Rytm miasta

17.07.2011 20:47 Chopin, Mozart, Liszt i inni

Dwa miesiące pełne koncertów

SERWISY:

Duża dawka muzyki Chopina, utwory Mozarta, Liszta i Szymanowskiego oraz występy światowej sławy gwiazd wypełnią wakacyjny program koncertów w Warszawie. Na zakończenie lata, tradycyjnie, odbędzie się festiwal "Warszawska Jesień".

Wielbiciele muzyki Mozarta mogą się nią cieszyć dzieki trwającemu od czerwca Festiwalowi Mozartowskiemu. Z jego programu jeszcze 22 i 23 lipca będzie mozna zobaczyć operę "Wesele Figara", a na zakończenie festiwalu, 26 lipca, "Don Giovanniego".

Poza tym 20 lipca na Zamku Królewskim koncert symfoniczny wykona Zespół Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pod kierownictwem niemieckiego dyrygenta Kaia Bumanna. Muzycy zagrają dwie symfonie Es-dur i koncert fortepianowy Es-dur Mozarta. Jako solistka wystąpi kanadyjska pianistka Viviana Sofronitzki.

Na dwóch ostatnich koncertach festiwalu w kościele seminaryjnym będzie można usłyszeć Mszę c-moll i Requiem.

Sprawdź terminy koncertów

Na recitale do BUW-u i na Grochów

W każdy weekend lipca i sierpnia w siedzibie orkiestry Sinfonia Varsovia przy Grochowskiej 272 odbywają się Letnie Recitale. W sobotę 23 lipca pianista Krzysztof Stanienda wykona Sonatę f-moll Johannesa Brahmsa i Dziewięć preludiów Karola Szymanowskiego. W następną niedzielę 24 lipca XII Rapsodię węgierską "Mefisto" i Sonatę h-moll Liszta oraz Wariacje b-moll Szymanowskiego zagra Anna Kubicz.

Zobacz pełny program Letnich Recitali

Na cykliczne koncerty muzyki poważnej w każdą środę lipca, jak co roku, zaprasza Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego. 20 lipca będzie można posłuchać recitalu fortepianowego Wojciecha Waleczka, który upamiętni 200. rocznicę urodzin Franciszka Liszta. Waleczek wykona m.in. "Dzwony Genewy" tego węgierskiego kompozytora, a fragmenty jego biografii przeczyta Iza Kuna.

Więcej informacji o koncertach w bibliotece

Szymanowski, Penderecki i Osiecka na Zamku

Trwający od piątku festiwal "Ogrody Muzyczne" jest dedykowany w tym roku polskim artystom, których twórczość miała szczególny wpływ na kulturę europejską, m.in. Karolowi Szymanowskiemu, Witoldowi Lutosławskiemu, Krzysztofowi Pendereckiemu i Agnieszce Osieckiej.

Festiwal na Zamku Królewskim zainaugurował 15 lipca koncert "Polak, Węgier, dwa bratanki", podczas którego wykonano utwory polskich i węgierskich kompozytorów.

W ramach festiwalu odbędzie się też występ norweskiego muzyka Nilsa Henrika Asheima, który wykona wraz z zespołem Chopin's Gipsy Orchestra mazurki Fryderyka Chopina w aranżacji nawiązującej do muzyki cygańskiej.

Piosenki Agnieszki Osieckiej w nowej wersji zaprezentuje natomiast międzynarodowa formacja Karuzela Group. Festiwal "Ogrody Muzyczne" zakończy 14 sierpnia koncert The Swingle Singers - popularnego w latach 70. zespołu śpiewającego a cappella.

Pełny program festiwalu

Wszystkie polonezy Chopina

W ramach 9. Dni Fryderyka Chopina, które odbędą się w dniach 21-24 lipca, zostaną wykonane wszystkie polonezy wybitnego polskiego kompozytora. W miejscach związanych z twórczością Chopina - bazylice św. Krzyża, Łazienkach Królewskich i na Uniwersytecie Warszawskim - będzie można usłyszeć polonezy na orkiestrę, fortepian, klawesyn i na głos. Własne aranżacje polonezów zaprezentuje też zespół smyczkowy, łączący muzykę klasyczną i ludową.

Zobacz, gdzie zagrają polonezy

Kameralne Granie na Trakcie i w Wilanowie

Na Festiwalu Zespołów Kameralnych, który potrwa do 28 sierpnia, realizowane będą dwa cykle koncertów: Muzyka na Trakcie Królewskim oraz Koncerty Kameralne w Wilanowie. W repertuarze znajdą się m.in. utwory Vivaldiego, Bacha i Wieniawskiego. Zespół Tomasz Bielski Jazz Orchestra wykona standardy jazzowe i swingowe Duke'a Ellingtona i George'a Gershwina.

Sprawdź program festiwalu

Europa Chopina

Tegoroczna, siódma edycja festiwalu "Chopin i jego Europa" będzie odbywać się pod hasłem "Od Mahlera do Liszta i Noskowskiego". Od 16 sierpnia do 1 września oprócz utworów patrona festiwalu bedzie można posłuchać muzyki m.in. Franiszka Liszta oraz Gustava Mahlera i Ignacego Jana Paderewskiego.

W tym roku przypadają okrągłe rocznice śmierci dwóch ostatnich: Mahlera - 100., a Paderewskiego - 70. Festiwalowej publiczności zostanie też przybliżona muzyka Zygmunta Noskowskiego, kompozytora i dyrygenta, znanego pedagoga, nauczyciela m.in. Karola Szymanowskiego i Mieczysława Karłowicza.

Po raz kolejny podczas festiwalu wystąpią światowe sławy muzyki poważnej, m.in. pianiści: Martha Argerich, Dina Yoffe, Alexander Lonquich, Kathia Buniatishvili, Ingrid Fliter i Plamena Mangova. Zagrają laureaci i uczestnicy XVI Konkursu Chopinowskiego, m.in.: Juliana Awdiejewa, Danil Trifonow, Francois Dumont, wspomniany już Jewgienij Bożanov i Paweł Wakarecy, oraz znane zespoły: Collegium Vocale Gent i Accademia Chigiana Siena, Orchestre des Champs-Elysees, Rosyjska Orkiestra Narodowa, brytyjska Orkiestra Wieku Oświecenia.

Festiwal zakończy koncert oratoryjny na znak solidarności z Japonią. 1 września w bazylice św. Krzyża wykonane zostaną: "Via Crucis" Liszta i utwory japońskiego kompozytora Toru Takemitsu.

Tu znajdziesz informacje o koncertach

"Warszawska jesień" na pożegnaie wakacji

Warszawska publiczność pożegna lato z festiwalem "Warszawska Jesień", który odbędzie się w dniach 16-24 września. Na koncercie inauguracyjnym zostanie wykonana kompozycja "Strange News" norweskiego kompozytora i performera Rolfa Wallina. Muzyce towarzyszyć będzie projekcja filmowa poruszająca problem dzieci-żołnierzy w Afryce.

Czytaj więcej na stronie festiwalu

PAP/js

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »