Rytm miasta

04.10.2011 06:35 Zmiany w Muzeum Etnograficznym

Etnomuzeum rzuci rękawicę Kopernikowi

SERWISY:

Eleganckie wnętrza z efektowną ekspozycją, nowoczesna sala kinowa, nowa sala widowiskowa w podziemiach i autonomiczne Muzeum dla dzieci z multimedialnymi kioskami i interaktywną podłogą. Tak już wkrótce ma wyglądać Muzeum Etnograficzne, która planuje stać się jedną z popularniejszych placówek kulturalnych Warszawy.

Dokładnie na 1 września 2012 roku zaplanowano otwarcie Muzeum dla dzieci, autonomicznej placówki działającej w ramach Muzeum Etnograficznego. Będzie to pierwsze tego typu miejsce w Polsce, które bawiąc zamierza popularyzować antropologię kulturową. Stworzą je pięć tematycznych sal nazwanych Księgami: Domu, Opowieści, Rzeczy, Praw Dziecka i Moja Książka.

Atrakcje na wyciągnięcie ręki

Przestrzeń stworzą nowoczesne atrakcje np. multimedialna podłoga, ale także eksponaty, a przede wszystkim ich repliki. – Zależy nam na tym, żeby zaspokoić dziecięcą ciekawość, dlatego wszystkiego będzie można dotknąć. W tym celu przygotujemy kopie oryginalnych eksponatów – zapowiada Anna Kolczyńska, rzeczniczka muzeum.

Prace nad ekspozycją jeszcze trwają, dlatego pracownicy muzeum nie chcą zdradzać szczegółów. Ale udało nam się ustalić, że w jednej z sal stanie drzewko szczęścia, podobne do tego, które swego czasu ustawiła w CSW Yoko Ono. Dzieci będą wieszać na nim karteczki z wypisanymi marzeniami. Pomyślano także o miejscu przeznaczonym na warsztaty teatralne, plastyczne czy muzyczne.

Muzeum dla dzieci zostanie utworzone na parterze budynku przy ul. Kredytowej. Wejście prowadzić będzie przez istniejącą już kawiarnię Bílý Koníček.

Siła tradycji na europejskim poziomie

W świetle tych zapowiedzi trudno nie porównywać Muzeum Etnograficznego z bijącym rekordy popularności Centrum Nauki Kopernik czy Muzeum Chopina. – Oczywiście chcielibyśmy mieć równie dobrą frekwencję, ale wolelibyśmy uniknąć porównań, bo mamy inną ofertę. Czasy sprzyjają powrotowi do korzeni i czerpaniu tradycji, a my mamy do tego znakomitą bazę. Chcemy być muzeum na europejskim poziomie – deklaruje rzeczniczka.

Ale gruntowne zmiany dotkną wszystkich innych przestrzeni Muzeum Etnograficznego. Swoja oblicze zmienią wystawy, ale także przestrzenie niedostępne dla zwiedzających, jak magazyny gdzie przechowywane są zbiory. Za 23,5 mln złotych z funduszy unijnych zrealizowane zostaną nowe wystawy stałe. 700 metrów kwadratowych na parterze i szklanym półpiętrze zajmie ekspozycja "Czas Świętowania", a wyżej znajdą się wystawy ceramiki, kultur pozaeuropejskich oraz tradycji gospodarczej i kulturalnej Polski.

Imponujący magazyn tkanin

- Na gościach z zagranicy ogromne wrażenie robi zwiedzanie naszego magazynu tkanin. Dla projektantów i plastyków taka wizyta to zaskoczenie, że mamy tak dużo pięknych rzeczy. Teraz będziemy mieć wreszcie nowoczesną przestrzeń, aby je pokazać – cieszy się Anna Kolczyńska. Władze muzeum mają świadomość ogromnym zmian w podejściu do muzealnictwa, które zaszły w ostatnich latach, dlatego wystawy będą urządzone na nowo.

Zmodernizowana zostanie istniejąca również sala kinowa, a w podziemiach budynku, w miejscu działającego do 2008 roku klubu nocnego, nowy projekt przewiduje budowę drugiej, kameralnej sali konferencyjno-widowiskowej.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Maciek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.10.2011 14:57 ~Maciek

  Bardzo się cieszę, że kolejne muzeum będzie nowocześniejsze. W Warszawie jest wiele ciekawych muzeów, miejsc, które warto odwiedzić, a o których większość w ogóle nie słyszała. Cieszę się, że będzie nowoczesna ekspozycja. Mam nadzieję, że do tego pojawią się choćby ekrany z wyświetlanymi informacjami, jak w Muzeum Archeologicznym.

 • MB

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.10.2011 09:41 ~MB

  Atrakcyjne muzea to atrakcyjniejsze miasto, które przyciąga turystów, a oni muszą gdzieś zjeść, spać i czymś jeździć - a więc napędzają dochody drobnych przedsiębiorców. To dość proste.
  A dyskusja o wartości muzeów samych w sobie to chyba żart.

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 11:39 ~wars

  do obrońców podziału budżetu na inwestycje różnego rodzaju.

  Nie jesteście w stanie zauważyć, że na budowę nowych muzeów wydaje się zbyt dużo pieniędzy? Może należałoby inaczej skonstruować budżet, żeby pieniądze były tam, gdzie są niezbędne.

  Chyba, że Warszawa ma być światowym zagłębiem muzeów, a muzea te głównym żródłem dochodów miasta?

  jeśli tak, proszę o obniżkę ostatnio podniesionych opłat. woda, ścieki, ztm, przedszkola, żłobki itp. Już teraz płacę 300 zł miesięcznie więcej. A to dopiero początek.

  A jeśli głównym źródłem dochodów miasta są mieszkańcy i firmy, to w pierwszej kolejności trzeba zadbać o nich, a nie o turystów. Warszawa nigdy nie dorówna taki turystycznym "kolosom" co Kraków i Praga.

 • luk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 10:40 ~luk

  Ludzie, zanim zaczniecie wypisywać wasze odwieczne postulaty o drogach i parkingach, zrobcie podstawowy risercz i dowiedzcie sie, ze budzet to nie jest jeden wielki wspolny wór, z którego rozdaje się raz na to, raz na to.

 • m

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 10:35 ~m

  pablo, ty tłuku, piszesz: "Przecież tam nie wiele kto będzie chodzi - to się nigdy nie zwróci" Muzeum ma się zwracać??? Przecież to nie sklep, żeby zarabiał. Ile masz książek na półce w domu? Pewnie kilka, no bo przecież to utopione pieniądze, prawda?

 • sawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 10:29 ~sawa

  Dziennikarska przyzwoitość nakazywała by podanie nazwisk autorów koncepcji, czy też projektu, bo nie sądzę, że jest to radosna Pani rzecznik.

 • Daniel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 10:13 ~Daniel

  do szczupak:
  no właśnie pieniądze z Unii a politycy zwłaszcza PO chwalą się tak jakby wykładali z własnej kieszeni.

  Co do mieszkań. Cen nie zmienimy. Jest zasada prawa cywilnego fundamentalna dla tego prawa czyli zasada swobody umów więc jak ktoś chce sprzedać mieszkanie za 500% wartości spoko nie można mu tego zabronić, ale spadek cen może spowodować budowanie mieszkań - nie miasto ma budować mieszkania , miasto ma zachęcać inwestorów, deweloperów itd. żeby te mieszkania budowali - miasto ma zrobić tak aby to się im opłacało, korzyści będą dla każdej strony.

 • yeah

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 09:48 ~yeah

  niech miasto odkorkują sami mieszkańcy przesiadając się do zbiorkomu

 • szczupak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 08:58 ~szczupak

  z tego co się orientuję, to kasa na muzeum spłynęła z Unii, z wydzielonego na te cele funduszu. I choćby nie wiem co, dróg ani mieszkań (kto ma je budować, miasto? I może jeszcze oddać za darmo nierobom na rentach, zasiłkach i innych takich?) z tego nie da się zbudować. Obecne PAE jest tak dramatycznie nudne, że czasem mam kłopot z odróżnieniem ekspozycji od kadry.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 08:24 ~warszawiak

  DOŚĆ MUZEÓW!!!

  ODKORKUJCIE MIASTO!
  ZRÓBCIE NORMALNE CHODNIKI!
  ZBUDUJCIE TANIE PARKINGI POD PLACAMI!
  NIE WTRĄCAJCIE SIĘ W BIZNESY WARSZAWIAKÓW!
  NIE UTRUDNIAJCIE ŻYCIA DROBNYM PRZEDSIĘBIORCOM, RESTAURATOROM ITP!
  ZRÓBCIE PORZĄDEK Z NIELEGALNYM HANDLEM!

  KROPKA.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »