Rytm miasta

14.07.2011 15:51 startuje festiwal FRE3JAZZDAYS

Ekscentrycy, klasycy, gwiazdy. Trzy dni z jazzem w Koneserze

SERWISY:


FRE3JAZZDAYS, bo promuje jazz w odmianie free, bo potrwa trzy (three) dni, bo wejście na każdy koncert jest za free. W praskim Koneserze startuje w czwartek nowy, wyjątkowy festiwal jazzowy.

Festiwal FRE3JAZZDAYS jest rozwinięciem cyklu koncertowego "Na Pradze jest jazz",  a powstał -paradoksalnie - z oszczędności. - Budżet mieliśmy mocno uszczuplony, a festiwal kosztuje mniej niż cykl rozproszonych koncertów tych samych wykonawców. Dlatego koncentrujemy działania w jednym miejscu i terminie - tłumaczy Tomek Kaliński, dyrektor artystyczny imprezy.

Siedem koncertów w trzy dni

Festiwal rozpocznie się w czwartek i potrwa do soboty. Odbędzie się w dawnej Fabryce Wódek Koneser. Stare wnętrza są sprawdzonym miejscem koncertowym, bo przed dwoma laty w ramach "Na Pradze jest jazz", zagrali tu znakomici polscy pianiści: Marcin Wasilewski, Michał Tokaj i Sławomir Jaskułke.

Na FRE3JAZZDAYS również nie zabraknie wirtuozów fortepianu. Festiwal rozpocznie wschodząca gwiazda tego instrumentu Joanna Duda. Po solowym występie ekscentrycznej pianistki na scenę wyjdzie zespół The Transgres, balansujący na ganicy jazzu, rocka i awangardy.

Piątkowy wieczór w Koneserze zacznie się od koncertu, dobrze znanego na Pradze, kolektywu
Spejs, łączącego yass z elektroniką. Natomiast o porządną dawkę akustycznego jazzu zadba Wojtek Mazolewski Quintet. Będzie to dla nich bodaj trzeci koncert w stolicy w ciągu ostatnich czterech tygodni. Oby był tak udany jak ten w Chłodnej25. Gwiazdą piątkowego wieczoru będzie Ryszard "Tymon" Tymański. Z nowym składem JazzOut zaprezentuje kompozycje klasyka Theloniusa Monka.

Zagadkowy duet z gwiazdą

Sobota należeć będzie do dwóch duetów. Na początek Oleś Duo, czyli bracia Marcin i Bartłomiej Oleś udowodnią, że kontrabas i perkusja zupełnie wystarczą by stworzyć muzykę kompletną. Na wielki finał zagrają natomiast nowojorczyk Tomasz Stańko i warszawiak Marcin Masecki. Występ legendy trąbki i młodego pianisty jest największą zagadką festiwalu. - To zestawienie może być arcyciekawe. Na scenie pojawi się zaskakujący instrument, ale więcej nie mogę zdradzić - zapowiada Tomek Kaliński. Dotychczas muzycy spotkali się na scenie tylko raz, ale gdy padła propozycja współpracy żaden nie wahał się ani chwili.

Uzupełnieniem festiwalu jest odbywająca się w Centrum Handlowym Warszawa Wileńska wystawa zdjęć Wojtka Łasickiego będąca fotograficznym podsumowaniem trzech cyklu lat Na Pradze jest jazz.

Piotr Bakalarski

FRE3JAZZDAYS Festiwal
Koneser, ul. Ząbkowska 27/31
wstęp wolny

czwartek, 14 lipca, godz. 19.00 Joanna Duda, The Transgress

piątek, 15 lipca, godz. 19.00 Wojtek Mazolewski Quintet, Tymon Tymański & Jazz Out, Spejs

sobota, 16 lipca, godz. 19.00 Oleś Duo, Tomasz Stańko & Marcin Masecki

Zdjecia z czwartkowego koncertu Joanny Dudy:

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »