Rytm miasta

22.12.2010 15:20 Świąteczna zakupy w galeriach sztuki

Ekskluzywna sztuka pod choinkę

SERWISY:

Już za tysiąc złotych można kupić mały obraz świetnego polskiego malarza. Na gotowych wydać większe pieniądze w galeriach sztuki i domach aukcyjnych czekają płótna warte od kilku do kilkuset tysięcy, a nawet ponad miliona.

Podczas świątecznych zakupów tłoczniej robi się również w galeriach sztuki. Na nabywców czekają, m.in. płótna Franciszka Starowieyskiego, Józefa Szajny i Juliana Fałata. Za najdroższe, klasyczne dzieło Władysława Podkowińskiego trzeba zapłacić 15 mln zł. Jednak dobrą grafikę lub akwarelę można mieć już za tysiąc złotych.

 - Dzieła Edwarda Dwurnika w małych formach malarskich kosztują nawet od tysiąca złotych wzwyż, a grafikę Leszka Rózgi można mieć już za 700 złotych. Ceny większych obrazów tych autorów zaczynają się od 5 tysięcy złotych. Na bardziej wymagających czeka obraz Edwarda Dwurnika. Kosztuje 40 tysięcy. Dzieła Starowieyskiego sprzedajemy od 4 tysięcy - powiedziała PAP Life Katarzyna Napiórkowska, właścicielka galerii sztuki.

Sztuka dla bogatych...

W galerii domu aukcyjnego Ostoya jest do kupienia rysunek tuszem na papierze jednego z najwybitniejszych polskich akwarelistów Juliana Fałata. Mowa o pracy zatytułowanej "Wielki tydzień na wsi w Galicji". Kosztuje 11,5 tys. zł.

Na miłośników malarstwa czekają ponadto: olejne obrazy Michała Stańki, m.in. "Owce na hali" za 5,5 tys. zł oraz "Odpoczynek" Ignacego Zygmuntowicza za 23 tys. zł.

... albo bardzo bogatych

Jeżeli prezent ma trafić do wyjątkowo wymagającego kolekcjonera, a nasze możliwości finansowe są duże, to możemy z dnia na dzień kupić za 115 tys. zł olejny obraz Jacka Malczewskiego "Kobieta z koszem".

W domu aukcyjnym Rempex można nabyć obrazy poza aukcją, w sprzedaży bezpośredniej. W ofercie są m.in. obrazy olejne: Leona Wyczółkowskiego "Krajobraz ukraiński" za 70 tys. zł, Ferdynanda Ruszczyca "Gniazdo" za 630 tys. zł, Henryka Siemiradzkiego "Noc św. Andrzeja-Wróżbita" za 690 tys. zł, "Utarczka" Józefa Brandta wyceniony na 1,3 mln zł lub jeden z najdroższych obecnie obrazów na rynku - "Ogrodnik z taczką" Władysława Podkowińskiego za 15 mln zł.

- Na Boże Narodzenie proponuję ofiarować coś ponadczasowego, co będzie przypominać wspaniałe chwile. Wyjątkowym prezentem mogą być piękne dzieła klasyków. One jak nic innego, są odporne na upływ czasu - podsumowała Napiórkowska.

PAP/myk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »