Rytm miasta

08.07.2011 16:53 Gra Miejska

Fluxus w Warszawie, czyli na tropie zaginionych dzieł sztuki

SERWISY:

Tropem artystów z kręgu legendarnego ruchu Fluxus wyruszą w sobotę uczestnicy gry miejskiej "Fluxus w Warszawie". Zabawie towarzyszyć będą ekspozycje rzadko pokazywanych w Polsce prac uczestników ruchu. Zaprezentują je Muzeum Narodowe, CSW i Galeria Foksal.

- Naszym zamiarem jest chęć przybliżenia ludziom, czym jest Fluxus, gdyż temat ten jest w Polsce pominięty przez oficjalną historię sztuki - powiedziała PAP Anna Walewska, jedna z pomysłodawczyń zabawy.

Z czym sie je Fluxus?

Fluxus to międzynarodowy ruch artystyczny obejmujący działania w obrębie sztuk wizualnych - malarstwo, rzeźbę, happening, a także eksperymentalną poezję oraz muzykę.

Ich działania charakteryzowała spontaniczność, wykorzystanie elementu przypadku, specyficzny humor, a także dążenie do zniesienia granicy pomiędzy sztuką a życiem, co zbieżne było z postawą dadaistów.

Artystyczna międzynarodówka w stolicy

Jak zapowiadają organizatorzy, uczestnicy gry "Fluxus w Warszawie" odkryją Warszawę lat 70. i 80. z perspektywy życia "artystycznej międzynarodówki". Dowiedzą się, jak wówczas wyglądały awangardowe koncerty w studenckich klubach.

Zadaniem uczestników gry będzie m.in. odnalezienie zaginionego w latach siedemdziesiątych dzieła sztuki. Wskazówek będą poszukiwać w galeriach i klubach związanych z działalnością artystów Fluxusu. Odwiedzą miejsca, w których artyści wystawiali swoje prace, organizowali performance, spotykali się lub nocowali.

Oprócz gry, wystawa

Grze będą towarzyszyć wyjątkowe ekspozycje prac artystów Fluxusu. Muzeum Narodowe w Warszawie pokaże instalacje Milana Knizaka "Zniszczona muzyka" i "Pół płaszcza z klejnotami" oraz pracę Emmetta Williamsa "38 uścisków Marii".

- To wyjątkowa okazja, by zobaczyć prace związane z Fluxusem, które pokazujemy niezwykle rzadko - podkreśliła rzeczniczka Muzeum Narodowego Katarzyna Wakuła. Dla uczestników gry miejskiej wstęp na ekspozycję jest bezpłatny.

Start w sobotę przed DSH

Impreza rozpocznie się w sobotę o godz. 11 przed Domem Spotkań z Historią przy ul. Karowej. Stąd, w regularnych odstępach czasu, maksymalnie ośmioosobowe grupy uczestników będą wyruszać na trasę gry. Jak wynika z obliczeń organizatorów, jej przejście powinno zająć ok. 3 godz.

By wziąć udział w zabawie należy wysłać zgłoszenie na adres: fluxprojekt@gmail.com

Fluxus najbardziej aktywny był w Stanach Zjednoczonych, Europie Zachodniej oraz Japonii w latach 60. i 70. XX w. Do najbardziej aktywnych uczestników ruchu należeli m.in. Yoko Ono, John Cage, George Brecht, George Maciunas, Dick Higgins, Emmett Williams, Milan Knizak, Nam June Paik, Joseph Beuys.

Do najważniejszych polskich artystów związanych z Fluxusem należą Andrzej Mitan, Andrzej Dłużniewski i Jarosław Kozłowski.

PAP/band//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »