Rytm miasta

13.07.2011 15:57 Park Rzeźb nad Wisłą

Dresiarze medytują, babom rosną wąsy. Park Rzeźb 2011

SERWISY:

Facet z wrednym ryłem wyleguje się na gigantycznym leżaku nad Wisłą. Dresiarze medytują nad rzeką i słuchają śpiewu praskich ptaków. Nie wierzycie? To wszystko już niedługo w Warszawie. W piątek nad Wisłą rusza Park Rzeźby.

Brudne i zaniedbane – bulwary nadwiślańskie, choć wciąż niedoinwestowanie, przyciągają rzeszę warszawiaków nad rzekę. Ranking tvnwarszawa.pl nie pozostawia wątpliwości. Ponad 2000 osób do tej pory zagłosowało na miejsca w bliskiej odległości od Wisły.

By relax był relaxem

Już niebawem zwolenników wypoczywania nad Wisłą może być jeszcze więcej. W najbliższy piątek między Mostem Świętokrzyskim a Średnicowym nad Wisłą powstanie kolejna atrakcja. Tym razem będzie to Park Rzeźb.

- Chcemy by jeszcze więcej rzeczy działo się nad Wisłą, by po prostu ludzie chcieli tu odpoczywać – mówi Klara Kopcińska, kuratorka projektu.

Pomysły są imponujące. Na nabrzeżu powstanie m.in. olbrzymi leżak plażowy Alicji Raczkowskiej, na którym odpoczywać będzie mogło jednocześnie kilka osób. – Zmieści się nawet 5 czy 6 plażowiczów. Ma to być zachęta do odpoczywania nad Wisłą – zapewnia kuratorka.

Leżak, warkocz i tuba

Innym niecodziennym eksponatem będzie urządzenie do słuchania Wisły autorstwa Norberta Delmana. Jest to olbrzymia tuba akustyczna, która wzmacnia szumy i dźwięki rzeki.

- Zauważyłem, że nad Wisłą nie słychać Wisły. Dlatego zbudowałem tubę, która wzmacnia nie tylko szum wody, ale dźwięki fauny i flory całego otoczenia. Słychać nawet ptaki z drugiej strony rzeki. Niby to normalne, a jednak ludzie mówią "Wow szumi" – mówi Norbert Delman.

Inną atrakcją Parku Rzeźb będzie olbrzymi warkocz, zaprojektowany przez Olgę Micińską. Instalacja przypomina kobietę wynurzającą się z rzeki, albo... przeciwpowodziowy wał. – W rzeczywistości jest to olbrzymie siedzisko wypełnione piaskiem. Idealne na letnią drzemkę – mówi kuratorka.

Reszta rzeźb jeszcze dojedzie

Trzy ostatnie rzeźby pojawią się nad Wisłą w ostatnim tygodniu lipca. Będą to rzeźby z piaskowca autorstwa Jana Kargula, czy też projekt Patrycji Świerż. Jej projekt to plan domu w skali 1:1 wraz z wycieraczką i przedsionkiem, namalowany na betonowych schodach przy Wiśle.

Najefektowniej zapowiadają się jednak grupa rzeźb zbudowanych z odpadów. Kurioza nad Wisłą to projekt Brunona Althamera i Diany Grabowskiej. Wśród figur znajdą się takie postaci jak: facet z wrednym ryłem i domkiem dla barbie, medytujący dresiarze, czy dziewczyna z brodą w czerwonej sukience.

- Figury dresiarzy to takie puszczenie oka w stronę nadwiślańskich bulwarów, taki realistyczny zawijas. Artyści długo obserwowaliśmy Wisłę zanim powstały te rzeźby – mówi Kopcińska.

Wernisaż 15 lipca - bulwar pomiędzy Mostem Świętokrzyskim a Średnicowym zejście schodami na osi hotelu ZNP - godz. 19:00

realizator: Stowarzyszenie STEP, www.2b.art.pl

Bartosz Andrejuk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Situ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.07.2011 12:45 ~Situ

  Brawo! Winszuję!

 • marta2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.07.2011 19:52 ~marta2

  Niezwykle cieszy mnie ta działalność artystów. Choć obawiam się , że miasto woli rzeczywistych meneli . Zarobek na alkoholu liczy się przede wszystkim.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »