Rytm miasta

26.11.2010 08:52 "Mechaniczna Magdalena" w Teatrze Druga Strefa

Czy mechaniczne lalki śnią o miłości?

SERWISY:

 

Dziecięca wyobraźnia przepełniona jest mrocznymi produktami fantastyki naukowej. Androidy, cyborgi, roboty niosą najczęściej zniszczenie i śmierć. Łagodniejszą, emocjonalną wersję mitu o inteligentnych maszynach proponuje, i to małym dzieciom, Teatr Druga Strefa. W spektaklu "Mechaniczna Magdalena" w roli tytułowej zobaczyć można świetną Hannę Konarowską.

Teatr Druga Strefa sięga po sztukę Andrzeja Maleszki - znanego reżysera i scenarzysty produkcji telewizyjnych i filmowych dla dzieci i młodzieży. Jego "Mechaniczna Magdalena" miała premierę w teatrze telewizji już w 1988 roku.

Sztuczny twór z laboratorium...

Historia lalki Magdaleny (Hanna Konarowska) jest powieleniem klasycznego wzorca. Lalka powstaje w laboratorium - miejscu bezosobowym, nieludzkim, odizolowanym od świata, tajnym. Jedna z laborantek (Halina Chrobak), obdarza lalkę emocjami, traktuje ją jak córkę. Kupuje jej sukienkę. Pragnie uczłowieczyć sztuczny twór.

Profesor (Sebastian Cybulski) i jego szefostwo chcą na lalce eksperymentować, co skończyłoby się jej unicestwieniem. W "magiczny" sposób, pod wpływem silnych emocji przybranej matki z laboratorium, lalka powoli ożywa. Kobieta w końcu wykrada ją, by dać jej zwyczajne, ludzkie życie.

... ożywiony emocjami

Co ważne, lalka uczy się od samego początku, czym są uczucia. To słowa "Kocham Cię, Magdaleno" ożywiają lalkę. Ta naiwnie uważa, że to powszechne wśród ludzi i powtarza je każdej napotkanej osobie. Z dala od laboratorium uczy się także tych negatywnych emocji - m.in. lęku.

Decydująca jest ostatnia scena, kiedy Magdalena w końcu pojmana i umieszczona ponownie w laboratorium. Wydostaje się ze szklanej gabloty i ma okazję się zemścić na profesorze i jego szefie. Ona jednak rezygnuje z zemsty. Przebacza, co ma oznaczać jej uczłowieczenie.

 

Nauczyć dziecko emocjonalności  

Opowieść o mechanicznej Magdalenie ma walor edukacyjny. Tego rodzaju przedstawienie może być świetną odtrutką dla dzieci, które bombardowane są w telewizji i grach komputerowych zbrutalizowaną wersją technicznych tworów, czemu towarzyszy najczęściej zniszczenie, śmierć i lęk.

Sens "Mechanicznej Magdaleny" tkwiłby w stworzeniu subtelniejszej wizji świata w opozycji do dominującej technicznej cywilizacji, która spycha emocje na daleki plan i wykorzystujący je jedynie w celach marketingowych.

W roli Magdaleny wystąpiła Hanna Konarowska. To świetna rola młodej aktorki, która oszczędnym aktorstwem, chwilami graniczącym z bezruchem gry mima, potrafiła stworzyć łagodną, właśnie emocjonalną wersję mitu o sztucznym życiu. Czy w ludzkim marzeniu o sztucznej inteligencji jest w ogóle miejsce na emocje? Z takim pytaniem warto wybrać się z dziećmi na spektakl do Teatru Druga Strefa, a gdy podrosną podsunąć im książkę Philipa K. Dicka "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?".

"Mechaniczna Magdalena", premiera 22 października
Reżyseria i scenografia: Sylwester Biraga, Występują: Hanna Konarowska, Halina Chrobak, Beata Łuczak, Adam Biernat, Tomasz Piątkowski, Sebastian Cybulski, Marek Pituch, Mikołaj Mroźiński 
Premiera 22 października 2010

Marek Władyka

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Av

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.12.2010 11:18 ~Av

  W info prasowej jako grupę docelową określa się dzieci od lat 7, a także dorosłych:)

 • pimpek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.11.2010 16:41 ~pimpek

  pamietam ten teatr telewizji! zawsze w okolicy bozego narodzenia byl emitowany :) a co do spektaklu - czy to fajne dla dzieci?? a jesli tak - to mneij wiecej w jakim wieku?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »