Rytm miasta

03.04.2011 10:47 Warszawskie Spotkania Teatralne

"Fajowy" teatr dla dzieci

SERWISY:

Kolorowo, wesoło, ale też ambitnie i mądrze. Przez najbliższe dwa tygodnie warto zajrzeć do programu Warszawskich Spotkań Teatralnych i wybrać się z dzieckiem na spektakl. A warto, bo w stolicy zobaczyć można teraz najlepsze polskie przedstawienia dla najmłodszych. Patronką cyklu jest Henryka Krzywonos-Strycharska. Festiwal potrwa do 15 kwietnia. 

 

- To pierwszy festiwal teatralny w Polsce, który na równi traktuje widzów dorosłych oraz widzów najmłodszych i dorastających. Zależy na twórczym podejściu do pracy z dziećmi i przepracowywaniu z nimi trudnych tematów, na kształtowaniu młodego widza - powiedziała PAP rzeczniczka Instytutu Teatralnego Kaja Stępkowska.

Teatr lalkowy i z "żywymi" aktorami

W programie małych WST znalazły się rozmaite formy teatru lalek oraz spektakli rozgrywanych w żywym planie aktorskim, gdzie obok grup zawodowych zaprezentują się teatry alternatywne. Formułę małych WST poszerzają także ważne spektakle scen stołecznych dla dzieci i młodzieży. 

Pierwszy spektakl w ramach cyklu odbędzie się w niedzielę. Publiczność zobaczy przedstawienie "Ty i Ja" Studium Teatralnego BLUM. W kolejnych dniach widzowie zobaczą m.in. przedstawienia "Słoń Trąbibombi" Teatru Atofri, "Brzechwa 2. Szelmostwa Lisa Witalisa" Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy, "Pod-Grzybek" Białostockiego Teatru Lalek i "Alicja po drugiej stronie lustra" Teatru "Maska" w Rzeszowie.

Najlepsze spektakle dla dzieci w Polsce

Spektakle zostały wyselekcjonowane przez kuratorkę cyklu Alicję Morawską-Rubczak, specjalistkę od teatru dziecięcego w Polsce.

- To najciekawsze, najważniejsze propozycje teatralne dla dzieci i młodzieży, jakie powstały w ostatnich sezonach. Naszemu programowi towarzyszy szereg innych wydarzeń m.in. warsztaty, zaplanowane jako zajęcia twórcze przygotowane przez Stowarzyszenie Pedagogów Teatru, w których będą brali udział rodzice i dzieci - opowiadała Stępkowska.

Instytut przygotował też "Scenę czytaną". Będą tam czytane będą najnowsze sztuki dramatyczne dla młodzieży. Swoją obecność zapowiedzieli m.in. Wojciech Solarz, Wiktor Zborowski i Anna Seniuk.

- Odbędą się też dyskusje wokół czytań. Chcemy oswoić młodego widza z tekstem dramatycznym, pokazać, w jaki sposób tekst literacki może być wykorzystany przez teatr, jak można mówić o naszej własnej codzienności poprzez teatr - opowiadała Stępkowska.

Przewodnik Henryki Krzywonos i blog Sylwii Chutnik

Pierwsza edycja małych Warszawskich Spotkań Teatralnych to nie tylko przedstawienia, zaplanowano również koncerty. Specjalnie dla widzów małych WST zagrają: zespół Tiger z Warszawy oraz zespół z Teatru Lalki i Aktora Pinokio z Łodzi. Odbędzie się też koncert muzyki teatralnej "Piosenki do grania na nosie", na który złożą się piosenki stworzone przez kompozytora Piotra Klimka oraz autora tekstów Konrada Dworakowskiego.

Zaplanowano również warsztaty "Podziel się!", związane tematycznie z książką "Bieda. Przewodnik dla dzieci" Hanny Gill-Piątek i Henryki Krzywonos-Strycharskiej. W trakcie spotkania dzieci będą mogły przekazać zabawki, z których wyrosły, na dziecięcy oddział onkologiczny w jednym z warszawskich szpitali.

Prezentacji spektakli towarzyszyć będzie także konferencja "Ciiii... To temat nie dla dzieci". Blog na stronie małych WST będzie prowadzić pisarka, kulturoznawczyni Sylwia Chutnik.

ZOBACZ PROGRAM MAŁYCH WARSZAWSKICH SPOTKAŃ TEATRALNYCH

myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »