Rytm miasta

10.05.2011 06:36 Koniec remontu, rusza konkurs ofert

Fort Sokolnickiego
jak Piwnica Pod Baranami

SERWISY:

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem władzom Żoliborza udało się ogłosić przetarg na koncepcję programową Fortu Sokolnickiego. Za kilka miesięcy w wyremontowanych wnętrzach mają królować teatr, muzyka i sztuka. Będzie też miejsce na restaurację lub kawiarnię. - Żoliborz nie będzie kulturalną pustynią - zapowiadają władze dzielnicy.

Konkurs obejmuje program imprez i wydarzeń kulturalnych, a także źródła ich finansowania. Planem władz dzielnicy jest stworzenie miejsca tętniącego kulturą, ale zarabiającego na siebie działalnością gastronomiczną.

Koncert i kotlet

W nowym Forcie Sokolnickiego będą odbywać się koncerty, imprezy plastyczne i fotograficzne, warsztaty teatralne i muzyczne dla dzieci. Przewidziano także powstanie małej ekspozycji poświęconej historii Żoliborza.

- Ten obiekt przygotowany jest do różnych funkcji. Jest sala teatralna ze sceną i zapleczem. Na pierwszym piętrze znajdują się wnętrza do dowolnego zagospodarowania. Moga znaleźć się tam zarówno galerie, jak i kluby młodzieżowe – mówił na konferencji prasowej wiceburmistrz dzielnicy Witold Sielewicz. Przyszłe centrum kultury porównał do krakowskiej Piwnicy Pod Baranami, skutecznie łączącej kulturę z gastronomią. Kawiarniane stoliki z powodzeniem można ustawić na okrągłym dziedzińcu, który znalazł się pod efektownym, szklanym dachem. 

Nowoczesne centrum kultury w zabytkowych XIX-wiecznych wnętrzach ma służyć integracji mieszkańców Żoliborza. Dlatego w warunkach konkursu zapisano, że kwartalnie 180 godzin będzie zarezerwowane dla dzielnicy. Ta z kolei udostępni lokale organizacjom pozarządowym.

Wynajem za złotówkę

W programie zostaną uwzględnione efekty pracy dzielnicowej komisji dialogu społecznego, która zebrała i opracowała 420 ankiet. Żoliborzanie przedstawili w nich swoje oczekiwania wobec przyszłego centrum kultury.

Oferty (na cały obiekt lub jego poszczególne części) można zgłaszać do 8 czerwca. Dzień później nastąpi otwarcie kopert. Po kilku kolejnych dniach, 10-osobowa komisja złożona z przedstawicieli dzielnicy i środowisk kulturalnych, wskaże zwycięzcę konkursu. Od dnia podpisania umowy najemca będzie miał trzy miesiące na rozpoczęcie działalności. W optymistycznym wariancie inauguracja centrum kultury nastąpi więc pod koniec września.

- Koszty utrzymania przenosimy na dzierżawcę, stąd minimalna stawka czynszu. W ciągu pierwszych trzech miesięcy została ona ustalona na najniższym możliwym poziomie, czyli 1,04 zł za metr kwadratowy. Od czwartego miesiąca będzie wynosić ponad 4 zł – zapowiadał burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla.

Na razie w budynku trwają ostatnie, kosmetyczne prace. Według informacji przekazanych przez prowadzący inwestycję Stołeczny Zarządu Rozbudowy Miasta do połowy lipca powinny nastąpić wszystkie odbiory techniczne. Wówczas dzielnica oficjalnie przejmie budynek.

Oaza na kulturalnej pustyni

Poniedziałkowa konferencja prasowa, która zgromadziła cały trzyosobowy zarząd dzielnicy, była też okazją to rozprawienia się często formułowanym zarzutem Żoliborza jako "kulturalnej pustyni". Słaba oferta dzielnicy ma wynikać, według jej władz, z braku odpowiednich lokali. – Tu dominują lokale spółdzielcze, dlatego mamy problemy z miejscami na kulturę. To nie Śródmieście – przekonywał wiceburmistrz Sielewicz i dodał, że jeszcze w tej kadencji Żoliborz pozbędzie się kłopotliwej łatki.

- Trzeba uaktywnić ludzi i stworzyć modę na to miejsce. To wspólne zadanie dla władz i mieszkańców – radziła Ewa Czeszejko-Sochacka, pełnomocnik prezydent Warszawy ds. Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Miejsce z historią

Fort Sokolnickiego to jeden z fortów Cytadeli Aleksandryjskiej. Wybudowano go w 1851 roku, kilkanaście lat później rozbudowano. W latach 30. XX wieku otwarto otaczający fort park Żeromskiego. W czasie Powstania Warszawskiego działał tu szpital polowy. W 2003 roku ratusz odkupił fort od Agencij Mienia Wojskowego. W 2009 roku ruszył remont carskiej fortecy. Miał zakończyć się w listopadzie 2010 roku. Termin przesunął się z uwagi na wyjątkowo mroźną zimą i nieujętą w planach kaponierę.

Jak podoba Wam się wyremonotwany Fort Sokolnickiego? Zachęcamy do komentowania.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • żoliborzanie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.06.2011 18:43 ~żoliborzanie

  Szanowni Państwo,
  Brońmy Fortu Sokolnickiego!!! Inicjatywa skupiona pod szyldem „Fort Kultury” wzbudziła nasz niepokój. Od samego początku kibicujemy pomysłowi na kulturalne zagospodarowanie Fortu Sokolnickiego. Zarówno wtedy, gdy miasto przyznało środki na remont Fortu, jak i teraz, gdy odbywa się konkurs. To ma być miejsce pełne kultury, która nada nowego charakteru dzielnicy i będzie atrakcją dla wszystkich mieszkańców. Niestety osoba pana Artura Jarczyńskiego z powołanego przez niego „Fortu Kultury” takiej gwarancji nie daje. Działalność tego pana daleko odbiega od przeciętnego rozumienia kultury.

  Jego sposób działania z przeszłości każe nam się bać. Chyba wszystkie warszawskie gazety pisały o tym jak pan Jarczyński urządził sobie parking dla swoich klientów w Ogrodzie Saskim. Przepychanki z obrońcami przyrody i Zarządem Dróg Miejskich trwały kilka lat, nim sąd pogonił z Parku Saskiego parking Jarczyńskiego. Boimy się, że podobna sytuacja będzie w Parku Sokolnickiego. Zamiast parku będzie parking dla jego restauracji.

  Mieszkamy w bliskim sąsiedztwie Fortu, ale są wśród nas liczni przedstawiciele całej dzielnicy. Boimy się , że działalność pana Jarczyńskiego przyniesie Żoliborzowi wstyd, a nie kulturę. Niepokoi nas nie tylko „sprawa Dembudu”, ale jeszcze kilka innych. W 1999 r. złożono doniesienie do prokuratury, gdzie zarzucano mu przywłaszczenie przedmiotów należących do ˝Klubu Aktorów Scena˝. Za to w 2003 roku przed rastauracjami Jarczyńskiego pojawił sie człowiek, który informował gości, że właściciel nie płaci długów. Gazeta Stołeczna dokładnie relacjonowała inny odprysk tej afery: „Wiedzieliśmy, że nie opłaca w ZAiKS-ie działalności artystycznej w dwóch lokalach - przy Podwalu i w Galerii Mokotów. Poprosiliśmy o spotkanie. Sam wybrał czas i miejsce. Mimo wczesnego popołudnia przyszedł pijany. Był niegrzeczny. Wypowiadał obraźliwe słowa pod adresem naszej instytucji - mówi Andrzej Moczulski, pracownik ZAiKS-u.”

  Pamiętamy też, jak szydził z naszych prz

 • ja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.05.2011 01:15 ~ja

  Od kiedy to niby Piwnica pod Baranami łączy kulturę z gastronomią? Czy kilka napojów w barze Piwnicy to już gastronomia???

 • k0m4r

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.05.2011 21:33 ~k0m4r

  Więcej o fortach Cytadeli Warszawskiej można przeczytać tutaj:

  http://wodolot.wordpress.com/2011/02/27/w-obiektywie-google-earth-forty-twierdzy-warszawa/

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »