Rytm miasta

09.09.2011 10:00 fort wciąż bez gospodarza

Fort Sokolnickiego otworzą, żeby zamknąć?

SERWISY:

Ratusz wciąż nie powołał obiecanej w lipcu komisji, która wyłoni nowego gospodarza Fortu Sokolnickiego. Czarny scenariusz jest taki, że po uroczystym otwarciu obiekt będzie trzeba na kilka miesięcy zamknąć. Władze Żoliborza zapewniają, że do tego nie dopuszczą.

- Konkurs zostanie rozpisany szybko. Liczę, że sprawnie wyłonimy zwycięzcę, który bez zwłoki rozpocznie działania w forcie – mówił nam w lipcu rzecznik ratusza. Od chwili unieważnienia pierwszego konkursu na gospodarza żoliborskiego fortu, mijają właśnie dwa miesiące.

Przypomnijmy: wyniki postępowania anulowano, ponieważ adres fundacji tworzącej zwycięskie konsorcjum, pokrywał się z adresem wiceburmistrza dzielnicy Witolda Sielewicza. Ten wyjaśniał, że meldunek przy al. Wojska Polskiego to zaszłość. O organizację drugiego konkursu burmistrz Krzysztof Bugla poprosił ratusz. Ten miał szybko powołać nową komisję, która rozpisze nowy konkurs. Dotychczas tego nie zrobił.

W komisji tylko urzędnicy

Wiemy natomiast, że władze zmieniły strategię i tym razem nie zaangażują znanych postaci ze świata kultury.

- W skład nowej komisji wejdą urzędnicy biur kultury, promocji, gospodarowania nieruchomościami oraz przedstawiciel dzielnicy Żoliborz – zapowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza.

Dopuszcza jednak ewentualność "dopraszania ekspertów".

Komety na otwarcie

Choć wciąż nie znamy nazwisko osób, które zorganizują nowy konkurs i będą oceniać oferty, wiemy, że uroczyste otwarcie Fortu Sokolnickiego odbędzie się 24 września. W programie znajdują się m.in. koncerty Komet i innych żoliborskich zespołów.

Także tego dnia Hanna Gronkiewicz-Waltz oficjalnie przekaże klucze do fortu władzom dzielnicy. Na razie budynek pozostaje w gestii Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta i przechodzi ostatnie odbiory techniczne.

– Pewne wątpliwości miał inspektor nadzoru budowlanego oraz sanepid, ale to nic poważnego. Zastosowaliśmy się do uwag i wykonaliśmy poprawki. Data otwarcia jest niezagrożona – tłumaczy Julia Matuszewska, rzeczniczka SZRM.

Otwarcie i co dalej?

Rodzi się jednak poważna obawa, że dzień po uroczystym otwarciu klucze od prezydent stolicy burmistrz wykorzysta do... zamknięcia fortu na cztery spusty. Od ogłoszenia konkursu do przejęcia obiektu przez zwycięskie konsorcjum, musi bowiem minąć co najmniej kilka miesięcy.

- Nie wyobrażam sobie, że fort będzie stał pusty. Nie chcemy do tego dopuścić, dlatego mamy plan B – zapewnia rzecznik Żoliborza Andrzej Kawka. Plan zakłada, że dzielnica weźmie na siebie animowanie kultury w forcie w okresie przejściowym. Już wiadomo, że nie będą to spektakularne wydarzenia, bo na takie budżet najmniejszej warszawskiej dzielnicy jest zbyt skromny.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • FLORIAN

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 17:54 ~FLORIAN

  NNBHGYUUU M

 • florian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 17:50 ~florian

  A nikt nie pyta dlaczego wobec tego uniwazniono konkurs? dlaczego praca i zaangazowanie kandydatow skladajacych projekty, koszty opracowan ofert, czas prac czlonkow komisji konkursowej, dlugi okres przygotowywania ofert koszty opinii prawnych zostaly jedną chwila zlekcewazone i sponiewierane. Przeciez komisja żoliborska wyłonila zwycizkie konsorcjum. Dlaczego wymyślono pretekst - zreszta okazuje sie nieprawdziwy? Dlaczego teraz urzednicy za pieniądze obywateli beda tam organizować swoje imprezy na poziomie no delikatnie mowiac - jak zwykle...
  Dlaczego wladza w Warszawie tak bardzo nie chce oddać obywatelom tego co obywatelskie...a żoliborzowi tego co zoliborskie. Dlaczego takie dzialania sa wciaż bezkarne. Czy media sie w koncu tym zainteresują?

 • Anna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.09.2011 13:30 ~Anna

  Dlaczego w Forcie nie ma MUZEUM SZTUKI DZIECKA Barbary Szydelskiej? Gdzie wyrzucono Muzeum, czy jeszcze istnieje, co ze zbiorami, unikalnymi w skali światowej? Czy urzędnicy pozbyli się Barbary Szydelskiej i jej pracowni artystycznych i Muzeum? Kto za to odpowiada? Kulturalny Żoliborz?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »