mich4l

  co do wspomnianych minusów :)
  - CNK nie bez powodu jest zamknięte w poniedziałek, który jest dniem przerwy przeznaczonym na naprawę wszystkich popsutych eksponatów (tych, których nie uda się naprawić na bieżąco), więc odwiedzając centrum w niedzielę miał Pan do czynienia ze stanem po całym tygodniu działania i 'testowania' sprzętu przez zwiedzających :)
  - CNK jest obiektem użyteczności publicznej, więc obowiązują w nim przepisy dotyczące ograniczeń liczy osób przebywających w budynku. Nie można niestety zezwolić wszystkim na czekanie wewnątrz, bo stwarza to zagrożenie gdyby trzeba było przeprowadzić ewakuację
  - ochroniarz wpuszcza bez kolejki osoby, które mają wykupiony bilet roczny, bo taki przywilej tym osobom przysługuje (sam mam taki bilet)

  Mądrzę się, bo sam o to pytałem przy którejś wizycie w Centrum. Widać jest na to logiczne wyjaśnienie.

 • __anka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2010 19:17 ~__anka

  zgadzam sie z przedmówcą, dzieci nie umieją sie zachowac. I szczerze mówiąc uwazam ze powinno byc ograniczenie wiekowe. Bo jedno to niszczenie urządzen a drugie to jeszcze przeszkadzanie. Choc to tez wina rodziców, ale niedopuszczalne jest to, że ktos cos robi a dzieciak podchodzi i psuje.
  Ale obiekt bardzo ciekawy.

 • polu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2010 17:38 polu

  Akurat tak się składa, że w niedzielę miałem okazję zwiedzić te cudo. Zagadki logiczne podczas stania w kolejce, młodzi ludzie tłumaczący co i jak działa - istne muzeum XXI wieku! Dlaczego muzeum Techniki nie może w podobny sposób funkcjonować?

  Co do minusów:
  - co 10 popsuty eksponat,
  - słabe niektóre opisy
  - dziwny sposób ustawiania kolejki na dworzu a nie w pustym środku
  - niemiły ochroniarz (w sposób tylko dla siebie wiadomy decydował kto wchodzi a kto nie)

  Najgorszym minusem jednak było zachowanie się "dzieciaków" do lat 10, a w sumie brak reakcji ich opiekunów. Dzieci skaczą po wszystkim (siedzenia, eksponaty), testują każdy eksponat pod kątem wytrzymałości a rodzice zamiast wytłumaczyć na czym polega zasada eksponatu z radochą patrzy jak ich malec rozbija przedmiot imitujący statek o murek...

 • tomasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.11.2010 17:34 ~tomasz

  ludzie to troglodyci. to nie wina urządzeń, tylko bydła, które niestety nie myśli :) to jest tak samo jak z pchaniem się do autobusów i tymi sławnymi fotokomórkami. kultury brak!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »