Rytm miasta

21.07.2011 22:04 kutz w "Projekcie Ślązak"

"Jadymy na bogato": odpowiedź na "Projekt Warszawiak"

SERWISY:

W czwartek odbyła się w Katowicach premiera promującego Śląsk teledysku pod tytułem "Jadymy na bogato". Wystąpili w nim znani Ślązacy m.in. poseł i reżyser Kazimierz Kutz. Produkcja ma pokazywać ten region Polski jako tradycyjny i nowoczesny zarazem - To bardzo zabawne przedsięwzięcie. Lepsze od tych wszystkich politycznych głupot, które się dzieją - powiedział o teledysku Kazimierz Kutz.

Jak podkreślają sami twórcy, teledysk ma być kalejdoskopem tego, co się ze Śląskiem kojarzy. Znalazło się więc miejsce na stereotypy, jak górnik, który jedzie na mopliku (motorze), ale autostradą. Jest też ujęcie kręcone w chodniku ćwiczebnej sztolni w Knurowie, tyle, że zamiast górników widać tańczące dziewczyny w kaskach. Od pomysłu do prezentacji minęły trzy miesiące.

Zdjęcia do klipu, w którym Kazimierz Kutz wystąpił m.in. z raperem Grubsonem i Kabaretem Młodych Panów, trwały kilka dni. Ekipa zdjęciowa kręciła m.in. w Rybniku i Radlinie. Byli także w Katowicach i Chorzowie.

 

Śląska legenda i kluski

Kazimierz Kutz pojawił się w dwóch kilkusekundowych ujęciach, które powstały na terenie skansenu chorzowskiego - Górnośląskiego Parku Etnograficznego. Na obu zamiast tradycyjnego krupnioka - jak deklarował przed kilkoma tygodniami - zajada inny, ale równie tradycyjny posiłek - niedzielny śląski obiad, na który składa się rolada, modro kapusta i kluski. - Podoba mi się, że są młodzi ludzie, którzy mają poczucie humoru, żeby w inteligentny sposób promować region śląski. Nareszcie na Śląsku jakaś inteligencja się rodzi - powiedział reżyser. Dodał, że w klipie jest wiele zabawnych wątków, którym nie brak autentyczności.

Tradycyjny i nowoczesny

Jak mówi jedna ze współautorek wyprodukowanego w ramach "Projektu Ślązak" klipu Sabina Dyla teledysk "pokazuje Śląsk tradycyjny i nowoczesny". Według niej ten region Polski pokazany w taki sposób nie będzie kojarzył się tylko z kopalniami, ale także z biznesem, dobrą zabawą i rozrywką.Ekipę pomysłodawców wspomagał muzycznie zespół The Brainmind, który do popularnej na Śląsku piosenki "Karolinka" dodał trochę nowoczesnych brzmień. "Projekt Ślązak" jest odpowiedzią na sukces piosenek "Projekt Warszawiak" z doskonale znanymi słowami: "Nie masz cwaniaka nad warszawiaka", i "Projekt Trójząb", który powstał na Wybrzeżu. Ślązacy też chcieli mieć swój muzyczny teledysk.

 

tvn24.pl//mn//bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Magda M.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.07.2011 11:16 ~Magda M.

  4% i 6% jakie uzyskały projekty śląski trójmiejski to chyba z głosów pochodzących od fanatyków z tych rejonów Polski, a nie za przyczyną rzeczywistych ocen. Projekty są beznadziejne, są tania i słabą imitacją warszawskiego i pokazują, że jednak słabo z inwencją twórczą u Polaków. A szkoda.

 • jonson

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 12:29 ~jonson

  Czekamy na odpowiedź... LUBLINA !!!

 • jjo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 11:47 ~jjo

  liczy sie dobra zabawa! Czekamy na inne miasta

 • syrenka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 11:41 ~syrenka

  http://www.youtube.com/watch?v=XZxzJGgox_E

  Proszę, niech inne miasta już oszczędzą sobie kompromitacji... Pokazując nawet najsławniejszych ludzi w marnych, chamsko zerżniętych teledyskach nie osiągniecie niczego poza wzbudzeniem uśmiechu i grymasu niesmaku na twarzach ludzi mających poczucie dobrego smaku...

 • realista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 11:15 ~realista

  Abstrahując od tego skąd jestem to nawet przy próbie naciągania rzeczywistości i najlepszych chęciach nie można powiedzieć nic dobrego o śląskim i trójmiejskim projekcie. Jedyna dyskusja może się odbywać na temat, który z nich jest gorszy... ciężko wybrać.

 • Hellboy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 10:39 ~Hellboy

  Cienko Cienko nic nowego tylko jeszcze gorszy chłam od Trójzboka. Powinni wymyślić coś oryginalnego, a tak to wyszła kiszka. PW jest najlepsze.

 • wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 10:29 ~wawka

  Projekt Warszawiak najlepszy.
  Ale to fajnie, że inne miasta też robią takie rzeczy. Bardzo fajna i oryginalna promocja.
  Pozdrawiam

 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 10:07 ~hahaha

  świetna ta SONDA , na portalu gdzie czytają go w 99 % Warszawiacy zadaliście durne pytanie który klip jest najlepszy , przecież z góry wiadomo było że Warszawiacy będą odpowiadać właśnie tak na Projekt Warszawiak hehehehehe

 • u

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 09:55 ~u

  Lipa ! Naśladowanie Montelansino, tylko gorzej... dużo gorzej...

 • CityCenter

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.07.2011 09:47 CityCenter

  A tak a propos... to faktycznie nie ma cwaniaka nad warszawiaka. Widząc, jak jesteście ciency, nie pozwalacie Nam o tym zapomnieć.
  Ciao i finito cornutto;p

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »