Rytm miasta

01.07.2011 13:26 śladami skłodowskiej-curie

Kolejne murale dla Skłodowskiej
dostaną Ochota i Ursynów

SERWISY:

Mural na Ochocie od wcześniejszych będzie odróżniał się minimalizmem. Z kolei ursynowski będzie miał 10 kondygnacji wysokości. To kolejne prace z serii poświęconej Skłodowskiej-Curie. Artyści z Good Looking Studio na zlecenie miasta oznaczają nimi miejsca związane z noblistką. Pretekstem jest rok noblistki.

Czarno-biało-czerwony mural 4 lipca pojawi się na budynku dawnego Instytutu Radowego, który powołała Skłodowska-Curie przy ulicy Wawelskiej 15. Dziś jest tam klinika onkologiczna.

Pracę zaprojektował Krzysztof Bagiński, autor zaproszony do współpracy przez Good Looking Studio. Data malowania muralu nie jest przypadakowa. W tym dniu przypada 77. rocznica śmierci urodzonej w Warszawie wybitnej uczonej.

Będzie megamural na Ursynowie

Ochocki mural to kolejny element ścieżki śladami Marii Skłodowskiej-Curie, która powstaje dzięki współpracy streetartowców i miasta. Następnym będzie już za kilka tygodni Centrum Onkologii na Ursynowie - dowiedział się portal tvnwarszawa.pl.

- Trwa projektowanie muralu, który ozdobi ścianę wschodnią - mówi Aleksandra Łuczak z Good Looking Studio. - Będzie wysoki na 10 kondygnacji - dodaje.

Dzięki niej leczyli nowotwory

Centrum Onkologii jest związane z historią Skłodowskiej-Curie. Prekursorem kliniki był Instytut Radowy. Powstał w 1932 roku. Stało się to za sprawą samej uczonej, która była inicjatorką budowy i w tym celu podarowała mu 1 gram radu. Został zakupiony za 80 tys. dolarów, zebranych przez uczoną wśród amerykańskiej Polonii. Ten cenny pierwiastek służył Polakom do prekursorskich badań nad zwalczaniem nowotworów z zastosowaniem terapii radiologicznej.

W chwili otwarcia Instytut Radowy był jedną z najnowocześniejszych takich placówek w Europie, wzorowanym na paryskim Radium Institut.

Ścieżka Skłodowskiej

Murale związane ze Skłodowską są już: przy metrze Centrum (w 1891 roku z dworca Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, stojącego u zbiegu Al. Jerozolimskich i ul. Marszałkowskiej, Maria Skłodowska-Curie wyjechała na studia do Francji), BUW-ie (ma przypominać studentom o noblistece) i na Nowolipkach, gdzie w XIX wieku znajdowało się kolejne warszawskie mieszkanie Marii Skłodowskiej-Curie.

mz/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »