Rytm miasta

15.07.2011 12:10 "Black and White. Niepoprawny komiks i animacja"

Czarno-białe uderzenie rysunkowe

SERWISY:

 

Prosta, czarno-biała forma  i mocny przekaz – te elementy łączą rysunki, animacje i komiksy zaprezentowane na wystawie "Black and White" w Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Prace są dosadne, dowcipne, niepoprawne, a czasem obsceniczne.

- Większość prac jest bardzo prowokująca, ale z drugiej strony odbieramy je jako dowcip. Prace na które reagujemy śmiechem powodują, że otwieramy się na rozmowę na trudne tematy, których dotyczą – mówiła podczas spotkania z dziennikarzami kuratorka wystawy Galit Elat.

Czarna kreska Rumuna

Główną ścianę w tymczasowej siedzibie muzeum oddano rumuńskiemu artyście Danowi Perjovschi. – Przyjechał, nasiąkał polskością i rysował – opowiada Łukasz Ronduda, kurator wystawy. Prace Rumuna warszawiacy mogli podziwiać niedawno na wystawie dadaistów w Zachęcie. Niektóre motywy się powtarzają, ale nie straciły na aktualności. Perjovschi bierze na warsztat głównie tematy cywilizacyjne i polityczne (np. polską prezydencję w Radzie UE), ale wnikliwi obserwtorzy doszukają się nawet rysunkowego komentarza do niepewnej przyszłości muzeum, w którym rysował. - Komentarz to szybka reakcja na rzeczywistość. Świat staje się wtedy czarno-biały. Zazwyczaj ten sąd nie jest do końca sprawiedliwy, ale jest wyrazisty, autentyczny, emocjonalny – przyznaje Ronduda.

Filmy Raczkowskiego

W pomieszczeniu obok odnajdujemy dobrze znaną kreskę Marka Raczkowskiego. Tym razem nabija się on głównie z religii i obyczajowej obłudy w sposób adekwatny do tytułu wystywy. Tylko żart z katastrofy smoleńskiej może budzić pewien niesmak.

Gratką dla fanów rysownika "Przekroju" będzie za to pierwsza publiczna prezentacja jego animacji (o fascynacji krótkimi filmikami tworzonymi na tablecie wspominał kiedyś w wywiadzie dla "Lampy"). - Raczkowski już dawno powinien zostać włączony w obszar sztuki – podsumował kurator.

Komiksowa klasyka

Wystawa do rangi sztuki chce także podnieść komiks. Dlatego znalazało się na niej miejsce dla plansz Roberta Crumba (odwołujące się do rasistowskich lęków Amerykanów "When The Niggers Take Over America!) oraz okładki polskiego "Prosiacka" Krzysztofa Owedyka.

Wartych uwagi jest też kilka filmów. W rewelacyjnym "Czarnym Kapturku" Piotra Dumały bohaterka zjada wilka, co jest dopiero początkiem zawiłej i krwawej historii. - Autor wydrapał go rylcem lewą ręką, aby był jeszcze bardziej brutalistyczny, tak jak brutalna była rzeczywistość lat 80. – wyjaśnia Łukasz Ronduda. Inna ciekawa animacje to propozycja Phillipe'a Grammaticopoulosa, będąca czmyś w rodzaju undergrounodowej wersji serialu "Było sobie życie".

Kącik tylko dla dorosłych

Ostatnią przestrzeń oddano Heimo Wallnerowi,, który na czterech ściany urządził prawdziwą świątynię obsceny. - To piekielny świat seksualnych obsesji – stwierdził z szelmowskim uśmiechem autor, który w czwartek kończył pracę.

"Black and White. Niepoprawny komiks i animacja"
Muzeum Sztuki Nowoczesnej, ul. Pańska 3
15 lipca – 18 września

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »