Rytm miasta

27.07.2011 17:25 100 tysięcy ulotek nad warszawą

Herkules nad Warszawą przypomni o Godzinie "W"

SERWISY:

100 tys. ulotek zachęcających warszawiaków i turystów do uczczenia minutą ciszy godziny, w której wybuchło Powstanie Warszawskie, zostanie zrzuconych 1 sierpnia tuż przed godz. 17 nad stolicą z pokładu transportowca C-130 Herkules.

Lot odbędzie się w ramach projektu "Godzina W - Lot Pamięci" organizowanego przez Muzeum Powstania Warszawskiego i Siły Powietrzne. 15 minut przez godziną "W" Herkules przeleci trasą Lotnisko Chopina - pl. Konstytucji - pl. Krasińskich i zrzuci ulotki.

Tego samego dnia kilka minut po godz. 17 siedem samolotów TS-11 Iskra z Zespołu Akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry" wykona lot trasą pl. Zbawiciela - Marszałkowska - pl. Krasińskich z włączonymi smugaczami w barwach narodowych.

Siedem iskier w powietrzu

- Projekt ten ma na celu oddanie hołdu powstańcom i przypomnienie warszawiakom, by o godz. 17, kiedy zawyją syreny, zatrzymać się i minutą ciszy uczcić tych, którzy 67 lat temu walczyli o wolną stolicę. To lot pilotów wolnej Polski w hołdzie tym, którzy o nią walczyli - powiedział podczas środowej konferencji prasowej dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, Jan Ołdakowski.

Jak przypomniał dowódca Sił Powietrznych Lech Majewski, polscy piloci rozpoczęli loty z pomocą powstańcom już 4 sierpnia 1944 roku. Do 21 września wspólnie z pilotami z Afryki Południowej wykonali  280 lotów z pomocą dla walczącej Warszawy. 147 pilotów, w tym 59 Polaków, zginęło. - Wykonywali oni loty z południa Włoch lub Anglii, w trudnych warunkach, przy silnym ostrzale. Trzeba było wiele bohaterstwa, odwagi i umiejętności, żeby pomagać powstańcom - podkreślił Majewski.

Nie mogli zostawić Warszawy

- Loty nad Warszawę były bardzo trudne, przede wszystkim ze względów moralnych. Lataliśmy z pełną świadomością, że ta pomoc nie uratuje już powstania, że zostało ono skazane na śmierć przez aliantów i to tylko będzie przedłuża agonię. Jednak kiedy się wlatywało nad miasto, widziało ten dym i ogień, wiedzieliśmy, że musimy to zrobić - wspominał pilot 1586. Polskiej Eskadry do Zadań Specjalnych Włodzimierz Bernhard, uczestnik operacji powietrznego wsparcia Powstania Warszawskiego - Ponieśliśmy wówczas bardzo duże straty, straciłem prawie wszystkich kolegów, ale to trzeba było zrobić, to był obowiązek. Warszawa walczyła, nie mogliśmy jej zostawić samej, tym się kierowaliśmy - dodaje.

W ramach obchodów 67. rocznicy wybuchu zrywu, 31 lipca w godz. 10-15 na Lotnisku Wojskowym odbędzie się również Gala Lotnicza. Jej główną atrakcją będzie możliwość obejrzenia Herkulesa, a także samolotu Bryza oraz śmigłowców W-3 Sokół i Bell 412.

RELACJA Z OBCHODÓW ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO W SPECJALNYM PROGRAMIE NA ANTENIE TVN24 ORAZ NA TVN24.PL I TVNWARSZAWA.PL

PAP/akn/ls//bako/par

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »