Rytm miasta

03.04.2011 06:07 Święto Niemego Kina

Giganci niemego kina
w Iluzjonie

SERWISY:

Pola Negri, Buster Keaton, Werner Krauss oraz egzotyczne kino nieme z Australii i Japonii. Do tego muzyka na żywo grana przez kapele oraz dj-ów. 14 kwietnia rusza Święto Niemego Kina w Iluzjonie. 

Pierwszym ważnym punktem festiwalu jest miniprzegląd filmów klasyka kina Friedricha Wilhelma Murnau, bo w tym roku przypada jego 80. rocznica śmierci. Pokazana zostanie zrekonstruowana i zremasterowana kopia słynnego "Nosferatu, symfonia grozy". Do filmu na żywo zagra zespół daCamera, który wykona muzykę specjalnie skomponowaną do tego filmu przez Rafała Rozmusa. 

Jedyny polski film z Polą Negri

Gwiazdą przeglądu będzie Pola Negri. W programie są dwa filmy – odnaleziony w Wielkiej Brytanii niemiecki "Żółty paszport" zrealizowany w 1917 roku w Warszawie oraz jedyny polski film z udziałem aktorki "Bestia" z 1916 roku. Atrakcyjnym dodatkiem będzie wystawa prywatnych fotografii artystki i plakatów. Do pierwszego z filmów muzykę wykona zespół DesOrient.

Nie zabraknie głośnego "Gabinetu doktora Caligari" z udziałem jednego z najwybitniejszych aktorów ery niemej Wernera Kraussa. Pokazana zostanie mało znana adaptacja prozy Emila Zoli "Nana" z 1926 roku w reżyserii Jeana Renoira.

Filmy francuskiego ojca kina

Wspólnie z Ambasadą Francji przygotowany został wieczór poświęcony Georgesowi Mélièsowi w 150. rocznicę urodzin ojca kina. Sześciu filmom zrealizowanym w latach 1902 – 1907 towarzyszyć będzie muzyka zespołu Pustki. 

Będzie też egzotycznie. Pod hasłem "Daleko od Europy" zaprezentowane zostaną filmy nieme pochodzące z Japonii i Australii. Zabawną częścią festiwalu będą filmy z mistrzem burleski Busterem Keatonem, które muzycznie zilustruje pięciu dj-ów.

Polskie nieme kino po digitalizacji

Zaskakujące może być to, że nadchodzącą edycję Święta Niemego Kina rozpoczną dwa filmy, które otworzyły ubiegłoroczną - dwa polskie filmy "Dla Ciebie, Polsko" Antoniego Bednarczyka z 1920 roku i "Cud nad Wisłą" Ryszarda Bolesławskiego z 1921 roku.

W ciągu ostatniego roku filmy zostały zrekonstruowane i zdigitalizowane. Taśma została poddana renowacji. Brakujące fragmenty uzupełniono napisami i fotosami, pozwalającymi widzowi łatwiej zorientować się w następstwie przebiegu akcji. Oba filmy są obecnie dostępne na dyskach DVD, jako druga część serii wydawanej przez Filmotekę Narodową przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pod nazwą "Kino polskie okresu Wielkiego Niemowy".

Autorem muzyki do filmów jest Maciej Trifonidis Bielawski, który 14 kwietnia wystąpi na żywo z zespołem Trifonidis "Motion Picture" Project.

Konkurs na najlepszą muzykę do filmu

Novum tegorocznej edycji będzie konkurs na najciekawsze opracowanie muzyczne filmu lub zestawu filmów. Zwycięski zespół opracuje ścieżkę dźwiękową jednej z kolejnych płyt DVD z polskimi filmami niemymi, a także wystąpi na wieczorze specjalnym Filmoteki Narodowej organizowanym w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Głosowanie będzie się odbywać w kinie Iluzjon w czasie trwania festiwalu.

9. Święto Niemego Kina
14-17 kwietnia
Bilety: 16-20 zł
Karnet na wszystkie seanse: 120 zł
Kino Iluzjon, Biblioteka Narodowa
al. Niepodległości 213, wejście A

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »